Egzotyka na co dzień

Egzotyka na co dzień

Egzotyka na co dzień
24.08.2005 14:44, aktualizacja: 12.06.2006 16:34

Do niedawna cytrusy kojarzyły się z odległą egzotyką, teraz możemy wyhodować je we własnym domu.

Eksperci zauważają, że rośliny cytrusowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Coraz więcej osób odkrywa uroki domowych cytrusów - w ich otoczeniu możemy poczuć smak tropiku we własnym mieszkaniu. Rośliny z tego gatunku są oryginalne i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwalają natomiast cieszyć się egzotyką przez cały rok. *
*
W mieszkaniu możemy hodować cytryny lub mandarynki.
Dużym powodzeniem cieszy się odmiana powszechnie nazywaną cytryną skierniewicką. Wyhodował ją i rozpropagował prof. Szczepan Pieniążek. Cytryna ta charakteryzuje się tym, że nawet bardzo młode egzemplarze kwitną oraz wydają owoce. Aby doprowadzić cytrynę do kwitnienia, należy przesadzić ją na lato do ogrodu i trzymać tam aż do jesiennych chłodów. Kiedy przeniesiemy ją zimą z powrotem do domu, szybko zakwitnie i wyda pierwsze owoce.

Ciekawą propozycją jest także dekoracyjna kalamondyna (Calamondin), zwana limą filipińską. W krajach azjatyckich uprawia się ją zarówno w doniczkach, jak i ogródkach. Ten mały krzew podczas kwitnienia jest obsypany wonnymi białymi kwiatami, a później drobnymi owocami o kwaśnym miąższu i słodkiej skórce. Można je zjadać w całości, dodawać do herbaty lub kandyzować.

W domu możemy wyhodować również oliwki i laur. Oliwkibardzo lubią ostre słońce i bez przeszkód można stawiać je w pełnym świetle, a w lecie wynieść na balkon. Lubią także, by sadzić je w obszernych donicach, które dają dużo wolnej przestrzeni korzeniom drzewka. Kwitną zwykle we wrześniu i w październiku. W polskim klimacie trzeba szczególnie pamiętać, by je odpowiednio doświetlać na jesieni.

Laur, czyli inaczej wawrzyn szlachetny, to nie tylko znana przyprawa do potraw, ale również roślina zawierająca bardzo intensywne olejki eteryczne. Aromat tej rośliny przyprawowej możemy poczuć po roztarciu jej liścia na dłoni.

Pielęgnacja roślin cytrusowych: *
Rośliny cytrusowe nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać jednak o kilku niezbędnych w ich hodowli zasadach. Eksperci zaznaczają, że pielęgnując rośliny cytrusowe, należy pamiętać o ich
podcinaniu*. Co pewien czas pędy kilkuletnich okazów warto skracać o 1/3 długości, aby pobudzić rośliny do krzewienia się.

Najważniejszym warunkiem prawidłowego wzrostu cytrusów jest dostateczna ilość światła, najlepiej więc ustawić je na parapecie południowego lub zachodniego okna, latem zaś wynieść na balkon.

Do prawidłowego rozwoju cytrusy wymagają umiarkowanego, ale systematycznego podlewania. Ziemia w doniczce musi być zawsze lekko wilgotna. Wszystkie rośliny cytrusowe podlewamy obficie, pod warunkiem, że stoją w słońcu. Co 2-3 tygodnie należy podlewać roślinę nawozem do roślin cytrusowych.

Cytrusy lubią, gdy się je spryskuje, nawet codziennie. Należy jednak pamiętać, że nie robimy tego w pełnym słońcu, ponieważ poparzymy liście i pojawią się nieestetyczne plamy.

Aby mieć pewność, że po kwitnieniu roślina zawiąże owoce, należy przenosić pyłek z jednego kwiatostanu na drugi, np. za pomocą pędzelka. Nie musimy tego robić, jeżeli roślina stoi na zewnątrz.

Ziemia do uprawy cytrusów powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 6,1-6,7) i zawierać substancje organiczne. Optymalne podłoże to mieszanka ziemi liściowej, kompostowej, piasku i odkwaszonego torfu. Na dnie doniczki umieszczamy drenaż. Może być keramzyt, żwir lub kawałki ceramicznej doniczki. Pozwoli to na odpływ nadmiaru wody z doniczki.

* *Fachowych porad na temat hodowli cytrusów mogą udzielić eksperci marketów OBI