Co warto wiedzieć przed urlopem za granicą?
Zanim wyruszysz w podróż za granicę. Podręczny słownik dla początkującego turysty!Co to znaczy, gdy tour operator zaoferuje studio z opcją half board? Przedstawiciel biura proponuje pokój z sypialnią i dwoma posiłkami.
26.04.2006 | aktual.: 27.04.2006 14:30
Zanim wyruszysz w podróż za granicę. Podręczny słownik dla początkującego turysty! Co to znaczy, gdy tour operator zaoferuje studio z opcją half board? Przedstawiciel biura proponuje pokój z sypialnią i dwoma posiłkami.
Tour operator- przedstawiciel biura podróży, w którym wykupiliśmy wycieczkę.
Rezydent- przedstawiciel biura podróży, stale przebywający za granicą w miejscu, do którego przyjeżdżają klienci jego biura. Z ramienia swojej firmy przez całą dobę sprawuje opiekę nad turystami i organizuje im pobyt. Należy po przybyciu na miejsce zanotować sobie nazwisko i telefon rezydenta. Ma on obowiązek pomagać turystom we wszystkich kłopotach.
Czarter - jest to specjalny lot, którego nie ma w rozkładzie regularnych lotów, czyli lotów rejsowych. Biuro podróży (lub kilka biur) wynajmuje cały samolot specjalnie dla swoich klientów, dlatego jest znacznie tańszy. W cenę przelotu wliczony jest koszt dowozu z lotniska do hotelu i z powrotem.
Obsługa na pokładzie czarteru - w trakcie lotu zwykle podawany jest posiłek ciepły (przy dłuższych podróżach) lub zimny; stewardesy sprzedają napoje alkoholowe w ograniczonej ilości i wyborze; ogerują ponadto za pieniądze drobne artykuły wolnocłowe (najczęściej kosmetyki, alkohole).
Bagaż - w cenę biletu lotniczego wliczony jest przewóz bagażu, którego ciężar nie przekracza 20 kg. Za każdy dodatkowy kilogram musimy osobno zapłacić. Na pokład samolotu można zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach nie przekraczających 45x53x20. W przypadku uszkodzenia lub zaginięcia bagażu w drodze, należy złożyć meldunek natychmiast po przybyciu na miejsce. Jeśli bagaż zaginął na dobre, podróżny tytułem odszkodowania otrzymuje pewną sumę na zakup najpotrzebniejszych rzeczy.
Standard hotelu - hotele oznaczone są gwiazdkami. Im więcej gwiazdek tym hotel jest bardziej komfortowy i droższy. Jednakże każdy z krajów ma własny system oceny jakości hoteli. Toteż trzygwiazdkowy hotel w Grecji nie zawsze może być porównywalny z trzygwiazdkowym hotelem w Hiszpanii. Przyczyną tych rozbieżności są różnice w zwyczajach i kulturze.
Zakwaterowanie- zamieszkać możemy w standardowym pokoju hotelowym; pokoju typu studio - większym od standardowego, mającym czasem wnękę na sypialnię lub mały salonik; apartamencie - pokoju z sypialniami, łazienką, często balkonem i kuchnią. W apartamencie mieszkamy, korzystając zwykle z własnego wyżywienia.
Łóżka - spać możemy na zwyczajnym łóżku, o szer. 70 lub 90 cm, na małżeńskim łożu typu grand-lit (węższe niż zsunięte dwa zwykłe łóżka, ma jeden komplet pościeli dla dwóch osób), lub przystawce, czyli wersalce, ewentualnie na rozkładanym tapczanie, który ścieli się samemu. Przystawka jest tańsza niż łóżko. Płacimy za nią w hotelu. W Tunezji możemy spotkać murowane z cegieł stelaże, na których leży materac. Prawie w każdym hotelu można wynająć łóżeczko dla dziecka
. Wyżywienie- w umowie jest zaznaczone, jaką wycieczkę wykupujemy: bez wyżywienia, tylko ze śniadaniem, lub z wyżywieniem. Śniadanie podawane jest w formie szwedzkiego stołu lub śniadania kontynentalnego. Na szwedzkim stole znajdą się proste dania lub badzo wyszukane, zależnie od standardu hotelu. Można spróbować wszystkiego. Kontynentalne - to lekkie śniadanie złożone najczęściej z pieczywa, masła, dżemu, miodu, kawy i herbaty. Podawane jest przy stoliku. Half board - to dwa posiłki: śniadanie i obiado-kolacja. Dania na kolację wybieramy z karty lub otrzymujemy z góry ustalone. Najczęściej napoje są dodatkowo płatne. Hotele zazwyczaj serwują dania kuchni lokalnej lub międzynarodowej. Nie powinniśmy oczekiwać polskich dań.
