Chcesz iść na urlop? Sprawdź, kiedy pracodawca może ci go odmówić

Chcesz iść na urlop? Sprawdź, kiedy pracodawca może ci go odmówić

Kiedy pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop?
Kiedy pracodawca może nie wyrazić zgody na urlop?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.04.2023 21:59, aktualizacja: 06.04.2023 07:49

Święta, majówka, a za chwilę także wakacje. Sezon urlopowy przed nami, dlatego warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa. Okazuje się, że wiele do powiedzenia w tej kwestii ma nasz pracodawca.

Piękna pogoda zachęca do wyjazdów i spędzenia czasu z najbliższymi. Niestety nie zawsze, kiedy chcemy, możemy pójść na urlop. Ogranicza nas ilość wolnych dni, które nam przysługują, ale także kodeks pracy, który ściśle określa, kiedy pracodawca może popsuć nasze wakacyjne plany.

Kiedy pracodawca może odmówić nam urlopu?

Informacji na temat przysługujących nam praw w miejscu zatrudnienia należy szukać w kodeksie pracy. To właśnie tam znajdziemy m.in. zapis dotyczący urlopów. Niestety nie wszystko od nas zależy. Pracodawca może odrzucić nasz wniosek o dni wolne.

Zgodnie z art. 164 § 2 kodeksu pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) w przypadku, gdy nieobecność pracownika może mieć wpływ na ciągłość funkcjonowania firmy, pracodawca może nie wyrazić zgody na jego urlop. Warto dodać, że w tym przepisie nie wyszczególniono konkretnych zawodów, stanowisk ani sytuacji, przez co może być on różnie interpretowany przez naszego szefa.

W tym miejscu warto także wspomnieć o art. 163 kodeksu pracy, który mówi, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Zanim jednak zgłosimy przełożonemu, że chcemy wziąć wolne w konkretnych dniach, należy poprosić go o zgodę. Niestety, mimo że złożyliśmy odpowiednio wcześnie u pracodawcy taki wniosek, może on zdecydować o jego odrzuceniu.

Właśnie dlatego, zanim następnym razem zarezerwujemy bilety lotnicze, warto wcześniej uzgodnić to z naszym szefem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlop na żądanie - czy pracodawca może na niego nie zezwolić?

Urlop na żądanie to dla wielu wyjście awaryjne, w przypadku, gdy nagle potrzebujemy dnia wolnego. Okazuje się, że w tym przypadku pracodawca ma znacznie mniej praw, niż mogłoby się wydawać.

Zgodnie z art. 167 § 2 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu na żądanie. Warto dodać, że zatrudniony jednocześnie musi poinformować przełożonego o zamiarze wzięcia dnia wolnego najpóźniej w dniu, gdy powinien pojawić się w pracy.

Jednocześnie nie możemy uznać braku odpowiedzi ze strony szefa, jako akceptację naszego urlopu na żądanie. Dzień wolny rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy przełożony wyraźnie wyrazi na to zgodę. Trzeba zaznaczyć, że pracownik może liczyć się z odmową wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, np., gdy od obecności pracownika w firmie zależy jej prawidłowe funkcjonowanie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta