ModaCo warto wiedzieć o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Co warto wiedzieć o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Co warto wiedzieć o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
09.05.2013 19:43, aktualizacja: 13.05.2013 14:12

Na festiwalu w Cannes mało jest szarości. Większość filmów i większość wydarzeń albo szokują i nie dają o sobie zapomnieć dzięki skandalicznym lub przerażającym scenom albo zachwycają wyjątkowym kunsztem artystycznym.

Na festiwalu w Cannes mało jest szarości. Większość filmów i większość wydarzeń albo szokują i nie dają o sobie zapomnieć dzięki skandalicznym lub przerażającym scenom albo zachwycają wyjątkowym kunsztem artystycznym. O ile te ostatnie są zwykle uhonorowane Złota palmą, o tyle te pierwsze utrwalają się w plotkach, opiniach czy prasowych relacjach. Co warto wiedzieć jeszcze o tym festiwalu? Poniżej kilka ciekawostek.

Festiwal w liczbach

1 –tylko jedna kobieta w historii całego festiwalu zdobyła złotą palmę, była to Jane Campion z Nowej Zelandii w 1993 roku za film „Fortepian”. Często festiwal uważany jest przez kobiety za seksistowski;

2 km – to całkowita długość czerwonego dywanu, ekipa techniczna zmienia go trzy razy dziennie;

15 % rocznych obrotów - tyle mogą zarobić zaledwie w ciągu 12 dni (w trakcie trwania festiwalu) hotele w Cannes

700 - tyle ton odpadów festiwal generuje każdego roku;

4000 – około tylu dziennikarzy z całego świata pojawia się na festiwalu w Cannes;

*1500 *–tyle tytułów filmów z ponad stu krajów staje rocznie do konkursu;

20 000 –łącznie około tylu aktorów, reżyserów, producentów, agentów i fanów gromadzi się w Cannes w trakcie festiwalu;

20 000 000 euro – to w przybliżeniu cały budżet całego festiwalu (w poprzednich latach) z czego połowa pochodzi ze środków publicznych, a druga połowa ze składek Grupy i oficjalnych partnerów;

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bulwar Croisette- to jeden z najsłynniejszych deptaków na Lazurowym Wybrzeżu . Ta zacieniona piniami i palmami aleja spacerowa jest najmodniejszą promenadą na całej Riwierze. To właśnie tutaj w chodniku odbili, na wzór hollywodzki, swe dłonie sławni ludzie tego świata – a wśród nich także i Polacy, m.in. Andrzej Wajda i Roman Polański.

Pierwsze zdjęcie topless -w 1954 roku francuska gwiazdka, Simone Sylva zapoczątkowała niesławną tradycję dawania się sfotografować przypadkiem paparazzim topless. Słynne zdjęcie, które obiegło niemal całą Europę i Stany Zjednoczone zrobił Robert Mitchum.

Strajk filmowców -w 1968 roku Cannes stało się sceną strajków filmowców w związku z próbami usunięcia wieloletniego szefa festiwalu Henri Langoisa przez ówczesnego ministra kultury. Jednak miał on duże poparcie wśród reżyserów Nowej Fali - Jean Luc Godarda i François Truffauta, którzy wezwali do protestu przeciwko decyzji ministra. Obrady jury zbojkotowało dwóch członków Roman Polański i Louis Malle. Organizatorzy postanowili zamknąć festiwal na znak protestu. Zrobiło się takie zamieszanie, że 19 maja 1968 na ulicach Cannes odbywał się regularny strajk. Festiwal został odwołany.

Nowa era- lata 2000 to wielka zmiana w świecie filmowym, charakteryzująca się przejściem od technologii analogowej do cyfrowej. Oficjalna selekcja w 2000 roku miała właśnie uwzględnić tę technologiczną zmianę: pierwsza Złota Palma w nowym tysiącleciu trafiła do Larsa von Triera za film Tańcząc w ciemnościach.

Podsumowując: w Cannes nie brakuje dodatkowych atrakcji dla filmowych miłośników. Codziennie podczas festiwalu odbywa się tam wielka parada gwiazd, które prezentują również piękne i najmodniejsze w danym sezonie stroje oraz dodatki. Europejskie festiwale filmowe to nie wyłącznie kino, ale także istne pokazy mody. Publiczność może skorzystać także z innych darmowych atrakcji, jak rozmaite przedstawienia czy projekcje filmowe na wolnym powietrzu. Dla prawdziwego fana największą radością jest jednak możliwość spotkania ulubionych gwiazd na jednej z ulic francuskiego miasta.

Źródło artykułu:WP Kobieta