Gmina Zblewo - poznajemy Kociewie
Kociewie rozciąga się w dorzeczu dwóch rzek wpadających do Wisły: Wierzycy i Czarnej Wody (Wdy). Obszar ten odznacza się wysokimi walorami przyrodniczymi i turystycznymi. Czyste jeziora, urozmaicona, polodowcowa rzeźba terenu, niezwykle malownicze pola i lasy są wprost wymarzonym miejscem do wypoczynku.
30.03.2006 | aktual.: 25.06.2010 16:01
Kociewie rozciąga się w dorzeczu dwóch rzek wpadających do Wisły: Wierzycy i Czarnej Wody (Wdy). Obszar ten odznacza się wysokimi walorami przyrodniczymi i turystycznymi. Czyste jeziora, urozmaicona, polodowcowa rzeźba terenu, niezwykle malownicze pola i lasy są wprost wymarzonym miejscem do wypoczynku. W otoczeniu przyrody, na swoje odkrycie czekają ciekawostki i zabytki tych ziem.
Własna gwara, bogata tradycja i umiłowanie przyrody pozwoliły mieszkańcom Kociewia na stworzenie atmosfery, w której pełno jest ciepła, niezgłębionej tajemnicy, spokoju i przytulności.
Należąca do Kociewia, położona na skraju Borów Tucholskich gmina Zblewo, obejmuje obszarem znaczną część Pojezierza Starogardzkiego. Czternaście jezior, w tym największe, posiadające pierwszą klasę czystości wód: Jeziora Borzechowskie Wielkie i Niedackie, to atuty turystyczne tego terenu. Bogactwem gminy są także lasy, wchodzące w skład kompleksu Borów Tucholskich.
Według legendy, przez Zblewo wracał orszak z ciałem zamordowanego przez Prusów świętego Wojciecha. Na przełomie XIII i XIV wieku, Król Wacław II darował Zblewo Krzyżakom, którzy przez kilkaset lat władali tym obszarem. Tędy poprowadził swe wojska Napoleon w marszu na Moskwę w 1812 roku.
Prawdziwy rozwój Zblewa przypadł na drugą połowę XIX wieku i związany był z budową linii kolejowej łączącej Berlin z Królewcem. Historia pozostawiła po sobie zabytki, które można zobaczyć wędrując przez gminę. W Zblewie obejrzymy neogotycki kościół z 1880 roku. W Pinczynie podziwiać możemy z kolei dziewiętnastowieczną neobarokową świątynię. Urokliwymi pamiątkami z przeszłości są zespoły pałacowo - parkowe w Miradowie i Radziejewie. Gdzieś pomiędzy jeziorami Grygorek, a Raduńskim kryje się jedna z ciekawostek historycznych tego terenu: wielokręgowe grodzisko tzw. gród Radzona.
Teren obfituje również w osobliwości przyrody. W Pinczynie znajduje się mierzący 14 metrów w obwodzie i ponad 2 metry wysokości głaz narzutowy nazywany Diabelskim Kamieniem. Według legendy został on zrzucony na pińczyńską łąkę przez diabła, który usiłował w ten sposób zniszczyć powstający we wsi kościół. W gminie znajduje się Rezerwat Przyrody "Twardy Dół", chroniący wiele gatunków roślin reliktowych występujących na torfowiskach w zatoce jeziora Niedackiego. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc, jest założone w 1875 roku arboretum i ogród dendrologiczny w Wirtach, w którym zgromadzono ponad 450 odmian i gatunków drzew i krzewów.
Ciekawostki to jedynie dopełnienie atutów turystycznych gminy, którymi są woda i lasy. Czyste jeziora stanowią wymarzone miejsce wypoczynku i rekreacji dla entuzjastów sportów wodnych. Polecamy ten rejon Polski amatorom pływania, żeglowania, surfingu, kajakarstwa i wszystkim, którzy lubią wypoczynek nad wodą. Wiele wrażeń będą tu także mieli miłośnicy wędkowania, bo wolne od zanieczyszczeń obfitują w ryby. Bory Tucholskie, rozciągające się na jednej trzeciej obszaru gminy, zapewniają zbiory grzybów i jagód. Spacer po lesie, oddychanie żywicznym powietrzem, cisza i spokój to jeden ze sposobów na odpoczynek, relaks i zdrowie.
Urozmaicony teren, piękne widoki i atrakcje turystyczne, sprawiają, że teren gminy jest także dobrym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej. Przez teren gminy prowadzą dwa oznakowane szlaki turystyczne: żółty tzw. "kociewski" (Tczew - Chojnice) oraz szlak "Ogrodu Dendrologicznego" - (Zblewo - Wirty).
Do dyspozycji turystów są ośrodki wypoczynkowe, pensjonat, hotel, pole biwakowe oraz gospodarstwa agroturystyczne.
Źródło: info1.pl