Blisko ludziHaiti miesiąc po trzęsieniu ziemi – raport z działań PAH

Haiti miesiąc po trzęsieniu ziemi – raport z działań PAH

Minął miesiąc od trzęsienia ziemi na Haiti. Ofiary katastrofy wciąż potrzebują pomocy, a ich potrzeby nieustannie się zmieniają. Co udało się zrobić podczas minionego miesiąca, a jakie wyzwania wciąż stoją przed organizacjami humanitarnymi?

Haiti miesiąc po trzęsieniu ziemi – raport z działań PAH
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

19.02.2010 | aktual.: 23.06.2010 09:31

Minął miesiąc od trzęsienia ziemi na Haiti. Ofiary katastrofy wciąż potrzebują pomocy, a ich potrzeby nieustannie się zmieniają. Co udało się zrobić podczas minionego miesiąca, a jakie wyzwania wciąż stoją przed organizacjami humanitarnymi?

Miesiąc temu trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera zniszczyło stolicę Haiti, Port-au-Prince i przyległe do niej regiony kraju. Szacuje się, że w katastrofie zginęło około 200 tys. osób, a ponad milion straciło dach nad głową.

Polska Akcja Humanitarna, dzięki hojnemu wsparciu polskiego społeczeństwa, mogła zaangażować się w pomoc ofiarom katastrofy od samego początku kryzysu. Podczas tragedii takich jak ta na Haiti, potrzeby dotkniętych kataklizmem społeczności zmieniają się bardzo szybko. PAH pomagając mieszkańcom Haiti, stara się cały czas dostosowywać swoje działania do dynamicznie zmieniających się warunków.

Na pierwszym etapie niesienia pomocy ofiarom katastrof, pomoc międzynarodowa skupia się zazwyczaj na ratowaniu życia poprzez akcje poszukiwawczo - ratownicze, doraźne działania medyczne oraz zapewnienie podstawowych warunków do przetrwania w tym pożywienia, wody, schronienia czy odpowiednich warunków higieniczno - sanitarnych.

W tym pierwszym okresie Polska Akcja Humanitarna, wspólnie z brytyjską organizacją Oxfam włączyła się w pomoc dostarczając poszkodowanym zestawy higieniczne, w których skład weszły mydło, wiadra, szczotki, pojemniki na wodę, sztućce, miski, ręczniki oraz inne artykuły pierwszej potrzeby. Elementy wchodzące w skład zestawów higienicznych zostały również włączone do tak zwanych „zestawów rodzinnych” dystrybuowanych wśród Haitańczyków zamieszkujących obozy tymczasowe. Ich skompletowanie oraz dystrybucja zostały zlecone mieszkańcom wyspy, którzy w ramach programu „cash-for-work” otrzymują za swoją pracę godziwe wynagrodzenie. Jak pokazuje długoletnie doświadczenie w niesieniu pomocy humanitarnej, potrzebujący często preferują tego typu wsparcie bardziej, niż dobra materialne, gdyż to do nich należy ostateczna decyzja, w jaki sposób chcą spożytkować zarobione pieniądze.

Za pieniądze zebrane w Polsce zakupiono również środki do uzdatniania wody. Są to zarówno granulki chlorujące, służące do oczyszczania wody w większych zbiornikach, jak i tabletki umożliwiające uzdatnianie wody w gospodarstwie domowym.

Obecnie, miesiąc po katastrofie priorytetami w niesieniu pomocy są m.in. poprawa warunków sanitarnych (budowa latryn), dystrybucja materiałów mogących posłużyć do budowy tymczasowego schronienia oraz przywrócenie regularnych świadczeń medycznych. Polska Akcja Humanitarna jest obecnie na etapie uzgodnień dotyczących dostarczenia niezbędnych artykułów medycznych, które pomogą w przywróceniu podstawowych usług z zakresu opieki zdrowotnej.

Po zakończeniu obecnych działań, mających na celu zapewnienie ofiarom kataklizmu podstawowych warunków do życia, przyjdzie czas na działania długofalowe. Działania te, które według niektórych szacunków mogą potrwać nawet dekadę, obejmą swoim zakresem min. odbudowę infrastruktury wodno-sanitarnej i opieki zdrowotnej, odbudowę domostw i budynków użyteczności publicznej oraz działania przywracające funkcjonowanie państwa.

Polska Akcja Humanitarna w najbliższym czasie włączy się w planowanie i realizację tych długofalowych działań pomocowych.

Pomagaj Haiti z Polską Akcją Humanitarną:

  1. Wyślij SMS o treści Haiti na numer 74505 (koszt usługi to 4,88 zł z VAT) *
  2. Zadzwoń na numer 0 704 307 400 (3,89 zł z VAT) **
  3. Wpłać dowolną kwotę na konto bankowe o numerze: 59 1060 0076 0000 3310 0016 9892 z dopiskiem Haiti.

* Sms w sieciach: Orange, Plus, Era, Play, Sami Swoi, Heyah. ** Telefon Pomoc Dla Haiti w sieci Orange.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Komentarze (2)