Designblok w Pradze!
Co roku, w drugim tygodniu października, Praga przemienia się w stolicę designu. Międzynarodowy festiwal o wdzięcznej nazwie Designblok opanowuje wszystkie dostępne w czeskiej stolicy przestrzenie
30.09.2009 | aktual.: 22.06.2010 21:47
Co roku, w drugim tygodniu października, Praga przemienia się w stolicę designu. Międzynarodowy festiwal o wdzięcznej nazwie Designblok opanowuje wszystkie dostępne w czeskiej stolicy przestrzenie. O tym, co obejrzeć będzie można podczas owego tygodnia w 2009 roku, opowiada spotkana przypadkiem niezwykła Prażanka, wulkan dobrej energii i pomysłów - Darina Zavadilova.
Jak długo organizujesz Designblok?
Właściwie to pierwszy rok, kiedy jestem tak zaangażowana, w zeszłym tylko pomagałam, ale jak widać złapałam bakcyla…
Jak byś opisała Designblok, co to właściwie jest?
To najbardziej prestiżowe i najczęściej brane pod uwagę w profesjonalnym środowisku wydarzenie, poświęcone designowi w Czechach, jednak jestem prawie pewna, że mogę powiedzieć – w całej Europie Środkowej. Organizowane jest zawsze w drugim tygodniu października – już jedenasty raz! W tym roku impreza będzie rozgrywała się dokładnie pomiędzy 6 a 11 października. Pracujemy tu na podobnych zasadach jak inne europejskie targi designu, na przykład słynny Milano Design Week.
Kiedy patrzę na program, wydaje mi się, że to wydarzenie obejmuje całą Pragę…
Dobrze to ujęłaś: główne wystawy dzieją się przede wszystkim w przestrzeni Designblok superstudios, ale jednocześnie mnóstwo rzeczy odbywa się w "showroomach", czy galeriach w całej Pradze. Mamy bardzo bogaty program dodatkowy, który obejmuje wykłady, warsztaty, pokazy mody, koncerty, przyjęcia i imprezy. Po prostu przyjmujemy, że na ten tydzień Praga musi stać się stolicą designu. Nasze oficjalne motto mówi w końcu: Nie możesz uciec designowi! You can’t escape design!
A jaką przestrzeń związaną z Designblok koniecznie musi zobaczyć przyjezdny?
Pewnie wiesz, że Designblok ma taką ambicję, by każdego roku znaleźć dla siebie jakąś nową przestrzeń…W tym roku obydwie przestrzenie wystawiennicze są usytuowane bardzo blisko siebie w dzielnicy Holešovice – gdzie, tak przy okazji, mieści się nowe centrum sztuki współczesnej DOX; które było w zeszłym roku naszą siedzibą. Jedna z tegorocznych przestrzeni nazywa się Classic 7 i jest bardzo nowym budynkiem, takim biurowcem. W środku jest trawiaste atrium, są małe fontanny – mamy nadzieję, że zachęci to uczestników Designbloku do stworzenia sobie tu małej oazy.
Drugie studio to Holešovický pivovar (czyli Browar Holešovicki) - to autentyczny budynek, w którym wytwarzano piwo. Został ostatnio przerobiony na luksusowe lofty. Tu odbędzie się taki pasaż galeryjny, który wykorzysta wspomniane lofty i piękne sutereny. Wyselekcjonowani przez nas designerzy dostali wolną rękę, by stworzyć tam coś swojego. Jak tak patrzę na to, co oferują te przestrzenie, niektóre z tych rzeczy będą naprawdę szalone! I na pewno warte obejrzenia.
A co – tak naprawdę - prezentujecie na Designblok?
Designblok nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj prezentacji. Wszystko, co może zostać nazwane „designem” jest u nas przyjmowane z otwartymi ramionami. Meble, rzeczy przydatne w domu, moda, biżuteria, prace graficzne i strony WWW. To wszystko można zobaczyć na wystawach. W "superstudiach", jak je nazywamy, projektanci i firmy są podzielone na trzy kategorie: Young&Fresh, Proffesionals and Creme de la Creme. Oczywiście są też specjalni goście, jak choćby ci, którzy biorą udział w projekcie "Milky way of central European design" (Mleczna droga designu środkowoeuropejskiego), który ma za zadanie znalezienie nowych gwiazd środkowoeuropejskiego designu.
Opowiedz jeszcze, jak wybieracie tych wszystkich uczestników.
Uczestnicy Designblok są wybierani ze względu na kreatywność i oryginalność prac przez kuratorów: Janę Zielinską i Jiri Maceka – którzy jednocześnie wymyślili Designblok i tu dyrektorują. W zeszłym roku wybraliśmy tylko połowę zgłoszonych projektów, więc spokojnie możemy się przyznać do ostrej selekcji, ale też do tego, że na Designblok pokazujemy najlepszych…
A ty, co najbardziej lubisz w Designblok?
Ja? Křehký by Designblok Prague. Oprócz tego, że sama dbam o ten projekt, Křehký jest uważane za główną wystawę Designbloku. Można powiedzieć, że to wybór najlepszych czeskich i zagranicznych projektów, skupionych na inspiracji tradycyjnym czeskim szkłem i porcelaną. Wystawa miała swoją premierę na Designblok 2007 a tematem był Emocjonalny Pejzaż/Emotional Landscape. Od tego czasu wystawa podróżuje …Nowy York i Tokio, potem Sydney. Lubię tę wystawę, bo łączy design z czysta sztuką. „Křehký“ znaczy “kruchy” ale nie mówimy tu tylko o wartości fizycznej, lecz o opisie emocji, które pokazuje projekt. Dla mnie Křehký są jak bajka o designie, ale oparta na prawdziwej historii. Przy okazji – podczas tej edycji zaprezentujemy nowy koncept tej wystawy, więc nie mogę się już doczekać…
Darina, a co ty tu w ogóle robisz?
Ach wiesz, studiuję historię i teorię designu na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Przedtem obroniłam się na Charles University z Marketingu i PR. W Profil Media LTD. zajmuje się organizacją Designblok, szczególnie projektu Křehký by Designblok Prague. W tym momencie koordynuję też wspomniany projekt Milky Way. Ale przede wszystkim jestem trochę trzepniętą dziewczyną, która uwielbia podróże, filmy, piwo naturę i … design.
Specjalnie dla serwisu kobieta.wp.pl prosto ze swoich podróży nasza korespondentka Agnieszka Kozak
Dziennikarka, zajmuje się lokalnymi odmianami globalnych trendów, seksem i seksualnością w kulturze popularnej czasem krytykuje sztukę i fotografię, ale głównie nałogowo kupuje buty…