GwiazdyJak bez niego żyć?

Jak bez niego żyć?

Mało kto bez niego potrafi sobie wyobrazić życie. Usprawnia pracę, ułatwia kontakty międzyludzkie, może nawet uratować komuś życie. Do tego stanowi ozdobę, czasem też pokazuje czy jesteśmy na czasie czy nie. O czym mowa? Oczywiście o telefonie komórkowym.

Jak bez niego żyć?
Źródło zdjęć: © jynmeyer

22.05.2006 | aktual.: 28.05.2010 17:03

Mało kto potrafi sobie wyobrazić życie bez niego. Usprawnia pracę, ułatwia kontakty międzyludzkie, może nawet uratować komuś życie. Do tego stanowi ozdobę, czasem też pokazuje czy jesteśmy na czasie czy nie. O czym mowa? Oczywiście o telefonie komórkowym. Któż dziś go nie posiada? Chyba wyłącznie ci, którzy chcą zademonstrować swoją odmienność. Co powoduje, że to niewielkie urządzenie stało się wiecznie obecnym towarzyszem naszego życia?

Bawi
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślał, że telefony komórkowe staną się dla nas nieodłącznym przedmiotem i to nie tylko w pracy. Telefonia komórkowa rozpowszechnia się w takim tempie, że aż ciężko nadążyć za wszystkimi nowinkami. Wraz z tym rozwojem zrodził się nowy sektor gospodarki, jakim jest m-biznes i jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Gemius, częściej z tych usług korzystają kobiety niż mężczyźni.

Jest to chyba spowodowane tym, iż panie większą wagę przykładają do wartości estetycznych, zatem telefon, oprócz tego, że musi mieć wszystkie potrzebne (lub nie) funkcje, to jeszcze powinien pięknie wyglądać, mieć oryginalną tapetę i nowoczesne dzwonki. Więc to kobiety stanowią większość, jeśli chodzi o pobieranie tego typu usług z Internetu. Dla panów najwyraźniej ważniejsze jest, by telefon posiadał ciekawsze opcje, nie liczy się wygląd, ale funkcjonalność. Co być może zdziwi, panie przodują również w pobieraniu z Internetu gier. W końcu czymś trzeba się zająć, czekając u fryzjera… Zdobi
Zatem telefon może służyć jako rozrywka oraz - a może przede wszystkim - jako ozdoba. Niektóre modele aparatów telefonicznych są skonstruowane specjalnie dla kobiet – są na tyle małe, by zmieściły się w każdej torebce, do tego ich obudowy są w najróżniejszych kolorach i wzorach, by dopasować nawet najbardziej wybrednej osobie. Ostatnio bardzo modne było zawieszanie telefonów na szyi, na tak zwanych smyczach. Trend ten miał zarówno swoich zwolenników jak i zdecydowanych prześmiewców. Jednak jak każda moda, ta również, przemija i dziś już rzadko stykamy się z takim widokiem. Mimo to można domniemywać, że latem powrócą zwolennicy tego stylu. Aby nasz aparat miał jeszcze bardziej oryginalny wygląd, do aparatów dostępne są rozmaite pokrowce, które nie dość że je ochraniają, to jeszcze mogą pełnić funkcję typowo ozdobną.

Jest wielofunkcyjny
To, że służy do połączeń telefonicznych oraz wysyłania krótkich wiadomości tekstowych jest oczywiste. Jednak dodatkowe funkcje mogą czasem zaskakiwać. Najwyższej klasy telefony zastępują nam kilka innych urządzeń. Możemy robić zdjęcia i przesyłać je znajomym, nagrywać i oglądać filmy, łączyć się z Internetem, słuchać muzykę, radio – opcji jest naprawdę wiele. Ciężko nadążyć za wszystkimi nowinkami, gdyż bardzo często słyszymy o coraz to nowocześniejszych możliwościach telefonów, które dla przeciętnego człowieka wydają się niewiarygodne.

Pomaga
Bardzo przydatna wydaje się opcja uiszczania opłat za pomocą komórki czy dokonywanie innych transakcji finansowych. Telefony komórkowe są też doskonałą odpowiedzią czasem na nasze lenistwo a czasem zwyczajnie pomagają bardzo szybko realizować to, na co w innym przypadku zabrakłoby nam czasu bądź chęci. Chodzi tu o pomoc charytatywną – gdy w telewizji czy przez Internet dowiemy się o jakiejś akcji, najczęściej zwyczajnie nie chce nam się wypełniać druków, dokonywać przelewów. Dzięki telefonom możemy to zrobić natychmiast, wystarczy wysłać wiadomość tekstową. Ułatwia…
…wydawanie pieniędzy. „Chcesz wygrać 5 tysięcy? WYSTARCZY wysłać sms-a!” Rzeczywiście nie jest to zbyt duże poświęcenie z naszej strony, wiadomości wysyła się przecież bardzo szybko… ale wygrywa rzadko. Zazwyczaj koszt takiej próby jest stosunkowo wysoki. Jednak dzieje się to tak prędko, najczęściej pod wpływem impulsu, gdyż liczy się kolejność odpowiedzi, że nie zdążymy tego przemyśleć i nie zauważamy nawet , jak z naszego portfela ubywają pieniądze. Spore sumy pożerają też wspomniane już usługi umożliwiające pobieranie tapet, gier itd. Według badań zrealizowanych przez Gemius najczęściej korzystamy z tych opcji rzadziej niż raz w miesiącu, zatem wydajemy w tym czasie na ten cel ok. 5 PLN, jednak zaskakujące jest to, że niemal 3% respondentów wydaje miesięcznie więcej niż 50 PLN na takie rozrywki.

Zniewala
Czy wobec tego telefon komórkowy to coś idealnego, co łącząc w jednym małym urządzeniu tyle możliwości, posiada wyłącznie zalety? Niestety nie. Minusów jest może mniej, jednak są one bardzo istotne. Przez to że jest tak wygodny, pomocny i praktyczny, ciężko już nam bez niego wyobrazić sobie życie. W pewnym stopniu staliśmy się jego niewolnikami. Drobne funkcje typu zegar, budzik czy kalkulator powodują, że ciągle z niego korzystamy, przyzwyczailiśmy się, przez co, siłą rzeczy, uzależniamy się. Nauczyciele w szkole narzekają, że dzieci nie potrafią na lekcjach wytrzymać bez spoglądania na swój aparat telefoniczny, co gorsze, potrafią też grać podczas zajęć i wysyłać sms-y.

Chyba już nie potrafimy żyć bez telefonu. Fakt posiadania komórki jest dla nas tak oczywisty, że nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, jak sobie kiedyś (stosunkowo przecież niedawno) bez niej radzono. Jeśli ktoś uważa, że to przesada, że wcale tak nie jest, niech sobie przypomni, kiedy ostatnio wyłączył swój aparat. Niech sobie odpowie na kilka prostych pytań. Czy idąc spać zostawiasz go w kuchni, czy może leży tuż przy twoim łóżku? Albo kiedy wyszedłeś na spacer z psem, celowo zostawiając telefon w domu? A jak się czułeś, gdy przez przypadek zapomniałeś go wychodząc do znajomych (jeżeli kiedykolwiek takie zdarzenie miało miejsce)?

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)