ModaCatwalk – sztuka wybiegu

Catwalk – sztuka wybiegu

Ich rozmach można porównać tylko do współczesnych inscenizacji operowych, choć ich żywot jest o wiele bardziej ulotny niż operowy sezon.

Catwalk – sztuka wybiegu
Źródło zdjęć: © East News

09.09.2009 | aktual.: 21.06.2010 12:32

Ich rozmach można porównać tylko do współczesnych inscenizacji operowych, choć ich żywot jest o wiele bardziej ulotny niż operowy sezon.

Ekskluzywne i trwające niewielką chwilę – za kulisami odsłaniają niezwykłą obsesję synchronizacji czasu, pracę setek osób, niezwykłą konstrukcję scenograficzną. Pokazy mody – w Dusseldorfie, właśnie otwarto wystawę im poświęconą.

Opis z pierwszej ręki jednego z pokazów sprzed lat, na którym miał okazję być mój znajomy wywołał u mnie fale niedowierzania. Dopóki doniesienia prasowe nie potwierdziły wersji znajomego – nie uwierzyłam w to, że naprawdę można było zamiast wybiegu postawić stół, na którym paradowały modelki. Że żyrandole mogą zjechać znad stołu na wysokość twoich oczu i „podać” ci katalog. Połączenie szalonej wizji Sophie Calle, z modą i z rozmachem tworzonej - na małą skalę – opery. Takimi przedstawieniami postanowiło zając się NRW-Forum Dusseldorf. I dobrze, bo zapomniałam , i chętnie dowiem się, do jakich projektantów należał opisywany powyżej show…

I ty będziesz na wybiegu…

To kolejna realizacja modowa duisseldorfskiego muzeum po retrospektywie Vivienne Westwood i przeglądzie twórczości Alexandra McQueena. Tym razem – za pomocą wyspecjalizowanych efektów specjalnych – widzowie będą mogli sami poczuć się jak na wybiegu. Jeśli zawsze chcieliście dostać również do pierwszego rzędu na pokazach – usiąść obok Sarah Jessicy Parker czy naczelnej Vogue’a – teraz macie okazję… Lista show, które możecie wybrać jest rozległa: Balenciaga , Balmain , Roberto Cavalli , Hussein Chalayan , Chanel , Comme des Garcons , Christian Dior , Dolce & Gabbana , Gianfranco Ferré , John Galliano , Jean-Paul Gaultier , Givenchy , Marc Jacobs , Lacoste , Lanvin , Martin Margiela , Alexander McQueen , Issey Miyake , Thierry Mugler , Olivier Theyskens , Rick Owens , Prada , Rodarte , Sonia Rykiel , Yves Saint Laurent , Valentino , Giambattista Valli , Dries Van Noten , Victor & Rolf , Versace , Diane von Fürstenberg , Vivienne Westwood , Wunderkind , Yohji Yamamoto… Znacie tych projektantów?

Największy kostium świata

Wielbiciele „gatunku” mogą się już przygotować na przedstawienia swoich faworytów – choćby postmodernistyczne show konceptualne Husseina Chalayana, dramatyczne produkcje Alexandra McQueena, czy niezwykłe realizacje Chanel, które projektuje sam Lagerfeld - jego monumentalne konstrukcje pokazowe – jak wielki kostium „chanelka” czy cyrkowa karuzela budzą zawsze niezwykłe zainteresowanie. Podobnie jak bajkowe, campowe scenografie Johna Galliano…

Nowy gatunek sztuki

Kuratorzy wystawy twierdzą, że wybieg stał się jednym z dominujących mediów dwudziestego pierwszego wieku – symbolizuje emancypację mody, uwolnienie się spod dominacji „powszechnego gustu”, transfer się do przestrzeni, w których moda nie miała za dużo do powiedzenia. Nie da się tez ukryć, ze obserwując zapędy speców od owych niezwykłych spektakli można domyślić się nie tylko najnowszych tendencji w modzie ale i w sztuce, muzyce i kulturze popularnej. Kuratorzy przewrotnie zapytują tez : czy dobrze zrobiliśmy wrzucając JUŻ tak współczesne zjawisko – do muzeum?

Specjalnie dla serwisu kobieta.wp.pl prosto ze swoich podróży nasza korespondentka Agnieszka Kozak
Dziennikarka, zajmuje się lokalnymi odmianami globalnych trendów, seksem i seksualnością w kulturze popularnej czasem krytykuje sztukę i fotografię, ale głównie nałogowo kupuje buty…

Komentarze (2)