Blisko ludziDzieci starszych matek częściej chorują na nowotwory

Dzieci starszych matek częściej chorują na nowotwory

Dzieci starszych matek częściej chorują na nowotwory
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
15.07.2009 11:46, aktualizacja: 31.05.2010 09:45

Dzieci urodzone przez starsze matki nieco częściej chorują na nowotwory wieku dziecięcego - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Epidemiology".

Dzieci urodzone przez starsze matki nieco częściej chorują na nowotwory wieku dziecięcego - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Epidemiology".

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Minnesota przeanalizowali dane z rejestrów narodzin dzieci w stanach Nowy Jork, Waszyngton, Minnesota, Teksas oraz Kalifornia. Łącznie zebrano informacje na temat 17 tys. 672 dzieci, u których do 14. roku życia zdiagnozowano nowotwór złośliwy oraz 57 tys. 966 dzieci urodzonych w latach 1970-2004, które nie chorowały na raka. Z analizy wykluczono dzieci z zespołem Downa, u których generalnie rzadziej rozwijają się nowotwory.

Jak obliczyli badacze, dzieci urodzone przez kobiety w wieku 30 lat i starsze, miały nieco podwyższone ryzyko zachorowania na 7 z 10 najczęstszych dziecięcych nowotworów, do których zalicza się białaczki, chłoniaki, nowotwory centralnego oraz obwodowego układu nerwowego, złośliwy nowotwór nerki u dzieci (guz Wilma, nefroblastoma), mięsaki tkanek miękkich oraz guzy kości. Gdy wiek matki rósł o 5 lat ryzyko nowotworu u dziecka było wyższe o 7-10 proc.

W analizie uwzględniono płeć dzieci, masę ciała po urodzeniu, wiek ciążowy dziecka (obliczany na podstawie ostatniej miesiączki), liczbę rodzeństwa, kolejność przychodzenia na świat, rasę matki, rok oraz miejsce narodzin.

Nie odnotowano związku między wiekiem matki a ryzykiem zachorowania na 3 nowotwory dziecięce - retinoblastomę, nowotwory wywodzące się z komórek rozrodczych oraz guz wątroby (hepatoblastoma). Nie stwierdzono też, by wiek ojca miał wpływ na ryzyko nowotworu u dziecka.

Jak podsumowuje prowadzący badania dr Logan Spector, badania te wskazują, że zaawansowany wiek matki w ciąży zwiększa ryzyko najczęstszych nowotworów dziecięcych (choć ryzyko to ciągle utrzymuje się na niskim poziomie).

Autorzy pracy spekulują, że może to być efekt zależnych od wieku zmian w poziomie hormonów w czasie ciąży, jak również zmian w przebiegu modyfikacji DNA w komórce jajowej, które mogą być przekazywane potomstwu. Potrzebne są jednak dalsze badania, by to rozstrzygnąć.

Dr Spector liczy, że badania podobne do tych będą zyskiwać na znaczeniu, gdyż coraz więcej kobiet odkłada zajście w ciążę na później.

Statystyki wskazują, że w USA odsetek dzieci urodzonych przez panie w wieku 30 lat i starsze wzrósł z ok. 18 proc. w 1970 r. do 37 proc. w roku 2005.

Źródło artykułu:PAP