Dieta na wakacje
Macie dość ciągłego odchudzania i liczenia kalorii? Straciłyście już wiarę w istnienie jakiejkolwiek „diety cud”? Chcecie czuć się szczupło i zdrowo, a jednocześnie nie ograniczać się w jedzeniu ulubionych posiłków? Poniżej kilka porad, które pomogą Wam odżywiać się lekko i smacznie, a jednocześnie zachować zgrabną sylwetkę.
26.06.2013 | aktual.: 11.07.2013 12:56
Macie dość ciągłego odchudzania i liczenia kalorii? Straciłyście już wiarę w istnienie jakiejkolwiek „diety cud”? Chcecie czuć się szczupło i zdrowo, a jednocześnie nie ograniczać się w jedzeniu ulubionych posiłków? Poniżej kilka porad, które pomogą Wam odżywiać się lekko i smacznie, a jednocześnie zachować zgrabną sylwetkę. Dostosuj dietę do swoich potrzeb
Nie istnieje idealna dieta, która byłaby jednocześnie zdrowa i skuteczna. Każda z nas ma inny organizm i prowadzi nieco inny tryb życia. Inaczej powinna odżywiać się 20-latka uprawiająca sport, a inaczej – 40-latka, która cały dzień spędza w korporacji. Jest jednak coś, co łączy wszystkie zdrowe diety – świadomy dobór składników odżywczych i racjonalne przygotowywanie posiłków. Nie chodzi bowiem o to, żeby stosować się do jakichś abstrakcyjnych reguł, ale żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, witamin i minerałów.
Zmień nawyki żywieniowe
Najważniejsze są nawyki żywieniowe. Szybkie tempo życia i tradycyjna kuchnia polska nie sprzyjają niestety zdrowej, lekkiej diecie. Tymczasem wystarczy kilka drobnych sztuczek, aby zmienić przyzwyczajenia i w istotny sposób polepszyć swoje zdrowie, sylwetkę i samopoczucie. Jedną z nich jest zwiększenie liczby posiłków w ciągu dnia z trzech do pięciu, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich objętości. Każdy z tych posiłków powinien być względnie prosty i lekki. Zalecane jest również picie dużej ilości wody niegazowanej, ok. 2-3 litrów dziennie. O słodzonych sokach i napojach gazowanych trzeba niestety zapomnieć! Odrzucamy również wysoko przetworzone produkty, które negatywnie wpływają na metabolizm i mogą powodować tycie. Należy pożegnać się więc z jedzeniem z puszek, które naszpikowane jest różnego rodzaju wzmacniaczami i konserwantami. Dobrze też pamiętać o następującej regule: im dłuższa data przydatności na opakowaniu, tym gorzej dla naszego zdrowia.
Równowaga w dostarczaniu składników odżywczych
Główne składniki odżywcze, o których musimy pamiętać, to białka, tłuszcze i węglowodany. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat karierę wielokrotnie robiły diety oparte tylko na jednym z tych składników. Prawda jest taka, że nie można odżywiać się na przykład samym białkiem, ponieważ tłuszcze i węglowodany odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Tajemnica tkwi w tym, w jakiej formie je spożywamy.
Węglowodany nie muszą być złe
Węglowodany, czyli cukry, dzielą się na złożone i proste. Złożone występują na przykład w roślinach strączkowych, pieczywie pełnoziarnistym, kaszach czy ryżu. Zapewniają niezbędną energię, a jeśli uprawiamy sport, ich ilość dostarczana organizmowi w ciągu dnia powinna być znacznie większa niż ilość spożywanych tłuszczów i białek (nawet 60 procent wszystkich składników). Drugą zaletą węglowodanów złożonych jest fakt, że nie podnoszą one zbytnio poziomu insuliny we krwi, dzięki czemu w organizmie nie odkłada się tłuszcz. W przeciwieństwie do cukrów złożonych, cukry proste, które występują na przykład w owocach, słodyczach czy alkoholu, nie są zalecane przez dietetyków. Nie uwalniają w odpowiedni sposób energii i przyczyniają się do odkładania tłuszczu.
Tłuszcz tłuszczowi nierówny
Tłuszcze można podzielić na tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Te ostatnie występują na przykład w mięsie, mleku, serach czy jajkach i mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie czy wagę. Dlatego specjaliści zalecają spożywanie głównie tłuszczów pochodzenia roślinnego, które można znaleźć m. in. w oliwie, oleju (np. słonecznikowym czy rzepakowym), oliwkach i orzechach. Tłuszcze spełniają ważną rolę w naszym żywieniu, ale warto również pamiętać, że są kaloryczne. Niektórzy dietetycy sugerują oddzielne spożywanie posiłku węglowodanowego i tłuszczowego. Łączenie smażonych kotletów z ziemniakami zdecydowanie więc odpada!
Białko nie tylko dla sportowców
Trzecim istotnym składnikiem żywieniowym są białka. Stanowią one budulec mięśni i powodują uczucie sytości. Białko dostarczamy organizmowi spożywając m.in.: mięso, drób, ryby, produkty sojowe, rośliny strączkowe. Jeśli już jemy mięso, najlepiej ograniczyć się do drobiu czy ryb, które są lekkie i zdrowe. Dla osób uprawiających sport, duże spożycie białek nie jest jednak wskazane, chyba że mowa o sportach siłowych i budowaniu masy ciała. Odpowiednia dieta nie musi się więc wiązać z wielkimi wyrzeczeniami czy drogimi i niezbyt zdrowymi suplementami. Ważne, by jeść posiłki zróżnicowane i dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wszystkich wymienionych składników odżywczych. Dzięki temu będziemy miały poczucie sytości i utrzymamy prawidłową masę ciała. Zapewnimy sobie nie tylko zgrabną sylwetkę, ale także dobre samopoczucie.