Jak zlikwidować szparę między zębami?
Przerwa między jedynkami, tzw. diastema, jak dowodzą gwiazdy show biznesu, potrafi być naprawdę seksowna. Tomasz Karolak i Madonna, jakoś nie kwapią się do likwidacji diastemy. Jednak szpary między zębami to dla większości powód do zmartwień, na przeciw któremu wychodzi medycyna estetyczna, a w tym konkretnym przypadku stomatologia.
31.07.2011 | aktual.: 01.08.2011 01:30
Szpary między zębami mlecznymi u dzieci to norma. Kości szczęk rozrastają się, podczas gdy wielkość zębów pozostaje bez zmian. Po wymianie zębów mlecznych na stałe, szpary powinny zniknąć. Problem pojawia się, gdy przerwy nie zmniejszają się. Wówczas warto wybrać się do dentysty lub ortodonty, bo być może konieczne będzie założenie aparatu na zęby. Im wcześniej zaczniesz nosić aparat, tym dłużej będziesz się cieszyć pięknym uśmiechem.
Likwidacja diastemy
Inna metoda polega na założeniu na zęby licówek - cienkich porcelanowych płytek, które nakłada się na odpowiednio oczyszczony ząb. Wprawdzie licówki są dobierane do koloru kości zębów, mimo to warto przed ich założeniem skorzystać z zabiegu wybielania zębów. Wystarczy trochę wysiłku, a na nowo odkryjesz swój uśmiech.
Zamiast aparatu oraz licówek można pozbyć się diastemy w prostszy i mniej inwazyjny sposób. Można bowiem wypełnić lukę między zębami kompozytem, który stosuje się do zwykłej plomby. Wystarczy jedna wizyta u dentysty i po szparce nie będzie ani śladu.
Wypełnianie diastemy kompozytem
Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić jedynie osoby o zdrowych zębach. Pozostałe muszą najpierw wyleczyć ubytki, aby móc poddać się zabiegom uzupełnienia szpar. Pamiętać należy, że zalepianie licznych diastem wydaje się być bezcelowe u posiadaczy krzywych zębów. Korzystniejszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie noszenie aparatu na zębach. Jeśli zęby są proste, a przerwy spore, lepsze będą licówki. Metoda likwidacji przerw między zębami jest każdorazowo dobierana do pacjenta. Wybierając sposób leczenia, dentyści uwzględniają nie tylko zakres leczenia, ale także to, czy pacjent pali papierosy, na co jest uczulony oraz miejsce diastemy w łuku zębowym.
Zęby po uzupełnieniu szpar kompozytem, wymagają takiej samej pielęgnacji, jak przed zabiegiem. Codzienne szczotkowanie oraz regularne wizyty u dentysty, pozwolą cieszyć się hollywoodzkim uśmiechem przez wiele lat.