Wycieczki fakultatywne - to propozycje biura podróży, z których turysta nie musi korzystać. Wycieczki opłaca się osobno. Przed wyruszeniem na taką wycieczkę warto sprawdzić, czy nie tańsze będzie wynajęcie samochodu lub skutera i zwiedzanie na własną rękę. Taniej jest także wykupić wycieczkę u miejscowego organizatora, ale wtedy nasz przewodnik będzie mówił w języku angielskim lub niemieckim.
Ubezpieczenie - nie warto na nim oszczędzać. Koszt leczenia za granicą jest wysoki, a wykupienie polisy w minimalnym stopniu podnosi koszt wczasów. Klient ma prawo zapoznać się z treścią polisy ubezpieczeniowej. Podana jest w niej górna granica kwoty, do której udzielona nam zostanie pomoc lekarska. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje bagaż.
Propozycje oszczędnościowe:
- dzieci do lat 12 mogą liczyć na rozmaite zniżki, pod koniec sezonu pojawiają się różne specjalne, tańsze oferty biur podróży,
- oszczędzamy decydując się na dojazd własnym samochodem zwłaszcza, gdy podróżujemy w cztery osoby. W takim przypadku wykupujemy wcieczkę "z własnym dojazdem",
- last minute to wycieczka, którą wykupuje się w ostatniej chwili, praktycznie na tydzień, czy dwa przed urlopem. Jest tańsza od "normalnej" czasem nawet o połowę. Jedziemy jednak trochę w ciemno, możemy nie znać nazwy, położenia ani standardu hotelu, w którym będziemy mieszkać.
Pieniądze - już prawie w każdym kraju możemy posługiwać się kartą. W niektórych europejskich hotelach możemy płacić tylko za jej pośrednictwem. Gość nie posiadający karty, nie otrzyma pokoju. Ponadto wożenie ze sobą karty jest bezpieczniejsze niż gotówki. Mimo to trzeba mieć przysobie kwotę około 50 dolarów choćby na opłaty lotniskowe.
Co powinnaś wiedzieć o kartach płatniczych wyjeżdżając za granicę?>
- Sprawdź przed wyjazdem stan swego konta bankowego. Zapamiętaj na jaką kwotę możesz sobie pozwolić na debet (przekroczenie stanu konta).
- Nie zabieraj karty, z którą były już kłopoty. Może być uszkodzona.
- Nie zapisuj swojego numeru PIN na karcie, zapisz go oddzielnie, a najlepiej zapamiętaj. Czasem przy kasie, podczas robienia zakupów, trzeba wprowadzić swój PIN.
- Nie pozwól nikomu patrzeć, jak wprowadzasz swój PIN do bankomatu. Może on być zapamiętany przez złodzieja.
- Nie obawiaj się, że nie zrozumiesz instrukcji obsługi bankomatu. Jest ona opisana w minimum czterech językach i zilustrowana.
- Pamiętaj, że otrzymasz wypłatę w walucie miejscowej. Transakcja międzynarodowa jest przeliczana na złote i rozliczana na twoim koncie bankowym w dniu, kiedy twój bank otrzymuje o niej informacje. Zwykle jest to później niż dzień zakupów.
- W razie zgubienia karty zadzwoń natychmiast do swojego banku. Banki mają całodobową linię telefoniczną umożliwiającą zablokowanie kart płatniczych. Zapisz numer tego telefonu oraz numer swoich kart i trzymaj je w innym miejscu niż karty.
Oprac. Zofia Zubczewska korzystając m.in. z informacji nadesłanych przez Biura VING, TUI, Orbis Travel oraz Europay International