Trwa ładowanie...
de2pdgb

Jak obliczyć koszty utrzymania domu?

Jak obliczyć koszty utrzymania domu, żeby mieć kontrolę nad budżetem rodzinnym i oszczędzać pieniądze? Gdzie szukać narzędzi, które pomogą przy rachunkach? Podpowiadamy.
Share
Aby obliczyć koszty utrzymania domu, warto posłużyć się prostymi narzędziami, takimi jak arkusze kalkulacyjne i aplikacje mobilne
Aby obliczyć koszty utrzymania domu, warto posłużyć się prostymi narzędziami, takimi jak arkusze kalkulacyjne i aplikacje mobilneŹródło: Pixabay.com
de2pdgb

Od czego zależą koszty utrzymania domu?

Czynnikami mającymi największy wpływ na koszty utrzymania domu są: metraż nieruchomości, lokalizacja, rok budowy, sposób ocieplenia i ogrzewania, liczba członków rodziny.

1. Metraż wpływa na wydatki związane z ogrzewaniem oraz zużyciem energii elektrycznej.
2. Lokalizacja jest ściśle związana z wysokością administracyjnych opłat stałych (np. za wywóz śmieci) i zużyciem opału (średnie temperatury roczne różnią się w zależności od regionu).
3. Sposób ocieplenia i ogrzewania wywierają ogromny wpływ na to, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma budynek mieszkalny (od 200 kWh do 30 kWh).
4. Liczba członków rodziny przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków (im więcej osób, tym więcej potrzeba wody, gazu i prądu).

de2pdgb

Koszty utrzymania domu – gdzie obliczyć?

Na koszty utrzymania domu składa się całe mnóstwo wydatków eksploatacyjnych. Żeby otrzymać miarodajną kwotę, trzeba wziąć po uwagę nie tylko opłaty uiszczane co miesiąc, ale również w większych odstępach czasowych, np. tylko w sezonie grzewczym. Obliczenie średnich miesięcznych kosztów utrzymania domu najlepiej więc rozpocząć od zsumowania wszystkich wydatków w skali roku, a następnie podzielić je przez 12 miesięcy.

Mogą w tym pomóc rozmaite narzędzia do pobrania na komputer lub smartfon. Świetnie sprawdzają się tradycyjne darmowe arkusze kalkulacyjne, w których na bieżąco wpisuje się sumy wydawane na:

 • ogrzewanie,
 • wodę i kanalizację,
 • prąd i gaz,
 • internet i TV,
 • wywóz śmieci,
 • ubezpieczenie domu,
 • konserwacje i naprawy,
 • wyposażenie.
de2pdgb

Arkusze można dowolnie modyfikować i dostosowywać je do własnych potrzeb. Wypełniane co miesiąc dają ogląd na budżet domowy i pozwalają łatwo obliczyć stosunek kosztów utrzymania domu do innych wydatków.

Za nieco wygodniejsze uchodzą aplikacje na smartfon, które można mieć zawsze pod ręką. Działają intuicyjnie i w czytelny sposób grupują wydatki. Na podstawie gromadzonych danych przygotowują również zestawienia i wykresy. Do darmowych aplikacji przydatnych w wyliczaniu kosztów utrzymania domu należą m.in.:

 • Moje Finanse,
 • Kontomierz,
 • Money Lover,
 • HandWallet,
 • Finarchy.

Niektóre aplikacje wymagają jednak synchronizacji z kontem bankowym. By uniknąć ryzyka związanego z udostępnianem poufnych danych, warto zainteresować się funkcjonalnością internetową własnego banku, który może mieć do zaoferowania opcję mobilnego zarządzania kontem. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że dane o wpłatach, wypłatach i ich kwotach zapisują się automatycznie, nie trzeba więc na własną rękę gromadzić żadnych informacji i nie ma ryzyka, że któryś z wydatków zostanie przeoczony (pod warunkiem, że wszystkich płatności dokonuje się kartą).

de2pdgb

Koszty utrzymania domu – obliczenia (przykład)

Orientacyjne koszty utrzymania domu jednorodzinnego można wyliczyć na przykładzie domu 200 m2 stojącego na działce o powierzchni 2500 m2, zamieszkiwanego przez czteroosobową rodzinę. Dom ogrzewany jest piecem na pellet i ma minimalne ocieplenie (z izolację styropianową na ścianach), które daje mu zapotrzebowanie na ciepło równe 140 kWh.

Wydatki w skali roku:

 • Ogrzewanie
de2pdgb

Uśredniony koszt ogrzewania pelletem wynosi 0,18 zł za 1 kWh/m2, co w skali roku przy 200 m2 do ogrzania oznacza wydatek 5040 zł (około 5 ton opału, który w dobrej jakości kosztuje 800–1150 zł za tonę). Orientacyjne ceny innych paliw to: 0,13 zł za węgiel, 0,17 zł za ekogroszek, 0,22 zł za gaz ziemny.

Do ceny opału trzeba doliczyć również koszty corocznego przeglądu instalacji, a także czyszczenia przewodów kominowych i wentylacyjnych (łącznie około 300 zł).

 • Rachunki

Wysokość rachunków jest kwotą trudną do oszacowania, ponieważ zależy od faktycznego zużycia licznikowego. Na to z kolei ma wpływ rodzaj wyposażenia domu (zasilanie kuchenki, bojlera i innych sprzętów) oraz liczba urządzeń. Przykładowa czteroosobowa rodzina w ciągu roku musi uregulować następujące płatności:

 • woda i kanalizacja (lub szambo): 700 zł + 1800 zł,
 • prąd (telewizor, 2 laptopy, zmywarka, bojler elektryczny): 2400 zł,
 • gaz (kuchenka gazowa): 2600 zł,
 • internet, telewizja satelitarna, abonament: 1400 zł,
 • wywóz śmieci: 500 zł.
 • Podatki
de2pdgb

Właścicieli domów obowiązuje również coroczne uregulowanie należności podatkowych. Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, w tym roku za 1 m2 budynku mieszkalnego płaci się do 0,79 zł, natomiast za 1m2 działki budowalnej – 0,49 zł. Opłata za dom 200 m2 i działkę 2500 m2 powinna więc wynosić około 1400 zł.

 • Ubezpieczenie

Ubezpieczenie domu 200 m2 o wartości około 500 tys. zł kosztuje średnio 400–600 zł. Cena zależy od pakietu, który może obejmować sam budynek lub budynek i jego wyposażenie.

Jak zatem obliczyć koszty utrzymania domu? Wystarczy dodać powyższe kwoty, by otrzymać sumę wydatków rocznych (dla powyższego przykładu – 16740 zł). Średnią wysokość opłat w skali miesiąca można poznać po podzieleniu tej sumy przez 12 (1395 zł). Należy jednak pamiętać, że nie zostały tutaj wliczone indywidualne wydatki na naprawę, konserwację i wymianę sprzętu ani na artykuły gospodarcze (potrzebne do utrzymania zarówno domu, jak i terenu wokół niego).

Zobacz także:
Ile kosztuje utrzymanie domu 90m2?
Ile kosztuje utrzymanie domu 200 m2?
Ile kosztuje utrzymanie domu szeregowego?

de2pdgb

Podziel się opinią

Share
de2pdgb
de2pdgb