Grube dzieci zamożnych matek

Grube dzieci zamożnych matek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

24.07.2007 08:55, aktual.: 31.05.2010 21:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzieci zamożniejszych rodziców, zwłaszcza
pracujących matek, częściej mają nadwagę lub są otyłe - informuje
"International Journal of Obesity".

Dzieci zamożniejszych rodziców, zwłaszcza pracujących matek, częściej mają nadwagę lub są otyłe - informuje "International Journal of Obesity".

Siła genów

Naukowcy z Institute of Child Health w Londynie śledzili losy 13 000 dzieci od urodzenia do trzeciego roku życia. Okazało się, że przed trzecim rokiem życia nadwaga lub otyłość wystąpiły u 23 procent badanych.

Im większe dochody, tym grubsze dziecko?

Wystąpiła zależność pomiędzy nadmierną wagą dziecka a dochodami rodziny. W przypadku rocznych dochodów na poziomie 22 000 do 33 000 funtów ryzyko nadwagi i otyłości było o 10 procent większe w porównaniu z rodzinami, których dochody nie przekraczały 11 000 funtów. W rodzinach z dochodami powyżej 33 000 funtów rocznie ryzyko było większe o 15 procent. W przypadku dzieci 7500 pracujących matek ryzyko było wyższe o 13 do 19 procent.

Dostęp do zdrowej żywności

Zdaniem naukowców to raczej długie godziny spędzane przez matkę w pracy niż brak pieniędzy mogą utrudniać małym dzieciom dostęp do zdrowej żywności i aktywności fizycznej. Gdy rodzice nie mają dla nich czasu, dzieci częściej jedzą słodycze czy chipsy i dłużej oglądają telewizję. Pracujące kobiety rzadziej także karmią piersią przez odpowiednio długi czas. W ostatnich 25 latach odsetek matek zajmujących się tylko domem spadł w Wielkiej Brytanii z niemal 55 do nieco ponad 21 procent.

Jedzenie wysoko przetworzone

W przypadku osób zarabiających więcej rosło ryzyko kupowania łatwych w przygotowaniu produktów wysoko przetworzonych, które są mniej korzystne dla zdrowia ze względu na konserwanty i często zawierają dużo tłuszczu.(PAP) pmw/ krx/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także