Jak założyć akwarium

Decydując się na akwarium, musimy zadać sobie kilka pytań.
Po pierwsze, dlaczego je zakładamy. Czy po to tylko, by mieć w domu efektowną dekorację? A może szukamy odprężającego hobby? Wbrew obiegowej opinii, rybki wymagają troski. Nie jest tak, że nasza praca ogranicza się do nakarmienia ich, kiedy nam się o tym przypomni. Całe akwarium to żywy organizm, który potrzebuje naszej uwagi.

Jak założyć akwarium

25.04.2007 | aktual.: 27.04.2007 12:25

Decydując się na akwarium, musimy zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, dlaczego je zakładamy. Czy po to tylko, by mieć w domu efektowną dekorację? A może szukamy odprężającego hobby? Wbrew obiegowej opinii, rybki wymagają troski. Nie jest tak, że nasza praca ogranicza się do nakarmienia ich, kiedy nam się o tym przypomni. Całe akwarium to żywy organizm, który potrzebuje naszej uwagi.

Jeśli myślimy o założeniu akwarium tylko dlatego, że jest oryginalnym urozmaiceniem wnętrza, to powinniśmy się zastanowić, czy będziemy mieli później ochotę czyścić je co dwa tygodnie i biegać z rybkami do akwarysty, gdy na ich brzuszkach pojawią się czarne plamki.

Drugą ważną sprawą jest miejsce na nasz nowy nabytek. Może się okazać, że w ferworze zakupów zapomnimy, że tak właściwie nie mamy gdzie go ulokować. A parapet nie wchodzi w rachubę.

I trzecia kwestia – ile czasu jesteśmy skłonni poświęcić rybkom. Niestety same się nie nakarmią, nie powiedzą, że są chore i nie wypucują własnymi płetwami ścianek akwarium.

1. Rozmiar akwarium.

W zależności od tego, ile mamy miejsca w domu, jaką sumę pieniędzy chcemy wydać i ile czasu jesteśmy gotowi przeznaczyć na dbanie o nasze rybki, wybieramy akwarium mniejsze (25 – 60 litrów), średnie (100-175 litrów) lub duże (450 do nawet 1000 litrów). Rozmiar akwarium decyduje również o tym, ile czasu będziemy musieli przeznaczyć na jego konserwację. Podczas gdy akwarium 25-45-litrowe wymaga od nas poświęcenia około 1-2 godzin co dwa tygodnie, to wielki 450-litrowy zbiornik oznacza cały dzień pracy co czternaście dni.

2. Pielęgnacja

Co należy do tych czynności wykonywanych raz na dwa tygodnie? Należy podmieniać część wody (tylko 15-20%, nie całość!), przeczyścić filtr (zapchany jest mniej efektywny), odmulić dno (warstwę mułu widać na żwirku gołym okiem) i wyczyścić osady z głównych krawędzi zbiornika. Raz na rok, dwa lata, w zależności od stanu akwarium, należy dokładnie umyć je całe, wymienić 100% wody i umyć sztuczne ozdoby (jeśli takie posiadamy). 3. Lokalizacja

Akwarium nie lubi słońca. Woda w nim zawiera materiał organiczny, a intensywne światło przyśpiesza proces jego gnicia. To nie służy rybkom i oznacza potrzebę częstej podmiany wody.

4. Woda

Kranówka nie służy rybkom, gdyż zawiera metale ciężkie. Potrzebujemy takiej, która została poddana procesowi odwróconej osmozy. Najlepiej, by była to woda z filtra przepływowego. Może być też przegotowana (szkodliwe dla rybek substancje wytrącają się w postaci kamienia) lub odstała (wlana do większego pojemnika i odstawiona na 24 godziny). Bardzo ważne, by rybki wkładać do wody o temperaturze pokojowej! Oczyszczona woda co prawda nie zawiera metali ciężkich, ale niestety jest zupełnie jałowa, więc na początek należy kupić specjalny preparat, służący wyhodowaniu naturalnej flory bakteryjnej. W taki sposób możemy uzdatnić wodę, a środowisko zacznie sprzyjać naszym rybkom.

5. Ozdoby

By nadać naszemu akwarium przyjemny wygląd, możemy wybierać między roślinkami i zabawkami. Zdaniem większości akwarystów, lepiej sprawdzają się naturalne ozdoby – glony i korzenie. Najlepiej stworzyć rybkom otoczenie jak najbardziej przypominające ich pierwotne środowisko, a w nim nie ma miejsca na skrzynię ze skarbem piratów czy niebieskie plastikowe rozgwiazdy.

6. Rybki

Początkującym właścicielom akwarium poleca się gupiki, platynki i mieczyki – są ładne, wytrzymałe i mało kłopotliwe w hodowli. Poza tym te gatunki dość szybko się rozmnażają, a dla każdego hodowcy największa radość to zobaczyć w akwarium świeży narybek.

7. Koszt

Zdaniem akwarystów, najlepiej zacząć swoją przygodę z akwarium od zbiornika o pojemności 112 litrów. Małe akwarium ciężko się prowadzi, bo łatwo ze wszystkim przesadzić (z ilością rybek, zmienianiem pH wody, itp.).Oto szacowany koszt założenia akwarium:

  1. 150zł akwarium (112 litrów, tzn. 80cm x 35cm x 40cm)
    1. 150zł pokrywa wyposażenie w system oświetleniowy
    2. 24zł żwir (3zł za worek; na 112-litrowy zbiornik potrzebujemy ok. ośmiu worków)
    3. 100zł osprzęt (grzałka i filtr)
    4. 10zł termometr
    5. 150zł rybki i ozdoby Oczywiście zawsze można znaleźć sprzęt tańszy i droższy (np. niemiecki filtr renomowanej firmy to wydatek rzędu 180zł, najtańszy termometr to 3zł, podczas, gdy termometr elektroniczny będzie nas kosztował 90zł). Na początek jednak lepiej nie przesadzać z kosztownymi wynalazkami. Jeśli okaże się, że zajmowanie się rybkami jest tym, co nam odpowiada, wówczas możemy pomyśleć o inwestowaniu w nasze akwarium.

8.Dasz radę!

Akwarium to również stałe wydatki. Poza pokarmem, będziemy płacić za nawóz i witaminy. Jeśli rybki zachorują, musimy zabrać je do akwarysty, który będzie wiedział, co im dolega, ale trzeba będzie kupić im leki. Pamiętajmy też, że rachunki za prąd i wodę będą wyższe. Jednak jeśli zdecydujesz się w końcu na założenie akwarium, to nie bój się, że nie podołasz. Niemal każdy sklep zoologiczny zatrudnia fachowca, który z pewnością będzie potrafił dostosować akwarium do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Komentarze (0)