FitnessJak przygotować rower do sezonu? Prosty przewodnik dla początkujących

Jak przygotować rower do sezonu? Prosty przewodnik dla początkujących

Jak przygotować rower do sezonu? Prosty przewodnik dla początkujących
Źródło zdjęć: © iStock.com
Monika Zonenberg
20.03.2019 12:53, aktualizacja: 20.03.2019 14:58

Choć najwięksi miłośnicy rowerów twierdzą, że sezon rowerowy trwa przez cały rok, często zimą ich nie używamy. Kiedy pogoda zaczyna być bardziej łaskawa, warto zerknąć na stan roweru i zadbać o jego kondycję, zanim ruszymy w trasę. Podpowiadamy, czego nie możesz przeoczyć.

Najwyższy czas przesiąść się na rower

Rower jest jednym z najlepszych sposobów komunikacji w mieście oraz doskonałym dla ciała i psychiki hobby. Aby czerpać z jazdy na nim największą przyjemność, najlepiej "uruchomić" go tuż po zimie, kiedy pogoda będzie bardziej sprzyjać. Zanim jednak wskoczysz na rower i ruszysz na pierwszą przejażdżkę, sprawdź, jak się ma po tej kilkumiesięcznej przerwie i wykonaj kilka prostych czynności, które zapewnią rowerowi wytrzymałość i ograniczą szansę na usterki, a tobie dadzą zdecydowanie przyjemniejszą jazdę.

Właściwy sposób czyszczenia roweru

Chcąc usunąć kurz i brud z ramy oraz opon, od razu wpada nam do głowy myśl, by zastosować wodę pod ciśnieniem. Wbrew pozorom, nie jest to najlepszy wybór. Ciśnienie wody może naruszyć delikatne elementy roweru, a sama woda może dostać się do łożysk, sterów czy piasty. Najlepiej użyć tradycyjnego wiadra i zwykłej gąbki. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczne preparaty, użyj płynu do mycia naczyń, który bez problemu poradzi sobie nawet z tłustymi plamami i smarem. Kiedy doczyścisz wszystkie elementy, spłucz rower czystą wodą i wytrzyj go do sucha.

Obraz
© iStock.com

Sprawdź stan opon

Opony to oczywiście jeden z najważniejszych elementów roweru. Źle napompowane, przetarte czy stare utrudnią nam jazdę i prędzej czy później dadzą się we znaki. Aby dobrze je napompować, potrzebna będzie pompka z manometrem. Jeśli takiej nie posiadasz, wybierz się z rowerem na spacer na stację benzynową. Dobre pompki znajdziesz także często przy stacjach z rowerami miejskimi. Pamiętaj, by zerknąć na właściwe, wyznaczone przez producenta ciśnienie opony, które znajdziesz na jej boku.

Szprychy, łożyska, piasty

Luz w niektórych elementach roweru nie zwiastuje nic dobrego. Luźna piasta, czyli oś koła, może doprowadzić nawet do wypadku czy odpadnięcia koła. Po chwyceniu ramy poruszaj kołem na boki - jeśli czujesz zbyt dużo luzu, należy mocniej skręcić koło. Aby sprawdzić szprychy, łap je w palce po dwie i delikatnie ściskaj. Jeśli są zbyt luźne, musisz użyć specjalnego klucza do centrowania kół. Upewniając się, czy nie mamy luzu przy łożyskach, musisz przechylić rower na bok, zakręcić przednim kołem i zacisnąć hamulec. Ruszając rowerem we wszystkie strony obserwuj łączenie kierownicy z ramą, gdzie owy luz występować nie może.

Obraz
© Fotolia

Jak samodzielnie określić stan łańcucha?

Każdy miłośnik jazdy na rowerze wie, jak irytujący może być źle założony, nieprawidłowo naciągnięty łańcuch. Na szczęście, sprawdzenie jego kondycji nie jest trudne, o ile posiadasz rower bez przełożenia lub z biegami ukrytymi w piaście. Jeśli możesz podnieść go palcem o więcej niż jeden centymetr, należy odciągnąć koło w tył lub wymienić łańcuch.

Domowa złota rączka

Niektóre z napraw rowerowych możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak widzisz, że twój rower wymaga poważniejszego przeglądu, nie ignoruj tego. Za całościowy, profesjonalny przegląd zapłacisz około 100 złotych, jednak będziesz mieć pewność, że na drodze nie spotka cię żadna przykra niespodzianka, która może wpłynąć także na twoje bezpieczeństwo.

Obraz
© Shutterstock.com