GwiazdyPrzykra dolegliwość nie ominęła nawet księżnej Kate. Lek jest w prawie każdej kuchni

Przykra dolegliwość nie ominęła nawet księżnej Kate. Lek jest w prawie każdej kuchni

Przykra dolegliwość nie ominęła nawet księżnej Kate. Lek jest w prawie każdej kuchni
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
16.04.2018 13:54, aktualizacja: 16.04.2018 16:05

Na poranne mdłości narzeka niemal każda przyszła matka - niezależnie od tego, jak bardzo cieszy ją nowa rola życiowa. Borykała się z nimi nawet księżna Cambridge, która ma przecież dostęp do najlepszych lekarzy. Czego można się spodziewać po ciążowych nudnościach i czy zawsze są tylko niewinnym utrudnieniem?

Zwykle poranne mdłości zaczynają się mniej więcej w szóstym tygodniu ciąży - dla wielu kobiet jest to zresztą pierwsza jej oznaka.

Tak jednak, jak nie ma dwóch identycznych kobiet, tak nie ma dwóch takich samych ciąż. Niektóre z przyszłych mam nie doświadczają porannej "choroby" przez większość pierwszego trymestru, inne nie mają żadnych objawów do końca ciąży.

Warto też pamiętać o tym, że wcześniejsze doświadczenia ciążowe nie determinują kolejnych - nawet jeśli nie doświadczyłaś porannych mdłości podczas pierwszej ciąży, to nie ma żadnej gwarancji, że ominie cię ten problem również w kolejnej.

Jakie są objawy i dlaczego mamy mdłości?

Najczęściej ciężarne mają odruch wymiotny lub uczucie mdłości, któremu mogą - ale nie muszą - towarzyszyć wymioty. Według niektórych lekarzy aż 50 proc. kobiet w ciąży doświadcza nudności z wymiotami, a 30 proc. – tylko nudności. Około 20 proc. kobiet w ogóle nie odczuwa tego typu dolegliwości.

Uważa się, że jedną z głównych przyczyn porannego problemu jest poziom hormonów hCG i estrogenu w pierwszym trymestrze ciąży.

Kiedy to się skończy?

Poranne mdłości zwykle znikają przed końcem pierwszego trymestru, a apetyt wraca do normy po 12-15 tygodniach. Ta zasada nie sprawdza się jednak zawsze, czasem nudności można odczuwać nawet w drugim trymestrze ciąży. Niekiedy są one na tyle ekstremalne, że wymagają hospitalizacji.

Tak ciężkie dolegliwości - zwane hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych - odczuwała Księżna Kate, gdy była w ciąży z księciem Jerzym. Mdłości połączone z częstymi wymiotami mogły doprowadzić nawet do odwodnienia. Następczyni Lady Di wylądowała w szpitalu, przez długi czas nie pokazywała się publicznie i była zmuszona zrezygnować z większości swoich obowiązków.

Dla uspokojenia warto dodać, że tak ciężkie objawy występują bardzo rzadko, zaledwie w około 0,3-2% przypadków.

Kiedy więc należy szukać pomocy lekarskiej na poranne mdłości?

Powinnaś poszukać pomocy medycznej, jeśli:

- nie możesz wstrzymać się od wymiotów przez 24 godziny
- nie oddałaś moczu dłużej niż osiem godzin i / lub mocz jest bardzo ciemny.
- odczuwasz zawroty głowy lub mdlejesz
- boli cię brzuch
- masz wysoką temperaturę (38 stopni lub więcej)
- wymiotujesz krwią

Jak można złagodzić objawy?

Jeśli poranne mdłości nie są ekstremalne, można wypróbować kilku prostych środków zaradczych. Najpopularniejszym jest imbir – do wrzącej wody lub herbaty można wrzucić plasterki świeżego korzenia, albo używać imbiru jako jednego z wielu składników posiłku. Jeśli jednak nie przepadasz za tą rośliną, możesz zamiast tego jeść suche i proste jedzenie – np. herbatniki czy sucharki.

Warto zjeść także chociaż kęs posiłku tuż przed wstaniem z łóżka. W ten sposób zapobiegniesz pierwszej fali nudności.

Chociaż poranne mdłości nie wywołują głodu ani zmęczenia, to właśnie te dwa czynniki mogą pogorszyć objawy. Dlatego przyszłym mamom, które cierpią na dolegliwości związane z mdłościami, zaleca się odpoczynek i niewielkie ilości jedzenia.

Źródło artykułu:WP Kobieta