ModaCannes 2013 - poznaj filmy konkursu głównego

Cannes 2013 - poznaj filmy konkursu głównego

Cannes 2013 - poznaj filmy konkursu głównego
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
09.05.2013 18:58, aktualizacja: 20.05.2013 15:12

Na 66. Festiwalu w Cannes, o główną nagrodę zawalczy 19 filmów. Organizatorzy tej jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie podali, że finałową dziewiętnastkę wybrali po przejrzeniu prawie 1900 filmów.

Na 66. Festiwalu w Cannes, o główną nagrodę zawalczy 19 filmów. Organizatorzy tej jednej z najważniejszych imprez filmowych na świecie podali, że finałową dziewiętnastkę wybrali po przejrzeniu prawie 1900 filmów. Oto zestawienie filmów głównego konkursu z Cannes.

„Behind the Candleabra”
“Behind The Candelabra" to film w reżyserii Soderbergha, wyprodukowany przez HBO. Film opowiada o życiu Liberace - ikony homoseksualistów, artyście, który zarabiał krocie, mówi się o nim, że po Presleyu, był najlepiej opłacanym artystą w Las Vegas. W rolę Liberace wciela się Michael Douglas, rola jego kochanka przypadła Mattowi Damonowi. Jak twierdzi Damon, Liberace był jasno błyszczącą gwiazdą, a jednocześnie bezustannie żył w strachu, że jego sekret wyjdzie na jaw. W filmie zobaczymy również Roba Lowe, Boyda Holbrooka, Sotta Bakulę, Dan Aykroyd, Debbie Reynolds, Pata Asantiego oraz Paula Reisera.

„Borgman”
Fabuła filmu, który wyreżyserował lex Van Warmerdam, nie jest jeszcze znana szerszej publiczności, wiadomo o nim tylko tyle, że głównym jego bohaterem jest Camiel Borgman, którego pojawienie się powoduje serię niepokojących wydarzeń.

“Grisgris”
Dramat wyreżyserował Mahamat-Saleh Haroun. Film opowiada historię sparaliżowanego 25-latka, który marzy o tym, żeby zostać tancerzem.

“Heli”
“Heli” to dramat, który wyreżyserował meksykanin - Amat Escalante.

“The Immigrant” James Gray
Amerykański melodramat, wyreżyserowany przez Jamesa Gray. główną bohaterką filmu jest polska imigrantka (grana przez francuską aktorkę Marion Cotillard), która zostaje podstępem wkręcona w życie burleski i wodewilu. Uratować próbuje ją tajemniczy mężczyzna, który pasjonuje się magią.

“Inside Llewyn Davis”
Kolejna amerykańska produkcja w reżyserii braci Coen. Fanów coenowskich czarnych komedii czeka lekkie rozczarowanie - tym razem powstanie dramat muzyczno-biograficzny. Film luźno oparty jest na życiu amerykańskiego muzyka folkowego, Dave'a Van Ronka – uznawanego za mentora samego Boba Dylana. Bracia Coen zabiorą nas w muzyczną podróż po Nowym Jorku lat 60.

“Jeune et Jolie”
Francuski dramat w reżyserii Francoisa Ozon.

“Jimmy Picard
Kolejne francuskie dzieło, które trafiło do konkursu. Film wyreżyserował Arnaud Desplechin. Podstawą fabuły jest książka psychologa i etnologa Georges'a Devereux "Psychotherapy Of A Plains Indian". Film opowie prawdziwą historię przyjaźni Indianina, weterana II Wojny Światowej, i francuskiego psychoanalityka, który leczył go z objawów stresu pourazowego.

“La Grande Belleza”
"La Grande Bellezza" to opowieść o 50-letnim mężczyźnie (w tej roli Toni Servillo), który zastanawia się nad sobą i pragnie uchwycić przemijającego ducha swej młodości. Obraz powinien spodobać się miłośnikom Rzymu i muzyki sakralnej. Film wyreżyserował Paolo Sorrentino.

“La Vie D’Adele”
Kolejny francuski film na 66.Festiwalu w Cannes. Dramat wyreżyserował Abdellatif Kechiche.

“Le Passe”
Irański twórca Asghar Farhadi wraca na ekrany francuskojęzycznym dramatem "Le passe". Fabuła filmu nie jest jeszcze znana, wiadomo tylko, że opowiada historię pewnego małżeństwa. Jeśli dramat opowiada o "przeszłości", możemy spodziewać się, że jest to studium rozpadu małżeńskiej relacji

“Michael Kohlhaas”,
Historię, na podstawie której powstał film, opowiedział w swojej powieści Heinrich von Kleist w 1811 roku. Tytułowy bohater, wyreżyserowany Arnauda Despallieres, to handlarz końmi, który buntuje się przeciwko ustalonemu porządkowi w XVI- wiecznych Niemczech. Historię tę opisał w swojej powieści Heinrich von Kleist w 1811 roku. Zdjęcia do tej francusko-niemieckiej produkcji kręcone były we Francji.

