Blisko ludziCzy w Polsce jest uznawany konkubinat?

Czy w Polsce jest uznawany konkubinat?

Czy w Polsce jest uznawany konkubinat?
Źródło zdjęć: © -sxc.hu
10.12.2009 14:08, aktualizacja: 11.12.2009 12:39

Chciałabym się dowiedzieć, czy w Polsce jest uznawany konkubinat. Jestem w takim związku ósmy rok, mamy 6-letnią córkę, razem mieszkamy w domu, który jest własnością matki mojego partnera. Czy mogę liczyć na zabezpieczenie materialne w razie rozstania czy śmierci partnera?

Chciałabym się dowiedzieć, czy w Polsce jest uznawany konkubinat. Jestem w takim związku ósmy rok, mamy 6-letnią córkę, razem mieszkamy w domu, który jest własnością matki mojego partnera. Czy mogę liczyć na zabezpieczenie materialne w razie rozstania czy śmierci partnera? Nadmieniam , że "mąż" jest po rozwodzie i po podpisaniu rozdzielności majątkowej, ale sprawa majątkowa z poprzednią żoną jest w toku. Z poprzedniego małżeństwa konkubent ma dwóch dorosłych synów. Za odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam.

W Polsce instytucja konkubinatu, czyli niesformalizowanego związku dwojga osób nie została uregulowana, czego konsekwencją jest brak możliwości wyprowadzania jakichkolwiek generalnych roszczeń z samego faktu pozostawania w takim związku (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Wa 1545/07). W literaturze oraz judykaturze Sądu Najwyższego brak jest jednej, uniwersalnej podstawy rozstrzygnięć spraw majątkowych konkubentów (tak orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku w sprawie o sygn. I ACa 590/06), stąd też w każdym przypadku należy stwierdzić czy w ogóle istnieje, a jeśli istnieje to jaka podstawa regulacji rozliczeń partnerów. Tak więc odpowiedź na Pani pytanie wymagałaby dokładnej, całościowej oceny stanu faktycznego i prawnego dotyczącego związku w jakim Pani pozostaje i wykraczałaby poza ramy niniejszej rubryki. W związku z powyższym sugeruję zasięgnięcie profesjonalnej porady u adwokata lub radcy prawnego.

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także