Blisko ludziEksmisja współmałżonka

Eksmisja współmałżonka

Jestem współwłaścicielką domu jednorodzinnego (wraz z mężem). Obecnie mieszkam u rodziców. Co mogę zrobić, żeby znów mieszkać w domu i mąż tam nie mógł mieszkać?

Eksmisja współmałżonka
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

11.03.2010 | aktual.: 11.03.2010 12:16

Jestem współwłaścicielką domu jednorodzinnego (wraz z mężem). Mąż ma własne mieszkanie, w którym mieszka. Jesteśmy w trakcie rozwodu. Ja wraz z synem jakiś czas mieszkałam w tym domu, jednak mąż zajął jeden pokój i od czasu do czasu tam sypiał, czym zmusił mnie do wyprowadzki. Obecnie mieszkam u rodziców. Co mogę zrobić, żeby znów mieszkać w domu i mąż tam nie mógł mieszkać? Czy są jakieś środki prawne? Obecnie dom nie jest zamieszkany, jednak jestem przekonana, że jakbym tam wróciła, to i mąż by się tam zjawił.

Zgodnie z art. 58§2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.64.9.59 z późn. zm.) jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Przepis ten dotyczy jednakże rozstrzygnięć końcowych w postępowaniu rozwodowym. W trakcie rozwodu może Pani, w oparciu o art.7301 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U.64.43.293 z późn. zm.), wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia poprzez określenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania w czasie procesu.

Celem zabezpieczenia takiego roszczenia będzie antycypacyjne, tymczasowe udzielenie Pani takiej samej ochrony prawnej, jaką ma zapewnić przyszłe orzeczenie kończące proces rozwodowy.

Artur Jastrzębski - prawnik, który specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym oraz gospodarczym.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)