Trwa ładowanie...

Gdzie i jak przechowywać zapachy? Porady i triki dla wielbicielek perfum

Najlepsze sposoby przechowywania perfum daleko odbiegają od naszych zwyczajów. Niestety najczęściej trzymamy je w łazience pod lustrem albo na szafce czy toaletce w dziennym pokoju – obydwa sposoby są błędem. Podpowiadamy, gdzie trzymać wodę perfumowaną, aby dłużej pięknie pachniała.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Gdzie i jak przechowywać zapachy? Porady i triki dla wielbicielek perfum
Źródło: Unsplash.com
dk8jeje

Jak psują się perfumy?

Przede wszystkim perfumom szkodzi nadmiar światła, który wpływa na utlenianie się naturalnych i chemicznych składników w nich zawartych. Perfumy nie lubią także wilgoci, bo korzystne składniki ulatują z nich nawet najdrobniejszą szczeliną. Zarówno łazienka o zmiennej temperaturze i poziomie wilgoci, jak i nasłoneczniona szafka lub toaletka w sypialni są złym miejscem. W pokoju, w nasłonecznionym miejscu, perfumy też mogą szybciej wietrzeć i zmieniać kolor, co także przyspiesza proces fermentacji naturalnych składników, a to negatywnie wpływa na zapach.

To właśnie wody perfumowane cenimy za trwałość i głęboki oraz nasycony zapach. Odpowiednie przechowywanie sprawi, że będziesz cieszyć się ich pełnym zapachem dłużej.

Korek od perfum – nie tylko ozdoba buteleczki

Jedną z ważnych wskazówek w przechowywaniu wody toaletowej i perfumowanej, tak aby posłużyła nam dłużej, jest... pilnowanie korka. Korki od perfum czasami gubimy. Bywa też, że w pośpiechu psikając się perfumami przed wyjściem z domu, pozostawiamy buteleczkę na długo bez zamknięcia. To ogromny błąd. W ten sposób przyczyniamy się do ich szybszego zużycia. Najtrudniej przechowuje się perfumy w tradycyjnych butelkach z korkiem, bez atomizera. Jednak ten rodzaj butelki to domena koneserów i kolekcjonerów prawdziwych "białych kruków" w kategorii perfum.

Gdzie trzymać perfumy?

Najlepsze dla perfum miejsce jest suche, cieniste i o stałej, niezbyt wysokiej temperaturze. Idealnie sprawdzi się szafka w pokoju. Niektórzy polecają trzymać je w oryginalnych kartonikach, co jeszcze lepiej odizoluje czynniki zewnętrzne. To jednak nie jest konieczne, chyba że masz w swojej kolekcji zapachów tyle buteleczek, że zużywasz je powoli. Kwestia przechowywania perfum przez panie, które mają swój ulubiony, stały, jeden zapach nie jest tak skomplikowana. Ich regularne stosowanie w okresie 24 do 36 miesięcy, czyli w fabrycznym okresie trwałości, wystarczy, aby zapach do końca cieszył nas swoją urodą. Perfumy nie lubią zmiennych warunków, dlatego warto zapewnić im optymalne środowisko.

Dlaczego warto prawidłowo przechowywać perfumy?

Jeśli masz kilka butelek perfum – z pewnością zauważyłaś, że pod koniec buteleczki zapach nie jest już tak trwały, kolor lekko się zmienia, a w nutach zapachowych pojawia się jakby inna woń. To oznaki fermentacji niektórych składników perfum. Przechowując je w powyższy sposób, na pewno unikniesz takich efektów.

Choć perfumy mają w składzie konserwant w postaci alkoholu, to nie wystarczy. Wyjątkowi koneserzy i kolekcjonerzy przechowują kolekcje dziesiątek, czy nawet setek butelek perfum w specjalnych lodówkach, w jakich trzyma się na przykład stare wina. W takiej lodówce mamy możliwość kontrolować poziom wilgotności i temperatury. Optymalna temperatura dla utrzymania trwałości perfum wynosi maksymalnie kilkanaście stopni, a więc w przeciętnie ogrzewanym mieszkaniu, gdzie jest powyżej dwudziestu stopni Celsjusza, perfumom jest "za gorąco".

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dk8jeje

Podziel się opinią

Share
dk8jeje
dk8jeje