Choroba skóry - podstawy leczenia

Moja suczka rasy cocker spaniel ma na brzuchu miejsca, gdzie skóra się łuszczy, a nad nosem sierść jej wyszła i jest taka wyschnięta. Byłam u weterynarza, dostała zastrzyk, choć nie wiem jaki. Z brzucha zeszło, ale na nosie nadal nie. Kąpię ją w szamponie, ale może coś powinnam
zmienić albo inaczej ją karmić?

Choroba skóry - podstawy leczenia

02.10.2007 | aktual.: 02.10.2007 13:54

Moja suczka rasy cocker spaniel ma na brzuchu miejsca, gdzie skóra się łuszczy, a nad nosem sierść jej wyszła i jest taka wyschnięta. Byłam u weterynarza, dostała zastrzyk, choć nie wiem jaki. Z brzucha zeszło, ale na nosie nadal nie. Kąpię ją w szamponie, ale może coś powinnam zmienić albo inaczej ją karmić? Dostaje ryż gotowany z mięsem lub warzywami i suchą karmę oraz chleb, bardzo lubi jeść kości z jelit. Dziękuje i pozdrawiam.

Na podstawie tego opisu bardzo trudno jest postawić rozpoznanie, ale przy każdej chorobie skóry warto zrobić parę rzeczy. Po pierwsze: zwalczenie pasożytów wewnętrznych (odrobaczenie) i zewnętrznych (odpchlenie ). Wszystkie pasożyty mają bezpośredni lub pośredni wpływ na stan okrywy włosowej.

Po drugie żywienie. Najłatwiej jest przejść na gotową karmę dobrej jakości jako jedyny rodzaj pokarmu. Najlepiej, aby to była karma tzw. hypoalergiczna lub zawierająca białka z mięsa zwierząt, których nasz pies jeszcze nigdy nie dostawał (np. jagnięcina, kaczka, królik). Dopuszczalne są też karmy, które zawierają w swoim składzie dodatki poprawiające funkcjonowanie skóry. Nie trzeba wówczas stosować oddzielnie witamin i mikroelementów oraz kwasów tłuszczowych. Rygorystycznie stosujemy taka karmę bez żadnych dodatków przez parę miesięcy. Ważne, żeby nie dawać wtedy nawet najmniejszych kąsków ze stołu, resztek z obiadu – generalnie pokarmów przyprawionych. Również nie zalecałbym podawania, przynajmniej przez czas leczenia, żadnych przysmaków ze sklepów zoologicznych.

Po trzecie, w zależności od przyczyny i rodzaju zmian skórnych, warto zastosować odpowiedni szampon leczniczy, który zaleci lekarz weterynarii. Szampony takie stosuje się nawet 2 razy w tygodniu, pamiętając o tym, że szampon nakładamy i rozprowadzamy, a potem czekamy około 10 minut zanim spłuczemy. Ma to zapewnić lepsze działanie składników leczniczych szamponu. Po kąpieli można też zastosować spray nawilżający, którym pryska się skórę i w ten sposób dodatkowo wspomaga się leczenie.

Te trzy punkty warto zawsze, przy praktycznie każdej chorobie skóry realizować. Pozostałe leczenie musi być już ukierunkowane przez lekarza prowadzącego. Ustalenie przyczyny może wymagać przeprowadzenia badań dodatkowych np. badania zeskrobin ze skóry lub wymazów. Leki, które są równolegle stosowane – czasem bardzo długo jak np. w grzybicach czy ropowicach głębokich znakomicie się uzupełniają z wcześniejszymi punktami .

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)