ModaHistoria Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes

Historia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes

Historia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
09.05.2013 19:38, aktualizacja: 13.05.2013 13:04

Festiwal Filmowy w Cannes jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych na świecie. Co roku w maju oczy całego świata filmowego zwrócone są w tym właśnie kierunku.

Festiwal Filmowy w Cannes jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych na świecie.*Co roku w maju oczy całego świata filmowego zwrócone są w tym właśnie kierunku. Festiwal niczym magnez przyciąga najsłynniejsze nazwiska związane z przemysłem filmowym. Impreza ma już sześćdziesięciosześcioletnią tradycję. *

Historia festiwalu sięga pierwszej połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy politycy znacząco wpływali na wybory jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Państwowe władze oraz licznie zgromadzeni widzowie oglądali obrazy wyłącznie wychwalające faszystowskie rządy Mussoliniego. W związku z tym, francuscy i amerykańscy twórcy dążyli do stworzenia oryginalnego festiwalu, propagującego sztukę niezależnie od jej politycznego charakteru. O miejsce organizacji konkursu rywalizowały dwa miasta: Cannes oraz Biarritz.

Pierwsza edycja

Pierwszą edycję konkursu zaplanowano w 1939 roku, niestety plany organizatorów powstrzymał atak hitlerowskich wojsk na Polskę oraz wybuch II wojny światowej, która w krótkim czasie opanowała całą Europę. W 1946 roku po zakończeniu wojny, postanowiono ponownie zorganizować festiwal – udział w pierwszym festiwalu wzięło 19 państw. Przewodniczącym jury został Luis Lumière, jeden z ojców kinematografii.

Rozwój festiwalu na przestrzeni kolejnych lat

Przez wszystkie lata forma Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes ulegała drobnym, ale istotnym zmianom. W latach 1948 i 1950 festiwal odwołano w wyniku trudności finansowych.

Częste konflikty wywoływał skład jury. Do 1955 aż 11 jego członków stanowili sami Francuzi, ku niezadowoleniu uczestników z innych państw. Organizatorzy festiwalu postanowili więc sięgnąć po międzynarodowe jury. W ciągu dziesięciu lat Cannes stało się czołowym europejskim festiwalem filmowym. W latach sześćdziesiątych festiwal szczycił się już renomą oraz silną pozycją na arenie międzynarodowej. Dziesięć lat później zmieniono sposób wyboru współzawodniczących ze sobą filmów. W latach siedemdziesiątych festiwal stał się jeszcze bardziej niezależny dzięki utworzeniu specjalnej komisji, która selekcjonuje filmy do części konkursowej. Każdy kraj ma prawo decyzji, jakie filmy będą go reprezentowały. Jest również bardzo istotne, że jury składa się po jednym reprezentancie z każdego kraju.

Warto wspomnieć jeszcze, że w 1954 roku powstała najważniejsza nagroda konkursu, Złota Palma. Statuetkę zaprojektowała wybitna francuska artystka Suzaanne Lazon.

Źródło artykułu:WP Kobieta