Dolomity - poznaj okolice Cortina d'Ampezzo i Cadore

Dolomity - poznaj okolice Cortina d'Ampezzo i Cadore

Dolomity - poznaj okolice Cortina d'Ampezzo i Cadore
19.10.2006 14:28, aktualizacja: 25.06.2010 15:21

Na początku bezbrzeżny obszar ziemi zamieszkiwany był przez formy życia, które dziś mogą wydać się nam dziwne.
To ryby, gąbki i korale, ułożone warstwami, jako pierwsze tchnęły duszę w Dolomity.

Na początku bezbrzeżny obszar ziemi zamieszkiwany był przez formy życia, które dziś mogą wydać się nam dziwne. To ryby, gąbki i korale, ułożone warstwami, jako pierwsze tchnęły duszę w Dolomity. A potem nastąpiły kolejne ewolucje, były erupcje, przesunięcia i osiadanie gruntu, było zlodowacenie. Gdy skończyła się ta dawna epoka, na horyzoncie zarysowały się iglice, wieże i strzeliste wieżyczki potężnej, kamiennej katedry.

Upływ dawnych czasów stanowi dziś ramę, w której oprawione są Auronzo i Misurina: góry Cadoru. Szczyty te widziały pierwszych ludzi, najpierw liguryjskich, potem wenetyjskich, a w VI w. przed Chrystusem dotarli tu i Rzymianie. Z Rzymu przybyła religia chrześcijańska, a wraz z upływem czasu ludzie, którzy zamieszkali tę dolinę odkryli, że otaczające ich góry są cennym źródłem nie tylko krystalicznie czystej wody i szlachetnego drewna, ale również miedzi, żelaza, srebra i ołowiu.

Następnie przyjechali tu barbarzyńcy, a za nimi Erulowie, Ostrogoci, Frankowie, wojska bizantyjskie, Longobardowie, a później ponownie Frankowie, którym nie udało się zamienić naszej doliny w feudum, bo z silnej demokracji i poczucia wolności tutejszych ludzi narodziły się Wolne Wspólnoty Górskie. Potem przybyli Dożowie Republiki Weneckiej, dzięki którym Auronzo nawiązało z Wenecją współpracę handlową i wojskową.

Również Napoleone dotarł do Auronzo, a nasza ziemia stała się przedmiotem sporu Austriaków i Francuzów; zmieniały się panowania nad nią, aby mogła w reszcie przejść w 1866 pod rządy włoskie. I nastąpił XIX wiek, wiek walki o zjednoczenie Włoch, a bohater, który dał prawdziwą wolność Cadore, to Pier Fortunato Calvi, który zginął 4 lipca 1855, którego 150 rocznica śmierci przypada w tym roku. Następnie, podczas I Wojny Światowej, Monte Piana ponownie doświadczyło okupacji austriackiej, która pozostawiła głębokie rany w tutejszych ludziach. I zaczęła się epoka, w której również i my żyjemy, u stóp tych gór, które na początku były rybami, które są świadkami tego wszystkiego.

Źródło artykułu:WP Kobieta