UrodaCzym jest peeling? Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

Czym jest peeling? Rodzaje peelingów i ich zastosowanie

Co to peeling i jakie są jego rodzaje? Jeden z najlepszych sposobów złuszczania naskórka i usuwania niedoskonałości może pomóc nam w walce z licznymi problemami skóry. Należy tylko wiedzieć, na jaki peeling się zdecydować.

Czym jest peeling? Rodzaje peelingów i ich zastosowanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

15.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to peeling polegający na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą substancji zawierających enzymy roślinne. Ten najłagodniejszy ze wszystkich peelingów, oczyszcza skórę, pobudza produkcję keratyny, usuwa nagromadzony łój i martwy naskórek (w przypadku cery wrażliwej i cery suchej usuwa również martwe komórki skóry). Z racji swojego łagodnego działania nie wywołuje podrażnień na skórze. Po wykonaniu peelingu enzymatycznego cera jest gładka, ujędrniona, przywrócony zostaje naturalny koloryt skóry. Z tego zabiegu, wykonywanego przeważnie w gabinetach kosmetycznych, skorzystać mogą niemal wszystkie panie. Wyjątkiem są posiadaczki cery trądzikowej ze stanem zapalnym skóry lub ciężką postacią trądziku pospolitego (tu wzmocnione złuszczanie naskórka może zaostrzyć występujące dolegliwości). Ten bezbolesny zabieg trwa około 30 minut.

Co to peeling mechaniczny?

Jeśli zastanawiacie się, co to peeling mechaniczny, być może więcej powie wam określenie „mikrodermabrazja”. Popularny zabieg złuszczania naskórka funkcjonuje pod obiema tymi nazwami (opcjonalnie stosowane jest też określenie „dermabrazja”). Jest najmocniejszym rodzajem peelingów i może powodować widoczne podrażnienia skóry. Nie są one groźne, ale raczej nie da się ich uniknąć przez wzgląd na właściwości peelingu. Stosowane przy nim kremy i żele z enzymami, docierają do głębokich warstw skóry. Właśnie dlatego efekty peelingu mechanicznego (rozjaśniona, ujędrniona i wygładzona skóra) są najlepiej i najszybciej widoczne, można stosować go także przy usuwaniu blizn i rozstępów. Wystarczy go zastosować raz na dwa-trzy tygodnie.

Co to peeling chemiczny?

Peeling chemiczny jest idealnym rozwiązaniem dla cery trądzikowej (wyjątkiem są głębokie stany zapalne skóry) oraz dla młodej cery z problemami łojotokowymi. Do złuszczenia martwego naskórka i stymulowania odnowy skóry używa się kwasów (m.in. kwasu migdałowego, kwasu salicylowego, kwasu jabłkowego i kwasu cytrynowego)
, a opcjonalnie można go wzbogacić o wyciąg z rumianku. Peeling chemiczny pomaga walczyć nie tylko z niedoskonałościami twarzy. Jest skuteczną bronią także przy przebarwieniach, bliznach potrądzikowych, drobnych zmarszczkach czy rozstępach.

Co to peeling mieszany?

Peeling mieszany wykorzystywany jest najczęściej w gabinetach kosmetycznych. Polega na wykorzystaniu dwóch różnych peelingów podczas jednego zabiegu. Najczęściej stosowanym rodzajem peelingu mieszanego jest połączenie lasera oraz mikrodermabrazji.

Co to peeling – jak dbać o skórę po peelingu?

Po peelingu (niezależnie od tego, na jaki jego rodzaj się zdecydujemy) kluczowa jest ochrona skóry przed słońcem. Dlatego warto wzbogacić swoją kosmetyczkę o kremy z wysokimi filtrami UV. Unikanie solarium, sauny, wysokich temperatur (nawet suszarkę do włosów lepiej nastawić na chłodne powietrze, a do mycia twarzy wykorzystywać letnią wodę) również pomogą skórze szybciej zregenerować naskórek i dłużej utrzymać efekty wykonanego peelingu.

Komentarze (1)