Blisko ludziDzień Milczenia

Dzień Milczenia

Dzień Milczenia
Źródło zdjęć: © sxc.hu
20.04.2010 09:20, aktualizacja: 22.04.2010 11:04

Dzień Milczenia jest symbolem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi). Tego dnia na świecie organizowane są manifestacje i happeningi mające zwrócić uwagę na problem homofobii. Uczestnicy akcji, symbolicznie zaklejając usta, milczą aby w ten sposób pokazać jak każdego dnia prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja skazują osoby nieheteroseksualne na milczenie.

Dzień Milczenia (24 kwietnia) jest symbolem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi). Tego dnia na świecie organizowane są manifestacje i happeningi mające zwrócić uwagę na problem homofobii. Uczestnicy akcji, symbolicznie zaklejając usta, milczą aby w ten sposób pokazać jak każdego dnia prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja skazują osoby nieheteroseksualne na milczenie.

Nadrzędnym celem Dnia Milczenia jest podnoszenie poziomu świadomości problemów, jakie dotykają osoby LGBT oraz wsparcie dla idei tworzenia bezpiecznego środowiska, w którym orientacja seksualna i tożsamość płciowa nie są piętnowane, a każda osoba może czuć się bezpieczna i szanowana w swojej rodzinie, szkole czy miejscu pracy, bez konieczności życia w ukryciu.

Pierwszy Dzień Milczenia odbył się na Uniwersytecie Virginia w USA w roku 1996. 150 studentów, milcząc przez 9 godzin, protestowało przeciw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Wydarzenie to zyskało duży rozgłos w prasie lokalnej, a reakcja środowiska uniwersyteckiego była bardzo pozytywna.

Akcja szybko zaczęła nabierać tempa i zwiększać swój zasięg – w 2008 roku stała się wydarzeniem międzynarodowym. Do akcji włączyły się Holandia (Amsterdam), Słowenia (Lublana), Szwecja (Sztokholm), Rosja (Sankt-Petersburg) oraz Polska (Lublin, Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Toruń, Warszawa).

W tym roku Dzień Milczenia odbędzie się 24 kwietnia w Sopocie. W Polsce będziemy tego dnia wspominać ofiary zamachu z dnia 2 sierpnia 2009 r. w Tel Awiwie. Zamaskowany napastnik z karabinem maszynowym wdarł się do klubu "Cafe Noir" i otworzył ogień do grupy młodych gejów i lesbijek, którzy uczestniczyli w spotkaniu grupy wsparcia.

Zabił trzy osoby i ranił jedenaścioro. Przyczyną tej zbrodni była najprawdopodobniej skrajna homofobia. W USA patronem Dnia Milczenia jest Carl Joseph Walker-Hoover, 11-letni uczeń, który nie mogąc znieść szkolnych prześladowań na tle swojej rzekomo homoseksualnej orientacji seksualnej, w kwietniu 2009 popełnił samobójstwo.

Dzień Milczenia 2010
24 kwietnia godz. 17
Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicach Fontanny Rybaka.
Organizatorami Dnia Milczenia 2010 w Trójmieście są: Amnesty International Trójmiasto oraz Kampania Przeciw Homofobii oddział Trójmiasto

Źródło artykułu:WP Kobieta