Dzieci są zbyt łatwo odbierane rodzicom
Prawie 100 tysięcy dzieci wychowuje się w Polsce poza rodziną: w
domach dziecka lub rodzinach zastępczych. To o blisko 10 proc. więcej niż w 2004 roku.
17.11.2009 | aktual.: 11.06.2010 10:25
Prawie 100 tysięcy dzieci wychowuje się w Polsce poza rodziną: w domach dziecka lub rodzinach zastępczych. To o blisko 10 proc. więcej niż w 2004 roku - akcentuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane z Ministerstwa Pracy.
- Jak na taki kraj jak Polska, to ogromna rzesza - ocenia Ewa Leś, znawca polityki społecznej z Uniwersytetu Warszawskiego. Według rozmówców "Rz", główną przyczyną tego wzrostu nie jest demografia, choć od kilku lat dzieci rodzi się coraz więcej.
- Sędzia, który dostaje ze szkoły sygnał, że uczeń przyszedł na lekcje głodny, zabiera go do domu dziecka, bo tam dostanie jeść. A tymczasem lepiej, żeby to dziecko trochę gorzej zjadło, ale miało miłość, która umożliwi rozwój - mówi gazecie prezes Towarzystwa Nasz Dom, Tomasz Polkowski.
Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka też zauważa, iż dziś sądy bardzo często zabierają dzieci prewencyjnie.
- Sędziowie boją się, że ktoś zarzuci im w mediach zaniedbanie obowiązków, jeśli dziecku coś się stanie. A przecież zabranie dziecka z rodziny biologicznej powinno być ostatecznością - mówi "Rz.".
O tym więcej w publikacji "Rzeczpospolitej".