Blisko ludziJak operacyjnie zmienić płeć?

Jak operacyjnie zmienić płeć?

Mam pytanie dotyczące leczenia transseksualizmu, to znaczy drogi
jaka mnie czeka. Biologicznie jestem mężczyzną, lecz od dziecka czuję się, że powinienem być płci żeńskiej, co nie bardzo podobało się rodzicom.

Jak operacyjnie zmienić płeć?

06.02.2008 | aktual.: 06.02.2008 15:47

Mam pytanie dotyczące leczenia transseksualizmu, to znaczy drogi jaka mnie czeka. Biologicznie jestem mężczyzną, lecz od dziecka czuję się, że powinienem być płci żeńskiej, co nie bardzo podobało się rodzicom. W dzieciństwie psychiatra nie umiał postawić diagnozy. Obecnie jestem osobą pracującą, zdrową na umyśle. Mam 25 lat. Obecnie kończę wykonywać zabiegi laserowe na usunięcie zbędnego owłosienia, które szczególnie mnie irytowało. Efekty zażywania leków, to zmniejszenie obwodu w talii, zaokrąglenie bioder oraz wzrost obwodu w tej okolicy, częściowe ustąpienie owłosienia na rękach, nogach, klatce piersiowej i brzuchu, powiększenie piersi, tzw.ginekomastia oraz odzyskanie włosów w okolicy skroni (brak zakoli). Zmianie uległy również rysy twarzy, przez co pomimo jeszcze w miarę męskiego ubioru jestem przez większość ludzi odbierany jako dziewczyna lub kobieta. Jak dowiedziałem się na forach dla jestem dosyć nietypowym przypadkiem w sensie rozpoczęcia przyjmowania hormonów (fitohormonów), zaś z tego co
przeczytałem hormony (również płciowe) przed podjęciem leczenia muszą być w porządku. Jestem osobą, która nie preferuje sztucznych substancji, nie mających naturalnych identycznych odpowiedników, stąd mój wybór naturalnych fitohormonów. Czy mój przypadek da się leczyć? Jak to leczenie będzie wyglądać?

Transseksualizm polega na niezgodności między psychicznym poczuciem płci a biologiczną budową ciała oraz tzw. płcią socjalno-prawną.Osoba dotknięta transseksualizmem nie czuje się reprezentantem własnej płci biologicznej i pragnie odzyskać ciało należące do płci odczuwanej przez niego psychicznie nawet poprzez długotrwałe i skomplikowane leczenie hormonalne i chirurgiczne. W Polsce na użytek kliniczny zostało wprowadzone przez K. Imielińskiego i S.Dulkę terminologiczne rozróżnienie transsekasualizmu na dwa typy:typ mężczyzna /kobieta M/K (psychiczne poczucie przynależności do płci żeńskiej, znamiona ciała męskie) i typ kobieta/mężczyzna K/M(psychiczne poczucie przynależności do płci męskiej,znamiona ciała żeńskie).

Stosowane kiedyś metody leczenia transeksualizmu (hipnoza, psychoanaliza, awersyjne przewarunkowanie,terapie behawioralne) oraz farmakoterapia okazały się nieskuteczne. Obecnie leczenie transeksualizmu , po postawieniu ostatecznego rozpoznania przez lekarza seksuologa lub psychiatrę i kwalifikacji psychologicznej polega na zastosowaniu:

- metody prawno-socjalnej-dokonanie sądowego sprostowania oznaczenia płci w akcie urodzenia, zmiana płci w dokumentach.
- terapii hormonalnej -mającej na celu podkreślenie cech fizjologiczno-anatomicznych właściwych płci odczuwanej i przeżywanej psychicznie.
- leczenia chirurgicznego - wykonuje się je po przeprowadzeniu dwuletniego testu diagnostycznego ''realnego życia''Stosuje się usunięcie lub powiększenie piersi, amputację penisa i jader lub jajników, macicy i pochwy oraz wszczepienie sztucznego penisa ,worka mosznowego i sztucznych jąder lub utworzenie chirurgicznie pochwy. Te zabiegi przeprowadza sie w zależności od wskazań , etapami a cały proces zmian trwa kilka lat.

Zarówno proces postawienia ostatecznego rozpoznania jak i kwalifikacji do dalszego leczenia hormonalnego i chirurgicznego jest skomplikowany i może być przeprowadzony tylko przez specjalistę seksuologa z odpowiednimi kwalifikacjami.

Lek. med. internista specjalista seksuolog Renata Grabowska
http://www.seksuologia.net/

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)