Dom z wysokim IQ

Dom z wysokim IQ

Dom z wysokim IQ
27.09.2006 16:19, aktualizacja: 28.09.2006 09:19

W codziennej bieganinie, kiedy brakuje czasu dla siebie i swoich bliskich, domowe obowiązki stają się zwyczajnym ciężarem. A gdyby tak... to nasz inteligentny dom dbał o nas i pamiętał o przyziemnych sprawach, które zwyczajnie wyleciały nam z głowy albo którymi nie mamy ochoty się zajmować..?

Nasz dom to nasze oczko w głowie. Dbamy o porządek, troszczymy o komfort i bezpieczeństwo. A jednak w codziennej bieganinie, kiedy brakuje czasu dla siebie i swoich bliskich, domowe obowiązki stają się zwyczajnym ciężarem. A gdyby tak... to nasz inteligentny dom dbał o nas i pamiętał o przyziemnych sprawach, które zwyczajnie wyleciały nam z głowy albo którymi nie mamy ochoty się zajmować..? O zasunięciu rolet, zgaszeniu światła, podlaniu ogrodu... Brzmi niewiarygodnie, ale inteligentny dom, który sam dba o potrzeby swoich mieszkańców wcale nie jest abstrakcją ani daleką przyszłością.

Za pomocą systemu centralnego sterowania możemy dbać o nasz dom bez wstawania z fotela. Wystarczy odpowiednio zaprogramować system, by zareagował w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. Nowoczesne urządzenia zapamiętują nasze przyzwyczajenia i ułatwiają codzienne życie na różnych płaszczyznach. Co mogą zatem inteligentne instalacje?

Światło, które gaśnie wraz z zachodem słońca

Dzięki systemowi centralnego sterowania możemy kontrolować oświetlenie w domu i na zewnątrz. Informacje odbierane przez czujniki są wysyłane do systemu, które zapali i gasi, rozjaśnia i przyciemnia światło... Owe czujniki reagują na zmierzch na zewnątrz domu, a w pokojach – na natężenie światła i obecność osób.

Dla wygody mieszkańców możemy w dogodnym, dostępnym dla wszystkich miejscu (np. w korytarzu, przy drzwiach wejściowych), zamontować jeden, wielofunkcyjny włącznik, którym będziemy zapalać i gasić wszystkie punkty świetlne w domu. To przyda się zwłaszcza wtedy, gdy spieszymy się z wyjściem i ani nie mamy głowy, ani czasu by zadbać o wyłączenie światła w całym domu. Możemy również ustawić konkretną godzinę, o której światło włączy się lub wyłączy. Nawet jeśli przez dłuższy czas nie będzie nas w domu, działanie systemu będzie naśladowało nasze codzienne nawyki i sprawiało wrażenie, że ktoś jest w nim obecny. Rolety, które wiedzą, o której się budzisz

Wyobraź sobie, budzisz się, przeciągasz, spoglądasz w okno i... rolety, jak na komendę, same podnoszą się do góry, pokazując jaka pogoda jest na zewnątrz. Brzmi interesująco? Wystarczy wyposażyć rolety w specjalny elektryczny napęd. Będzie on zintegrowany z centralnym systemem, do którego wprowadzimy wcześniej odpowiednie dane: godzinę pobudki i powrotu z pracy, porę, o której kładziemy się spać...

Żaluzje, dzięki czujnikowi natężenia światła, ustawią się w położeniu zapewniającym optymalne warunki oświetlenia w mieszkaniu. Dzięki czujnikowi światła na zewnątrz – rolety same opuszczą się po zapadnięciu zmroku. Możemy też zamontować czujnik uzupełniający, który zmierzy prędkość wiatru i gdy będzie bardzo silny, rolety same się zamkną.

Ciepło, cieplej, najcieplej...

Lubisz chłód w sypialni, ale w łazience wolałabyś mieć klimat tropikalny? Możesz ustalić indywidualny poziom temperatury dla każdego pomieszczenia: pokoju dziennego, łazienki czy kuchni. Temperaturę w danej przestrzeni można określić niezależnie od innych sąsiadujących pomieszczeń. Dane z czujników przekazywane są do odpowiednich modułów, a dalej do zaworów termostatycznych. Efekt – przekręcenie lub odkręcenie zaworu. System sam będzie pamiętał, w jakiej temperaturze czujesz się najlepiej.

Brama sama wita twoich gości

Sterowana automatycznie za pomocą pilota może też być brama. Wyobraźmy sobie, że wracamy do domu w czasie ulewy – nie będziemy musieli wysiadać z samochodu, żeby ją otworzyć. Albo zapraszamy do nas gości, a brama sama wita ich otwartymi... skrzydłami ;) Takie rozwiązanie naprawdę się przydaje! Pożar Ci nie grozi

Zdarzyło Ci się zapomnieć o pozostawionej na kuchence patelni z obiadem ? Jeśli tak, wiesz, że z obiadu i patelni pozostało w najlepszym razie tylko wspomnienie i... przykry zapach spalenizny..;) Tak być nie musi. Czujnik wykryje dym w kuchni, prześle informację o tym do centralki, włączy alarm, a urządzenie emitujące dym zostanie wyłączone. Z takim urządzeniem pożar Ci nie grozi.

Ogród sam o siebie zadba

Nigdy nie pamiętasz, kiedy należy podlać ogród. A nawet jeśli pamiętasz... zwykle brakuje Ci na to czasu i rośliny usychają... Ogród mogą podlewać ukryte w gruncie zraszacze. Włączysz je jednym przyciskiem. Czujniki umieszczone w ziemi będą kontrolować poziom wilgotności i poinformują, że to już najwyższy czas, by włączyć podlewanie. Kiedy wilgotność będzie już odpowiednia, czujniki dadzą znać, że czas zakończyć podlewanie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najbezpieczniej czujemy się zwykle we własnym domu. Jeśli wolimy jednak dmuchać na zimne, możemy wesprzeć się całym szeregiem inteligentnych urządzeń. System zabezpieczenia domu może być wyposażony w odpowiednie czujniki i kamery video, a także skomunikowany z firmą ochroniarską lub najbliższą jednostką policji. Na ekranie możemy obserwować dom i jego otoczenie. W systemie podłączonym do centralki alarmowej, gdy coś się wydarzy, włączają się odpowiednie kontrolki.

Czy dom, który sam przywita naszych gości, podleje ogródek i zadba o nasze bezpieczeństwo nie jest inteligentny? Odpowiedź nasuwa się sama ;)Dom z wysokim IQ doskonale zna nasze potrzeby i przyzwyczajenia. Ma, w przeciwieństwie do nas, niezawodną pamięć i zawsze można na nim polegać.

Źródło artykułu:WP Kobieta