Trwa ładowanie...

Dlaczego Polacy nie mogą adoptować dzieci z Ukrainy? Regulują to przepisy prawa

Wiele Polek i Polaków zastanawia się obecnie, czy może zaadoptować dziecko z opanowanej wojną Ukrainy. Nie jest to jednak możliwe. Polskie ośrodki adopcyjne oraz inne instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi mówią w tej sprawie jednym głosem.

Dlaczego Polacy nie mogą adoptować dzieci z Ukrainy? Dlaczego Polacy nie mogą adoptować dzieci z Ukrainy? Źródło: Getty Images, fot: Beata Zawrzel/NurPhoto
d4j3d48
d4j3d48

Temat adopcji dzieci z Ukrainy podjęła pod kątem prawnym adwokatka Joanna Parafianowicz, która publikuje w "Rzeczpospolitej" oraz na blogu Pokój Adwokacki. Słusznie zauważyła, że w sieci pojawia się mnóstwo zapytań Polaków o wielkich sercach o możliwość adopcji dzieci z Ukrainy. Dlatego postanowiła zamieścić w mediach społecznościowych kilka kluczowych informacji na ten temat. 

Dlaczego adopcja dziecka z Ukrainy jest niemożliwa?

"Dziecko ukraińskie mogą adoptować obywatele ukraińscy oraz obywatele niektórych państw, ale nie – Polski! Adopcja zagraniczna jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy nie ma możliwości adoptowania dziecka przez obywatela Ukrainy. Obcokrajowcy mogą przysposobić dziecko, jeśli wyczerpali już możliwości adopcji w państwie, z którego pochodzą. Na Ukrainie przysposobienie (adopcję) orzeka organ administracji, a nie sąd tak, jak w Polsce" – czytamy we wpisie Joanny Parafianowicz. 

Wszystkie procedury adopcji międzynarodowej opisuje Konwencja o ochronie dzieci i współpracy w dziedzinie przysposobienia międzynarodowego sporządzona w Hadze w 1993 roku. W takich sprawach pośredniczą Komisje do spraw Adopcji Zagranicznych w trzech ośrodkach w Polsce. Jednym z nich jest Katolicki Ośrodek Adopcyjny z siedzibą w Warszawie. Na stronie tej placówki umieszczona jest jasna informacja, że "nie jest możliwe przysposobienie dzieci z krajów objętych wojną".  

d4j3d48

Sytuacja prawna adoptowanych dzieci musi być jasna

– Aby adoptować dziecko najpierw należy się zgłosić do ośrodka adopcyjnego. Następnie trzeba odbyć kurs przygotowawczy i uzyskać kwalifikacje do pełnienia roli rodzica adopcyjnego. Adoptować można tylko dziecko, którego rodzice utracili prawa rodzicielskie. Dlatego adopcja dzieci z Ukrainy nie jest możliwa, ponieważ nie znamy ich sytuacji prawnej. Teraz, gdy one przyjeżdżają do Polski, ewakuują się, to nie wiemy, jaka jest ich historia. Co więcej, należy pamiętać, że jest to adopcja międzynarodowa, a na to potrzebna jest zgoda sądu kraju pochodzenia dziecka – mówi Zeinab Hashmat ze stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. 

Wszystkie ośrodki adopcyjne i instytucje zajmujące się opieką nad dziećmi, z którymi się skontaktowaliśmy, mówią jednym głosem. Chcą przekazać Polkom i Polakom, że adopcja dzieci z Ukrainy nie jest możliwa ze względu na bardzo jasne w tym zakresie prawne regulacje. Informują zarazem, że ukraińskie dzieci przebywają obecnie w Polsce w długoterminowej pieczy zastępczej. Natomiast rodakom o ogromnych sercach z potrzebą pomagania radzą, by przyjęli po prostu pod swój dach rodziny z dziećmi. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Dzień Kobiet w cieniu wojny. Co Polki chcą powiedzieć Ukrainkom?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j3d48
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4j3d48