FitnessDomowa siłownia - sprzęt do ćwiczeń w domu

Domowa siłownia - sprzęt do ćwiczeń w domu

Domowa siłownia - sprzęt do ćwiczeń w domu
Źródło zdjęć: © iStock.com | krblokhin

11.11.2018 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domowa siłownia to rozwiązanie dla tych, którzy chcą regularnie ćwiczyć na dobrym sprzęcie bez wychodzenia z domu. Własną siłownię można zrobić w garażu lub piwnicy - wystarczy zainwestować w kilka maszyn i gotowe. Domowa siłownia to nie tylko sposób na piękną, wyrzeźbioną sylwetkę, ale też oszczędność czasu.

Domowa siłownia - co trzeba wiedzieć?

Stworzenie domowej siłowni nie jest trudne, jednak wymaga zaangażowania i odpowiedniego planu. Po przygotowaniu kawałka wolnej przestrzeni można rozpocząć zakupy sprzętu do ćwiczeń. Przygotowując powierzchnię do ćwiczeń, warto zadbać o odpowiednią podłogę: wytrzymałą, antypoślizgową i odporną na uderzenia. Ponadto pomieszczenie można wyciszyć matą z włókna poliestrowego lub płytą korkową. Domowa siłownia musi też mieć dobrą wentylację i oświetlenie.

Domowa siłownia - sprzęt do ćwiczeń w domu

Zbyt mała ilość sprzętu do ćwiczeń może powodować monotonię i wywoływać znużenie. Warto kupić przyrządy zarówno do treningu cardio, jak i siłowego. Sprzęt, który pozwoli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i przyczyni się do poprawy kondycji to:

  • skakanka - angażuje w ćwiczenia wszystkie partie mięśni. Warto zwrócić uwagę na długość skakanki i dostosować ją do wzrostu użytkownika. Cena najtańszych skakanek to ok. 15 zł.
  • rower stacjonarny - to bardzo bezpieczny (ponieważ nie obciąża stawów) i stosunkowo tani przyrząd treningowy. Cena najtańszych, mechanicznych rowerów stacjonarnych to ok. 150 zł.
  • orbitrek - to urządzenie, na którym można ćwiczyć mięśnie nóg, pośladków, rąk oraz brzucha. Cena dobrego orbitreka wynosi ok. 600 zł.
  • bieżnia - to przyrząd, który poprawi naszą wydolność i pozwoli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to wydatek większy niż orbitrek czy rower stacjonarny. Ceny bieżni wahają się od 900 zł do nawet 10 tys. zł.

Sprzęt, który pomoże zwiększyć siłę, masę mięśniową i wyrzeźbić sylwetkę to:

  • ławka z możliwością regulacji kąta nachylenia - pozwoli wykształcić mięśnie górnej części ciała, czyli klatki piersiowej, ramion i barków. Ceny modeli ławek treningowych zaczynają się od 300 zł. Droższe modele są wyposażone w stojaki na sztangę lub uchwyty do przeciągania.
  • taśma - pobudza do pracy mięśnie pośladków i ud. Ponadto pozwoli rozciągnąć przeciążone mięśnie pleców. Cena taśmy z gumy lub lateksu to ok. 15-30 zł.
  • drążek do ćwiczeń - nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ można umieścić go na futrynie drzwi. Warto wybierać drążki z regulacją, tak aby dostosować przyrząd do szerokości futryny. Ćwiczenia na drążku wzmocnią mięśnie ramion, klatki piersiowej, a nawet brzucha. Cena drążka to ok. 50 zł.
  • mata do ćwiczeń - pozwala trenować wszystkie partie ciała. Warto wybierać maty antypoślizgowe i niepochłaniające wilgoci. Dobrą matę do ćwiczeń można kupić już za 50 zł.
  • hantle - to uniwersalny sprzęt do ćwiczeń, który pozwala wyrzeźbić mięśnie klatki piersiowej, pleców, barków, bicepsów, tricepsów i mięśni nóg. Cena hantli zaczyna się od 50 zł.

Domowa siłownia - zalety siłowni w domu

Domowa siłownia może być opłacalna dla osób, które ćwiczą dość często. Karnet na siłownię kosztuje ok. 100 zł miesięcznie, więc koszty stworzenia domowej siłowni z pewnością szybko się zwrócą. Ponadto mamy nieograniczony dostęp do siłowni, więc wygodniej jest nam zarządzać czasem i obowiązkami. Zaletą domowej siłowni bez wątpienia jest to, że nie musimy czekać na wolny sprzęt.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także