Cebulowe piękności

Cebulowe piękności

Cebulowe piękności
08.03.2006 12:58, aktualizacja: 20.03.2006 13:04

Już dziś pomyśl o wiosennym ogródku. Jeśli się pospieszysz, niedługo zakwitną w nim tulipany, szafirki i będą cieszyć swoją urodą już na samym początku wiosny.

Już dziś pomyśl o wiosennym ogródku. Jeśli się pospieszysz, niedługo zakwitną w nim tulipany, szafirki i będą cieszyć swoją urodą już na samym początku wiosny.

Można je tak dobrać, że będą obecne w naszych ogródkach od przedwiośnia do końca maja. Ale teraz rozpoczynamy przygotowanie ziemi do - cebulek śnieżycy, śnieżnika, przebiśniegów, szafirków, krokusów, cebulic, tulipanów, rannika, hiacyntów, szachownic, czosnku ozdobnego, narcyzów.

Jakie kupować?
Rośliny cebulowe całą swoją siłę witalną magazynują w cebulach. Dlatego ważny jest wygląd kupowanych, czy otrzymanych od znajomych, cebul. Ze zdrowej cebuli na pewno wyrośnie piękny kwiat. Nie sadź więc cebulek z nalotami pleśni, z pomarszczoną, suchą skórką, przebarwieniami, kiełkujących, o zbutwiałym zapachu lub uszkodzonych. Szkoda twojej pracy.

Jak sadzić?

  1. Lubią przepuszczalne podłoże i żyzną ziemię. Jeśli mamy zbyt ciężką, gliniastą w miejscach przeznaczonych do uprawy tych roślin trzeba dodać do torf i piasek. Jeśli jest zbyt piaszczysta, trzeba uzupełnić ją próchnicą, kompostem lub torfem.
  2. Większość roślin cebulowych może rosnąć 4-5 lat na tym samym miejscu. Potem należy im miejsce zmienić.
  3. Nie wolno ich sadzić na zagonach warzywnych, na których rosły w poprzednim roku ogórki, pomidory, truskawki. Mogą tam być przetrwalniki grzybów chorobotwórczych.
  4. Bardzo ważna jest odpowiednia głębokość sadzenia. Poszczególne gatunki sadzi się na innej głębokości. Płytko - na głębokości 5 cm sadzimy krokusy, cebulce, szafirki, zawilce, czyli małe cebulki. Dołek o głęb. 10 cm należy wykopać dla tulipanów i narcyzów. Pozostałe, duże cebulki sadzimy na głębokości 15 cm.
  5. Dno dołka spulchnij przed włożeniem cebul. Przykryj wykopaną uprzednio ziemią. Małe cebulki można wsadzić razem, większe w odległości równej obwodowi cebul.
  6. Najpóźniej sadzi się cebule tulipanów, czosnku ozdobnego, rannika i szafirkow - na przełomie września i października.

Cebulica (Scilla)
Można nią się cieszyć od marca do końca kwietnia - w zależności od gatunku. Kwitnie na niebiesko, fioletowo i biało. Najpopularniejsza jest cebulica syberyjska. Stanowisko - półcień, pod krzewami i drzewami. Wys. 10-15 cm.

Czosnek ozdobny (Allium)
Kwitnie od maja do sierpnia. Ma kuliste kwiatostany, na wysokich (nawet do 1 metra) łodyżkach mogą być, w zależności od gatunku, białe, liliowe, ciemnoróżowe, niebieskie, żółte. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Hiacynt wschodni /Hyacinthus orientalis/
Kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty silnie pachnące liliowe, różowe, niebieskie, białe. Bywają odmiany kwitnące na czerwono. Słoneczne stanowisko. Wys. 25 cm.

Krokus (Crocus sp), inaczej szafran
Zakwita na biało, niebiesko, liliowo, żółto, brązowo, purpurowo, może też być w prążki. Na jesieni sadzi się cebulki odmian zakwitających w lutym. Ale istnieją tez krokusy kwitnące latem i późną jesienią. Ładnie wyglądają na trawnikach i ogródkach skalnych. Wys. 10 cm.

Narcyz (Narcissus)
Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty żółte, białe lub dwubarwne. Wys. 15-40 cm.

Przebiśnieg (Galanthus sp)
Zakwita w lutym - na biało. Rozpoznać go można po zielonej plamce na płatkach. Wys.15 cm.

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis)
Zakwita w lutym. Ta niska roślina /5-10 cm/ kwitnąca na żółto, szybko się rozrasta, dobrze rośnie w cieniu, pod drzewami, pasuje do naturalnych, nieco dzikich ogrodów.

Szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), inaczej korona
Efektowna, wysoka roślina (50-80 cm) kwitnie na czerwono, pomarańczowo, żółto. Ale jest wiele innych odmian szachownicy, niepodobnych do korony, kwitnących na purpurowo, fioletowo-brązowo, żółto. Stanowisko słoneczne i zaciszne.

Szafirek (Muscari Sp.)
Kwitnie od kwietnia do końca maja. Na szafirowo, ale są odmiany o białych kwiatach. Stanowisko - pod liściastymi drzewami, półcień. Wys. 15 cm.

Śnieżnik (Chionodoxa sp)
Kwitnie na biało, różowo i jasnofioletowo. Osiąga wysokość 15 cm.

Tulipan (Tulipa)
Król kwiatów cebulowych. Bogactwo kształtów, barw i kolorów trudno opisać. Są odmiany jednobarwne, papuzie, z postrzępionymi płatkami, przypominające smukłe kieliszki do szampana i otwierające się tylko w słoneczne dni... Stanowisko słoneczne. Wys. 30-60 cm.

Zawilec (Anemone blanda)
Zakwita od lutego do września (w zależności od gatunku) na biało, ciemnoniebiesko, różowo i czerwono. Wysokość 10-20 cm. Stanowisko półcień, pod drzewami, na obrzeżach rabat.

Tekst: Elżbieta Tomaszewska
Zdjęcia: Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych, Jan Chojnowski