GotowaniePrzepisyJesteś wegetarianką? Uważaj, bo twoje dziecko może mieć skłonność do uzależnień

Jesteś wegetarianką? Uważaj, bo twoje dziecko może mieć skłonność do uzależnień

Na temat zdrowia wegetarian dyskutuje się od wielu lat. Mówi się, że nie dostarczają organizmowi podstawowych składników, cierpią z powodu niedoboru białka, żelaza i wielu innych witamin. Teraz do puli zarzutów dołączył fakt, że dzieci wegetarianek mogą mieć większą skłonność do uzależnień. Sprawdziłyśmy, ile w tym stwierdzeniu jest prawdy.

Jesteś wegetarianką? Uważaj, bo twoje dziecko może mieć skłonność do uzależnień
Źródło zdjęć: © Fotolia
Paulina Brzozowska

06.10.2017 | aktual.: 06.10.2017 16:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowe badania opublikowane przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism dowiodły, że dzieci kobiet, które w ciąży unikały mięsa są bardziej skłonne do nadużywania substancji uzależniających. Na to twierdzenie bardzo szybko odpowiedziało NHS, czyli National Health Service. Zgodnie z wyjaśnieniami instytucji, problem w tkwi w niedoborze witaminy B12, który często dotyka wegetarian.

Zdaniem naukowców z NHS brak odpowiedniej ilości B12 w diecie kobiety ciężarnej prowadzi do tego, że jej dzieci mają znacznie większą skłonność do uzależnień, która objawiać się zacznie u nich już w wieku nastoletnim. Badania bazują na eksperymencie, podczas którego naukowcy obserwowali zachowania 15 tys. dzieci urodzonych w latach 1991-1992. Matki wszystkich uczestników w trakcie ciąży były wegetariankami. 5,5 tys. z nich wykazało skłonność do uzależnień od alkoholu, narkotyków czy papierosów.

Zapytałyśmy dietetyka, Agatę Ziemnicką-Łaskę, czy wegetarianizm matki faktycznie ma tak negatywny wpływ na zdrowie nowonarodzonego dziecka. – Nie znam badań z NHS, ale generalnie uważam, że wegetarianizm w ciąży jest wręcz wskazany i często zalecam go swoim pacjentkom. Oczywiście ważna jest zbilansowana dieta i dostarczanie do organizmu wszystkich składników. Sama jestem mamą dwójki dzieci. W ciąży nie jadłam mięsa i nie zauważyłam niczego niepokojącego – powiedziała w rozmowie z nami.

Jak widać w kwestii naszej ciążowej diety ważny jest przede wszystkim rozsądek. Przy rezygnacji z jakiejkolwiek grupy produktów żywieniowych najważniejsze jest znalezienie dla niej odpowiedniego zamiennika tak, by naszemu organizmowi niczego nie brakowało.

Źródło artykułu:WP Kobieta
dietaciążaodżywianie
Komentarze (5)