Dom o wysokim IQ.

Oświetlenie ogrodu zapalające się w zależności od twoich potrzeb, ogrzewanie sterowane elektronicznie, rolety zwijane za pomocą pilota - to efekt zastosowania urządzeń sterujących wszystkimi elementami infrastruktury domu.

Dom o wysokim IQ.
Źródło zdjęć: © WP.PL

02.04.2009 16:28

Oświetlenie ogrodu, zapalające się w zależności od twoich potrzeb, ogrzewanie sterowane elektronicznie, rolety zwijane za pomocą pilota - to efekt zastosowania urządzeń sterujących wszystkimi elementami infrastruktury domu.

Rozwiązanie zyskujące zwolenników wśród osób ceniących komfort, bezpieczeństwo, wygodę, nowoczesny styl życia.

Podjeżdżając do domu pilotem uruchamiamy oświetlenie drogi wjazdowej do garażu, również światła wewnątrz pomieszczeń zapalają się automatycznie. Czujniki reagujące na ruch gaszą oświetlenie tam, gdzie jest ono zbędne. Bramy wjazdowe zamykają się samoczynnie. Po przekroczeniu progu włącza się sprzęt audio, sterowany ekspres do kawy przygotowuje napój na odpowiednia godzinę, wanna zostaje napełniona gorącą wodą. Inteligentny dom zapamiętuje nasze nawyki. Rolety w oknach odsłaniają się w momentach gdy świeci słońce, aby tym samym zminimalizować koszty ogrzewania, klimatyzacja „współpracuje” z warunkami meteorologicznymi, ogród w zależności od kaprysów pogody podlewany jest automatycznie. Równie automatycznie kosiarka może skosić trawę.

Inteligentny budynek to efekt zastosowania systemu czujników i detektorów oraz jednego zintegrowanego systemu zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzący z różnych elementów systemu budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz. Efekt to zmniejszone koszty eksploatacji, komfort, funkcjonalność. I bezpieczeństwo, o które trudno w tradycyjnych budynkach, zabezpieczenia elektroniczne są bowiem trudne do złamania, ponadto istnieje możliwość założenia czujnika na linie papilarne tak przy wejściu do domu jak i poszczególnych pomieszczeń.

System przeciwpożarowy umożliwia wczesne wykrycie źródeł pożaru, co skutkuje uruchomieniem urządzeń gaśniczych i uniemożliwia rozprzestrzenienie się ognia na inne partie obiektu. Składa się tak z urządzeń wykrywających źródła ognia (to między innymi czujniki dymu i temperatury) jak i spryskiwaczy niwelujących ogień. Oddzielny system pogodowy może decydować o np. zamknięciu okien na wypadek deszczu, umożliwia przejście na niezależne zasilanie podczas burzy. Coraz częściej w tego typu rozwiązaniach stosuje się sterowanie ogrzewaniem w oparciu o krzywą grzewczą oraz sterowanie oświetleniem w oparciu o pomiar natężenia oświetlenia na zewnątrz.

Symulator obecności uczy się standardowych zachowań domowników takich jak: uruchamiane sprzętu TV i audio, opuszczania rolet. Podczas nieobecności domowników odtwarza wiernie te zachowania tworząc złudzenie ich obecności. Obserwując dom z zewnątrz nie można spostrzec istotnych różnic. Dzięki systemowi kontroli dostępu, przez stosowanie kart chipowych lub magnetycznych uniemożliwia się wstęp do pomieszczeń osób niepowołanych. Na podstawie informacji zawartych na karcie system sprawdza kim jest dana osoba i czy ma dostęp do danego pomieszczenia-jeżeli nie to nie zwalnia blokady drzwi. Całość uzupełnia monitoring telewizyjny umożliwiający kontrolę tego, co dzieje się na terenie przyległym do posesji bez wychodzenia z domu, a podczas próby włamania rejestrując całe zajście.

EIB to inwestycja rzędu 200zł/metr kwadratowy do ponad 500zł/metr kwadratowy w zależności od wybranego wariantu, czy będzie to tylko sterowanie oświetleniem, czy zarządzanie wieloma modułami. Całość systemu działa na zasadzie magistrali posiadając centralę do której doprowadzane są przewody z wielu urządzeń umieszczonych w budynku. EIB- najpopularniejszy system sterowania inteligentnym domem jest dostępny od 1990 roku podlegając ciągłym modyfikacjom.

Posiadając inteligentny dom zyskujemy mnóstwo wolnego czasu, nie musimy koncentrować uwagi na sprawach zbytecznych w tym przypadku, jak chociażby kontrolowanie zamknięcia drzwi, czy odłączenia instalacji gazowej. Pytania do EIB możemy kierować bezpośrednio głosowo, specjalnym pilotem, komórką bądź komputerem.

Nokia ogłosiła zamiar rozwoju platformy inteligentnego domu, która umożliwi zarządzanie energią, ogrzewaniem i elektronicznymi urządzeniami w mieszkaniu za pomocą telefonu komórkowego (Home Control Center). Technologia została zaprezentowana podczas Nokia World w Barcelonie i ma być wdrożona pod koniec 2009 roku. Podpisano już umowę z RWE, dostawcą energetycznym działającym w Europie i w ramach współpracy zostanie stworzona platforma do zarządzania ogrzewaniem. Jednym słowem możliwe będzie włączenie ogrzewania przez telefon.

Dysponując takimi technologiami możemy stworzyć namiastkę słynnej Xanadu-gigantycznej posiadłości Billa Gatesa sterowanej przez 150 pecetów, która kosztowała niebagatelne 125 miliona dolarów.

Komentarze (9)