Masło cupuacu - co to jest i jak działa?
Cupuacu pozostaje mało znane na naszej szerokości geograficznej. Warto to zmienić, gdyż masło cupuacu świetnie nawilża skórę i włosy, regeneruje, łagodzi podrażnienia i dobrze się rozprowadza.
Masło cupuacu - właściwości
Egzotycznie brzmiące owoce cupuacu nie rosną oczywiście w naszym kraju, a słowo to wymawia się "kupasu". Te nawet dwukilogramowe okazy pochodzą z lasów Amazonii, należą do rodziny kakaowców i tłoczy się z nich na zimno cenione masło, nie tylko do ciała, o właściwościach zdrowotnych.
Cupuacu (INCI: Theobroma Grandiflorum Seed Butter) pachnie orzechem, jest lekko beżowe, dosyć twarde, lecz w kontakcie ze skórą topnieje błyskawicznie i świetnie się rozsmarowuje oraz wchłania, nie pozostawiając na długo nieestetycznej, tłustej warstewki. Zawiera mnóstwo zdrowych tłuszczów oraz przeciwutleniaczy. Masło cupuacu można rozpuszczać w kąpieli wodnej.
W skład masła cupuacu wchodzą takie składniki, jak zmiękczający kwas palmitynowy, nawilżający kwas stearynowy, wygładzający kwas oleinowy czy regenerujący kwas linolowy, dodatkowo redukujący przebarwienia naskórka. Cupuacu bogate jest ponadto w witaminę A oraz witaminę C i fitosterole, regulujące gojenie skóry.
Zastosowanie masła cupuacu
Masło cupuacu wykorzystywane jest w kosmetyce przede wszystkim jako emolient, niezwykle naturalny "nawilżacz" do każdego rodzaju skóry. Cupuacu tak dobrze radzi sobie z nawilżaniem skóry, gdyż potrafi wytwarzać na jej powierzchni warstewkę ochronną przed zbyt szybkim odparowywaniem z niej wody do atmosfery. Nadaje się również do niezwykle wrażliwej skóry alergików, bo nie uczula.
Stosują je także osoby z atopowym zapaleniem skóry, z podrażnieniami czy ranami, gdyż masło cupuacu wykazuje właściwości łagodzące oraz przeciwzapalne, skutecznie łagodząc także świąd i zaczerwienienia.
Wspomaga ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, opóźnia starzenie, działa antyoksydacyjnie. W kosmetyce masło cupuacu do skóry twarzy, ciała i włosów nawilża, natłuszcza, wygładza, regeneruje oraz zmiękcza, czyli jest niezwykle uniwersalnym produktem kosmetycznym.
*Szeroki wachlarz balsamów do ciała i innych kosmetyków do pielęgnacji znajdziesz już teraz w niskich cenach na WP radarOkazji. *
Cupuacu - co z niego zrobić?
Masło cupuacu najtaniej nabędziesz w drogeriach przez internet i samodzielnie przygotujesz z niego domowe kosmetyki DIY. Najmniejsze opakowania do wypróbowania cupuacu to koszt rzędu kilkanaście złotych za 50 gramów. Ten czysty i organiczny składnik jest nierafinowany, a przechowuje się go w lodówce.
Jest świetną bazą kosmetyków, do których używa się naturalnych olejków, a których głównym zadaniem jest nawilżanie naszych skóry twarzy i ciała, włosów czy delikatnego naskórka na ustach.
Można zacząć od dodawania odrobiny mała cupuacu do ulubionych balsamów do ciała, szamponów i odżywek do włosów do codziennego stosowania czy też stosować samodzielnie, przykładowo jako balsam do ust czy krem pod oczy na noc.
Po podgrzaniu masła cupuacu wystarczy rozmieszać porcję kosmetyku z niewielką ilością naturalnego oleju kokosowego bądź migdałowego i balsam do całego ciała, który można stosować także jako maskę na włosy, gotowy!