Dieta IIFYM - zasady, efekty, jadłospis
IIFYM, z angielskiego "if it fits your macros", czyli “co pasuje do twojego makro”. Dieta ta oparta jest na liczeniu nie tylko kalorii, ale też kontrolowaniu spożycia makroskładników tj. białka, węglowodanów czy tłuszczy, które przyjmujemy w ciągu całego dnia. Sprawdź, na czym dokładnie polega dieta IIFYM i jakie niesie korzyści.
13.11.2018 20:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Historia diety IIFYM
Pomysłodawcą diety IIFYM jest były zapaśnik Eric Stevens, który chciał podkreślić, że podaż kalorii i makroskładników ma największy wpływ na rezultaty redukcyjne. I tak powstała nowa koncepcja żywieniowa - dieta IIFYM mająca elastyczne podejście do tego, jakie produkty spożywamy. Skrót IIFYM został użyty po raz pierwszy w 2009 roku w dziale “Nutrition” na łamach forum Bodybuilding.com.
Dieta IIFYM - zasady
Głównym celem diety IIFYM jest obliczanie ilości energii, którą spożytkujmy w ciągu dnia. Jakość składników ani ich pochodzenie nie są ważne - ważna jest podaż węglowodanów, tłuszczy oraz białek z pożywienia.
W imię głównej zasady diety IIFYM, węglowodany można dostarczyć zarówno ze zdrowej kaszy, jak i z tabliczki czekolady, białko - z chudego kurzego mięsa lub parówek, a tłuszcz z oliwy z oliwek lub oleju z frytkownicy, jeżeli tylko łączna kaloryczność tych produktów jest odpowiednia. Mimo to, aby efekty odchudzania były jak najlepsze, lepiej wybierać produkty zdrowe i nieprzetworzone.
Najważniejsze, aby nie zadręczać się rygorystyczną dietą, która zmusza nas do regularnych posiłków, intensywnych treningów oraz potraw o niskiej kaloryczności. Warto zadbać, aby w naszych posiłkach pojawiały się takie produkty jak: świeże mięso (drób, wołowina, wieprzowina, dziczyzna, a nawet podroby), jaja, nabiał (nie trzeba rezygnować z tłustych serów i śmietany), ryby (nie tylko chude ryby), węglowodany, produkty zbożowe (nie muszą być wyłącznie pełnoziarniste), owoce i warzywa.
W diecie IIFYM chodzi o zdroworozsądkowe podejście, które pozwoli nam zdrowo się odżywiać, a nie rygorystycznie trzymać się diety odchudzającej, zaplanowanego jadłospisu i planu treningowego.
Co do ćwiczeń, nie musimy codziennie trenować ani spędzać na siłowni kilku godzin. Wystarczą 45-minutowe spacery lub jazda na rowerze.
Dieta IIFYM - efekty
Może niektórych to dziwi, ale dieta IIFYM pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeżeli założymy, że będziemy spożywać 1700 kcal dziennie, a także zwiększymy aktywność fizyczną, na diecie IIFYM jesteśmy w stanie schudnąć nawet 3 kg w ciągu miesiąca. Co więcej, regularne treningi sprawią, że nasze ciało będzie jędrniejsze, wysportowane i atrakcyjniejsze.
Dieta IIFYM - jadłospis
Oto przykład jednodniowego jadłospisu diety IIFYM proponowany dla aktywnego mężczyzny:
- Śniadanie: 220 g kaszy jaglanej, 300 g owoców, 100 g jogurtu naturalnego, 15 g czekolady;
- Obiad: 200 g ryżu jaśminowego, 200 g wołowiny, 250 g mieszanki mrożonych warzyw, 200 g owoców;
- Kolacja: 500 g ziemniaków, 150 g piersi z kurczaka, 150 g warzyw, 100 g owoców;
Wartość odżywcza diety (3800 kcal): białko - 150 g, węglowodany - 650 g, tłuszcz - 50 g,