ModaDieta przedślubna

Dieta przedślubna

Dieta przedślubna
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
19.11.2009 16:48, aktualizacja: 22.06.2010 13:14

Aha! Do ślubu Twoja figura ma wyglądać świetnie? To czas się już za nią poważnie wziąć. A jeśli nie wiesz, jak zrobić, żeby dieta była skuteczna i nie wiązała się z wyrzeczeniami nie do zniesienia, mamy dla Ciebie kilka rad. Dietetyk Anna Karwańska z warszawskiego Instytutu Witalności mówi Wedding TV, jak powinna wyglądać dobra dieta przedślubna.

Aha! Do ślubu Twoja figura ma wyglądać świetnie? To czas się już za nią poważnie wziąć. A jeśli nie wiesz, jak zrobić, żeby dieta była skuteczna i nie wiązała się z wyrzeczeniami nie do zniesienia, mamy dla Ciebie kilka rad. Dietetyk Anna Karwańska z warszawskiego Instytutu Witalności mówi Wedding TV, jak powinna wyglądać dobra dieta przedślubna.

Jaka jest podstawowa rada, jakiej udzieliłaby Pani osobom, które pragną schudnąć?

- W ciągu paru dni czy tygodni nie zmieni się nic na stałe, potrzeba minimum trzech miesięcy stosowania diety w sposób konsekwentny.

Dlaczego?

- U osób z podwyższoną masą ciała zaleca się powolne tracenie kilogramów, aby zrównoważyć zmieniające się procesy i aby zapobiec efektowi jo-jo. Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej wymaga spalenia 6000 kcal! Optymalny spadek masy ciała to 2 do 3 kg na miesiąc. Spadek szybszy niż 2-3 kg w miesiącu skutkuje efektem jo-jo oraz dotkliwym poczuciem głodu. Należy nauczyć się być wytrwałym i systematycznym, dlatego dieta wymaga też zaangażowania psychicznego, nie jest to tylko praca z ciałem, ale też nad słabościami charakteru.

A gdy ktoś jednak pragnie zrzucić więcej niż 3 kg w miesiącu?

- Szybsze efekty, do 5 kg na miesiąc, można uzyskać wybierając rozwiązania dopasowane do stylu życia. Należy codziennie jeść regularnie, kontrolując wskaźniki biochemiczne takie jak insulina, wspomagając dożywienie organizmu dobrymi wyciągami termogenetycznymi, takimi jak np. cynamon, kakao, zielona herbata, imbir, podając dodatkowo witaminy z grupy B poprawiające metabolizm i wspomagając organizm naturalnymi antyoksydantami i adaptogenami. U osób żyjących w stresie regulują one ciśnienie i zwiększają odporność psychiczną. Tak naprawdę, każdy wymaga jednak indywidualnej porady. Tym bardziej że nie każdy ma czas przygotować posiłki do pracy, by móc jeść regularnie i niestety nie każdy regularnie ćwiczy.

A na co powinny zwrócić szczególną uwagę kobiety przygotowujące się do ślubu, które przecież są na diecie po to, żeby wyglądać jeszcze lepiej?

- U kobiet zmienia się gospodarka hormonalna. Dzięki wyciągom ze skrzypu, z soi i innych źródeł fitoestrogenów można wspomóc poziom hormonów i poprawić wygląd skóry, włosów, zapobiec napięciu przedmiesiączkowemu. Dzięki enzymom roślinnym i probiotykom można natomiast na stałe poprawić procesy trawienne i stan wątroby, która odpowiada za detoksykację.

Chodzi o to, by się nie odchudzać kosztem urody - zębów, włosów, wyglądu skóry...
-... wiele składników wpływa na stan paznokci i włosów, najważniejsze to białko, cynk, antyoksydanty, dlatego ryby i warzywa to podstawa dobrej diety.

Czego nie może zabraknąć w dobrej diecie?

- Nie powinno zabraknąć żadnego ważnego dla zdrowia składnika, dlatego dieta zbilansowana jest podstawą. Przede wszystkim jednak: nie może zabraknąć zdrowego rozsądku! Kilka zasad

Z zazdrością patrzysz na szczupłe koleżanki i zastanawiasz się, jak one to robią, że mają taka figurę, tym bardziej że wygląda na to, iż wcale nie odmawiają sobie jedzenia? Oto kilka zasad, którymi się kierują (choć może się do tego nie zawsze przyznają):

  • Ruszaj się! Wprawdzie naukowcy z amerykańskiego Pennington Biomedical Research Center opublikowali właśnie raport, z którego wynika, że równie skuteczne w zrzucaniu kilogramów jak ćwiczenia jest stosowanie samej diety, ale jednocześnie zaznaczyli, że dieta w połączeniu z ćwiczeniami jest dobra dla zdrowia. Odrobina ruchu - ale każdego dnia! - i w ciągu paru tygodni zobaczysz zmiany, nawet gdy Twoje nawyki żywieniowe zmienią się tylko nieznacznie. Ćwicz więc jak najczęściej, nawet tylko kilkanaście minut dziennie.
  • Koniec ze słodyczami! Cóż, w końcu jest to jednak dieta i z czegoś trzeba zrezygnować. Zamiast słodyczy jedz więcej mięsa, jest ono wysokoenergetyczne, więc jego spożycie zmniejsza łaknienie i apetyt na słodycze.
  • Jeszcze raz: jedz mięso! Pomoże Ci nie tylko uwolnić się od apetytu na słodycze, ale też dostarczy niezbędnych składników. Mięso jest źródłem witamin z grupy B, w tym i takich, które nie występują w pokarmach roślinnych - jak B12, która jest niezbędna prawidłowego rozwoju komórek, powstawania krwinek i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dostarcza także znaczących ilości żelaza, niezbędnego do syntezy hemoglobiny. Ponadto zawiera składniki ułatwiające wchłanianie wapna, który jest niezbędny dla dobrego wyglądu zębów.
  • Nie zapomnij o owocach i warzywach! Są źródłem błonnika, który pomaga w oczyszczaniu organizmu, a jednocześnie pomaga przyswoić wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Błonnik zapobiega też zaburzeniom żywieniowym. Dużo błonnika znajdziesz w nowalijkach i roślinach strączkowych.
  • Pij 2,5 l napojów dziennie! Woda jest niezbędna do oczyszczania organizmu i prawidłowego trawienia.
  • Jedz częściej! Cztery do pięciu razy na dobę. Nie głodź się, nie tylko wygłodniałe osoby mają tendencję do jedzenia większej ilości niż jest im potrzebna, gdy w końcu siadają do posiłku, ale też ich organizm chętniej tę dodatkową dawkę magazynuje, bo przyzwyczajony do głodu, zabezpiecza się na jego nadejście.
  • Jedz duże śniadania! A największy posiłek jak najwcześniej - najlepiej między 12 a 14. Cokolwiek do tej godziny zjesz, na pewno zdążysz spalić!
  • Jedz małe kolacje! Wprawdzie przez sen też tracimy kalorie (a nawet kilokalorie), ale nie łudź się, że jest ich wystarczająco dużo, by obfita kolacja nie pozostawiła śladu na figurze.