Dieta jogurtowa - zasady, efekty. Co jeść na diecie jogurtowej?
Dieta jogurtowa to dwutygodniowy program odchudzający, podczas którego można zrzucić nawet do 6 kg. Podstawą diety są oczywiście jogurty, ale nie stanowią one jedynego posiłku dziennego menu. Jedzenie jogurtów przede wszystkim pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i usprawnienie trawienia. Jakie są zasady diety jogurtowej?
02.11.2018 | aktual.: 02.11.2018 15:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dieta jogurtowa - zasady stosowania
Podstawową zasadą diety jogurtowej jest spożywanie czterech kubeczków jogurtu lub kefiru dziennie. Oczywiście w diecie jogurtowej nie jada się samych jogurtów, ale należy je dołączać do każdego posiłku w ciągu dnia. Jogurty należy łączyć z posiłkami, które dobrze komponują się z żywymi kulturami bakterii, a więc z pieczywem, warzywami i owocami.
W diecie jogurtowej dostarcza się organizmowi pełnowartościowego białka, które jest lekkostrawne, a dodatkowo przyczynia się do budowy komórek i produkcji enzymów. Dieta jogurtowa jest bogata w witaminy A. B1, B2, niacynę, a także w składniki mineralne, takie jak wapń czy fosfor. Dieta jogurtowa jest niskokaloryczna, dlatego w ograniczonym stopniu powinno się wykonywać aktywność fizyczną.
Dieta jogurtowa - produkty zalecane i zakazane
Niewątpliwym plusem diety jogurtowej jest to, że jest różnorodna. Podczas diety można jeść w zasadzie wszystkie owoce i warzywa. Dietę jogurtową można zatem wzbogacić o niedopuszczalne w innych dietach banany, winogrona czy mandarynki.
Menu w diecie jogurtowej powinno też zostać wzbogacone o muesli owocowe, płatki owsiane i kukurydziane, pełnoziarniste pieczywo oraz chude mięso. W trakcie diety zaleca się wypijać przynajmniej 1,5 l wody dziennie.
W diecie jogurtowej niewiele jest zakazów, ale wśród produktów, których należy unikać wymienia się czerwone mięso oraz tłuste ryby.
Dieta jogurtowa - efekty
Dieta jogurtowa przede wszystkim pozwala zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosując się do jej zasad, można zgubić około 6 kg. Dodatkowo, zauważalnym efektem jest przyspieszenie metabolizmu i procesów trawiennych, do czego przyczyniają się żywe kultury bakterii. Kolejnym efektem diety jogurtowej jest uczucie lekkości, co wpływa z kolei na dobre samopoczucie. Ponadto po dwutygodniowej kuracji, organizm w dużej mierze jest oczyszczony z toksyn.
Dieta jogurtowa - wady i zalety
Zaletą diety jogurtowej jest jej różnorodność. Ponadto wielu specjalistów uznaje ją za najzdrowszą i najskuteczniejszą dietę odchudzającą. Dzięki zróżnicowanemu menu organizmowi dostarcza się niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz składników mienralnych. Ponadto tylko niewielka część osób, które podjęły się diety jogurtowej, skarżyła się na efekt jo-jo.
Jak każda dieta odchudzająca, tak i dieta jogurtowa ma swoje wady. Najczęściej wymienia się to, że jest ona dość droga. Wprawdzie to tylko dwa tygodnie, jednak zakupy mogą nieco nadszarpnąć budżet. Ponadto nie jest polecana osobom, które mają problemy z trawieniem białka. Nie jest wskazana również przy nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek. Niezależnie od powyższych przeciwwskazań, rozpoczęcie diety jogurtowej zawsze powinno się wcześniej skonsultować z lekarzem.