“Nebraska”
Film, który wyreżyserował Alexander Payne, to opowieść o podstarzałym alkoholiku Woodym, który dowiaduje się, że wygrał na loterii milion dolarów. Po nagrodę musi jednak pojechać aż do Nebraski. W podróż zabiera ze sobą syna, który nie wierzy w wygraną ojca i podejrzewa, że padł on ofiarą oszustów, wysyłających zwycięskie losy po całej Ameryce. Pomimo sceptycznego nastawienia, David dołącza do ojca. Mężczyźni wybierają się w podróż , po drodze spotykają krewnych i znajomych, którym Woody jest winny pieniądze.

“Only God Forgives”
Film jest wynikiem spółdziałania utalentowanego Duńczyka (reżyser Nicolas Winding Refn )z nie mniej utalentowanym Kanadyjczykiem – Ryanem Goslingiem. Film opowiada historię uciekającego przed brytyjską policją Juliena, który trafia do klubu z tajskim boksem w Bangkoku. Ta działalność to tylko przykrywka dla handlu narkotykami. Julien jest poważany w półświatku, ale jego życie ulega radykalnej zmianie, gdy matka zwraca się do niego z prośbą, by za wszelką cenę odnalazł zabójców swojego brata i pomścił go.

“Soshite Chichi Ni Naru”
Historia wyreżysorowana przez Kore-Eda Hirokazu opowiada o odnoszącym sukcesy biznesmenie, w życiu którego najważniejsze są pieniądze. Pewnego dnia odkrywa on, że w dniu narodzin jego syn został podmieniony w szpitalu. Ryota musi podjąć decyzję i wybrać między swoim biologicznym synem a chłopcem, którego wychował.

“Tian Zhu Ding”
Koeljny film, o którym prawie nic nie wiadomo. Jego reżyserem jest chiński twórca filmowy Jia Zhangke.

“Un Chateau en Italie”
Twórczynią tego filmu jest znana aktorka, żona byłego prezydenta Francji Valeria Bruni-Tedeschi. Fabuła jej dzieła, zakalikowanego do głównego konkursu na 66. Festiwalu w Cannnes, nie jest jeszcze znana.

“Venus in Furs”, reż. Roman Polański
„Venus in Fur” jest adaptacją sztuki Davida Ivesa, która z kolei inspirowana była nowelą Leopolda von Sacher-Masocha pod tym samym tytułem. Historia ta to opowieść o reżyserze zniewolonym przez pożądanie. Szuka on aktorki do jednego ze swoich filmów. Kobieta ma odegrać postać, która zawiera umowę z mężczyzną, na jej mocy ma uczynić z niego swojego seksualnego niewolnika. Żadna z aktorek, które przychodzą na casting, nie spełnia oczekiwań reżysera. W końcu do teatru przychodzi Vanda – ta okazuje się być wulkanem erotycznym i idealną kandydatką do odegrania tej roli, okazuje się, że podobieństwo do odgrywanej postaci jest wręcz zastanawiające. Powoli Vanda staje się obsesją reżysera a układ sił zaczyna się odwracać. W roli rozerotyzowanej Vandy występuje Emmanuelle Seigner, prywatnie żona Romana Polańskiego, która zagrała m.in. w filmach: „Dziewiąte wrota”, „Motyl i skafander”, „Frantic” czy „Gorzkie gody”.
Polański pokaże także w Cannes, już poza konkursem i na specjalnej projekcji, zrealizowany w 1972 roku nigdy nieprezentowany dotąd dokument "Weekend of a Champion". Jego bohaterem jest słynny kierowca rajdowy Jackie Stewart.

“Wara No Tate”
Japoński thriller, wyreżyserowany przez Takashi Miike, twórcę, który w ciągu 10 lat stworzył ponad 40 filmów. Jego najnowszy obraz powstał na podstawie powieści Kazuro Kiuchi o tym samym tytule. Główny bohater to Kunihide Kiyomaru, mężczyzna podejrzewany o zamordowanie wnuczki jednego z najbardziej wpływowych polityków w Japonii. W trzech najbardziej poczytnych magazynach pojawia się informacja, że osoba, która go zabije, dostanie miliard jenów. Mężczyzna postanawia oddać się w ręce policji, wkrótce rozchodzi się wiadomość, że ma zostać przetransportowany do siedziby policji w Tokio, tysiące osób zaczyna czyhać na jego życie.

Źródło artykułu:WP Kobieta