FitnessDlaczego kobiety w trakcie okresu jedzą czekoladę? Dietetyk ma odpowiedź

Dlaczego kobiety w trakcie okresu jedzą czekoladę? Dietetyk ma odpowiedź

Dlaczego kobiety w trakcie okresu jedzą czekoladę? Dietetyk ma odpowiedź
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Paulina Ermel
17.01.2018 13:01

Chyba każda z nas w dniach poprzedzających okres i w jego trakcie ma różne zachcianki. Jesteśmy wtedy głodne i mamy szczególną ochotę na... czekoladę. Wiele z nas wyciąga wówczas z czeluści "barku" mleczny deser. Ale ile z nas zastanawia się, dlaczego sięgamy akurat po nią?

Czekoladową zagadkę postanowiła rozwiązać Melanie McGrice, dietetyczka z Australii. Specjalistka wzięła pod uwagę to, co do tej pory odkrywali już naukowcy. Wielu z nich chęć jedzenia czekolady zrzuciło na zaburzenia równowagi hormonów, która występuje podczas cyklu menstruacyjnego.

Poziom progesteronu i estrogenu na początku okresu spada, a to powoduje, że stajemy się bardziej głodne. Wówczas spada też poziom serotoniny, czyli hormonu dobrego samopoczucia, a rośnie kortyzolu, który odpowiada za stres. Takie połączenie sprawia, że potrzebujemy więcej cukru, który podnosi poziom serotoniny, a w efekcie powoduje lepszy nastrój.
McGrice twierdzi jednak, że choć wiele osób przekonuje ta teoria, nie ma ostatecznych dowodów, że nierównowaga hormonalna rzeczywiście ma wpływ na większe zapotrzebowanie na czekoladę w trakcie miesiączki.

Mając to na uwadze, naukowcy postanowili zagłębić się w możliwe psychologiczne przyczyny zapotrzebowania na czekoladę akurat w tym momencie miesiąca. McGrice przywołała badania z 2004 roku, w których porównano "czekoladowe pragnienia" kobiet hiszpańskich i amerykańskich. Amerykanki jako moment, w którym mają ogromną ochotę na czekoladę, rzeczywiście wymieniały okres. Natomiast Hiszpanki sięgają po czekoladę w czasie obiadu lub w czasie pracy. Bez względu na dzień miesiąca.

Dlaczego zatem tak bardzo potrzebujemy czekolady w trakcie okresu? Wiele kobiet kojarzy ten czas z jedzeniem słodkości, dlatego automatycznie pragnie ich wtedy bardziej.

- Po przejrzeniu bieżących badań uważam, że pragnienie czekolady przed czy w trakcie okresu, uwarunkowane jest fizjologią, psychologią, ale i kulturą – podsumowała McGrice. – Zmiany hormonalne w dniach poprzedzających miesiączkę powodują, że czujemy się zmęczeni i zestresowani. A nic tak nie poprawia humoru i nie energetyzuje, jak oddawanie się błogiemu lenistwu i jedzeniu ulubionych produktów – dodała.
Zauważyłyście u siebie taką tendencję?

Zobacz też: Czekolada, owoce, makaron – czy wiesz o jakiej porze dnia je jeść, by nie zrujnować swojej figury i zdrowia?