GwiazdyJak mówić do mężczyzny?

Jak mówić do mężczyzny?

Masz wrażenie, że on nie rozumie, co do niego mówisz? To tylko pozory. Podważamy tezę, że z mężczyznami nie da się dogadać.

Jak mówić do mężczyzny?

26.10.2005 | aktual.: 28.05.2010 17:21

*Pytanie wcale nie jest błahe. Coraz więcej kobiet skarży się: „Rozmowa z moim mężem przypomina walenie głową w mur. On albo mnie nie słucha, albo zaraz się denerwuje, albo milczy”. Tymczasem, zdaniem naukowców, takie wnioski są błędne. Pozorna obojętność wcale nie znaczy, że Twój partner Cię nie słucha, albo że mu na Tobie nie zależy. Przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi dużo głębiej: w mózgu. Zajrzyjmy tam. To może wiele wyjaśnić. *
*Wszystko tkwi w głowach *Ostatnie badania dowodzą, że mężczyźni inaczej niż kobiety przetwarzają usłyszane informacje. Wynika to najprawdopodobniej z różnic w budowie mózgu, w jego funkcjonowaniu. Dzięki najnowszym badaniom różnice te można wreszcie zobaczyć i wyjaśnić.
Oto jak działa mózg kobiety i mózg mężczyzny podczas czterech czynności: słuchania, myślenia, zapamiętywania i mówienia.

- U kobiet w lewej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za zdolność posługiwania się mową, jest więcej komórek nerwowych niż u mężczyzn. To ważne, bo im więcej komórek, tym lepsza praca mózgu. Naukowcy odkryli na przykład, że gimnastycy mają większy obszar mózgu odpowiadający za równowagę i poruszanie. Prawidłowość jest też taka: że im więcej ćwiczą, tym obszar ten staje się większy.
- Kobiety mają więcej połączeń między półkulami mózgowymi, gęstsza jest u nich sieć włókien łączących lewą i prawą półkulę. To, zdaniem naukowców, duży krok do wyjaśnienia zagadki różnego interpretowania przez kobiety i mężczyzn tego samego tekstu. Mimo że pojedyncze słowa mózg kobiety i mężczyzny przetwarza w podobny sposób, inaczej wypada zrozumienie całego zdania. Dlaczego? Badacze przypuszczają, że w procesie jego interpretacji u mężczyzn uczestniczy pewien obszar jednej półkuli mózgu, podczas gdy u kobiet uaktywniają się odpowiednie rejony w obu półkulach.
-* U kobiet podczas słuchania i mówienia aktywne są większe obszary mózgu.* Nie oznacza to jednak, że są one lepszymi słuchaczami czy mówcami. Ale większy obszar aktywności mózgu może sprawiać, że niektóre z czynności potrzebnych podczas porozumiewania się przychodzą im łatwiej.
- Kobiety są bardziej podatne na stres niż mężczyźni, ponieważ w sytuacji, kiedy spotyka je coś nieprzyjemnego, ich organizm uwalnia większą ilość estrogenów, co uaktywnia większą ilość neuronów (komórek mózgu). Jednocześnie jednak wyższy poziom estrogenów w organizmie kobiet sprawia, że lepiej niż mężczyźni wykonują one zadania, które wymagają zapamiętywania.
- Mężczyźni potrafią lepiej rozpoznawać po wyrazie twarzy czy tonie głosu gwałtowne uczucia, takie jak złość, agresja. Gorzej jednak niż kobiety wyczuwają subtelne, niewerbalne przejawy smutku czy lęku.

To nie wszystkie odkrycia dotyczące mózgu. Okazuje się też, że różnice w funkcjonowaniu mózgu kobiet i mężczyzn zmniejszają się wraz z wiekiem. Ich zacieraniu służy fakt, że kobiety i mężczyźni przez całe życie uczą się od siebie nawzajem, czyli z czasem dogadują się coraz lepiej. Proces ten można jeszcze przyspieszyć. Oto 8 zasad sprawdzonej strategii, dzięki której mężczyzna usłyszy dokładnie to, co chcesz mu powiedzieć.

1. Wytłumacz mu, co czujesz
Mężczyźni mają więcej problemów z interpretowaniem wyrazu twarzy niż kobiety. Tymczasem dla nas mimika jest często środkiem przekazu informacji. Ty sądzisz więc, że Twoje potrzeby są ignorowane, podczas gdy mąż jest rozdrażniony Twoją nieczytelną dla niego miną. Kobiety często mówią tak: „Nie chcę go prosić, by wyjął naczynia ze zmywarki. Chcę, żeby sam na to wpadł i zauważył, że jestem zmęczona!”. Takie oczekiwania to pułapka. Osiągniesz o wiele więcej, mówiąc: „Miałam okropny dzień”. W innej sytuacji zamiast posyłać mu zranione spojrzenia po niemiłej uwadze, powiedz po prostu: „To mnie zabolało. Naprawdę chciałeś mi dokuczyć?”. Jeśli będzie zdziwiony, to kolejny dowód, że nie ignorował Twoich uczuć, tylko nie zdawał sobie z nich sprawy.

2. Poproś go o uwagę
Kobiety mają większą zdolność koncentracji. Zawdzięczamy to wyższemu poziomowi dopaminy – neuroprzekaźnika, który działa w obszarze mózgu odpowiedzialnym za mowę i zapamiętywanie. Jeśli więc masz zamiar przekazać mężowi jakąś istotną wiadomość, powiedz mu: „Spójrz mi w oczy, chcę, byś uważnie mnie wysłuchał”.

3. Nie próbuj rywalizować z otoczeniem
Mężczyźni, jak dowiedziono, nie potrafią wykonywać kilku czynności naraz tak dobrze jak kobiety. Zaczynanie więc rozmowy w momencie, gdy mąż ogląda np. mecz, z góry skazuje Cię na przegraną. Na rozmowę wybierz czas najdogodniejszy dla Was obydwojga.

*4. Postaw na pozytywy *Nie zaczynaj rozmowy od słów: „Ty nigdy mnie nie wysłuchasz” albo „Masz ogromną wprawę w niesłuchaniu mnie”. Lepiej będzie, jeśli powiesz: „Jest pewien problem w naszym związku, ale wierzę, że wspólnie możemy go rozwiązać”. To działa, bo mężczyzna lubi, gdy się go prosi, by przedstawił swój punkt widzenia.

*5. Proś dokładnie o to, czego oczekujesz *Mężczyźni są tak zaprogramowani, że zależy im, by jak najszybciej rozwiązać problem. Kobiety czasem wolą obgadać sprawę i dopiero potem wybrać najlepsze wyjście. Dlatego już na początku rozmowy powiedz np.: „Mam kilka wariantów wyjścia z sytuacji. Chcę Ci je przedstawić i wspólnie z Tobą wybrać najlepszy”. Jeśli szukasz konkretnego rozwiązania, zapytaj męża wprost, co zrobiłby na Twoim miejscu.

*6. Trzymaj się tematu *Kobiety lepiej niż mężczyźni zapamiętują usłyszane informacje. Z badań wynika, że zdolność tę zawdzięczamy zwiększonemu dopływowi krwi do tej części mózgu, która systematyzuje to, co słyszy. Dzięki temu możemy przechowywać informację w pamięci, a potem ją odzyskiwać. Warto więc nauczyć się „wyrzucać” z niej stare oskarżenia. To służy porozumieniu. Jeśli mąż zapomniał zapłacić na czas za mieszkanie, nie kryj złości. Ale nie wypominaj mu, że w ubiegłym roku umówił się z kolegą akurat w rocznicę Waszego ślubu. Powiedz tylko, że oczekujesz, by lepiej planował domowe obowiązki.

*7. Zakończ rozmowę, zanim sama się skończy *Ponieważ kobiety lepiej interpretują mimikę twarzy, zakończ rozmowę, jeśli widzisz, że mąż zaczyna się nudzić lub traci cierpliwość. Lepszy efekt osiągniesz podczas kilku krótszych „sesji”.

*Przedstaw wnioski *Jeśli osiągnęliście porozumienie, podsumuj rozmowę: wskaż mężowi, co z niej wynika dla każdej ze stron.

Komentarze (0)