Blisko ludziJeden dzień z życia ojca

Jeden dzień z życia ojca

Jeden dzień z życia ojca
21.03.2006 12:26, aktualizacja: 28.05.2010 13:49

Zaplanuj sobie taki dzień (np. sobotę), w którym będziesz zwolniona od wszystkich obowiązków domowych. A wtedy: rano wybierz się do fryzjera, w południe na ploteczki, a wieczorem do teatru czy kina. Spytasz, a co z dzieckiem? Odpowiedź jest krótka: zajmie się nim tatuś.

Zaplanuj sobie taki dzień (np. sobotę), w którym będziesz zwolniona od wszystkich obowiązków domowych. A wtedy: rano wybierz się do fryzjera, w południe na ploteczki, a wieczorem do teatru czy kina. Spytasz, a co z dzieckiem? Odpowiedź jest krótka: zajmie się nim tatuś.

Aby pan domu nie był tego dnia taki zupełnie bezradny, powinien zapoznać się z tym oto planem zajęć.

Śniadanie Musi być energetyczne. Maluch najbardziej aktywnie spędza pierwszą połowę dnia, stąd tak ważne jest pożywne śniadanie. Np. jajecznica ze szczypiorkiem, świeży rogalik z masłem, kakao na mleku oraz wybrany owoc, może być jabłko.

Uwagi dla taty:
Połóż na stole ulubioną serwetkę dziecka, posiłki i napoje podaj w ładnych kolorowych naczyniach. Niech synek lub córeczka od samego ranka zauważy odmianę w codzienności. I jeszcze jedno, nie wolno ci ulec maluchowi udowadniającemu z przekonaniem, że paczka chipsów i lizak to najlepsze śniadanko dla jego brzuszka.

Wyprawa na plac zabaw
Zabawy na dworze nie można pominąć w harmonogramie dnia. Brzdąc musi się dotlenić i wybiegać.

Uwagi dla taty:
Nie wsadzaj dziecka do piaskownicy, aby samemu pogrążyć się w czytaniu gazety. Staraj się uczestniczyć we wszystkich jego zabawach. I nie obawiaj się, że wyglądasz niepoważnie. Zobaczysz, że sąsiadki będą patrzyły z niekłamaną zazdrością na tak troskliwego ojca. Przy okazji, tobie też dobrze zrobi ruch. Drugie śniadanie
Powinien to być posiłek raczej zaostrzający apetyt dziecka, a nie zapychający brzuszek. Np. owoce i kanapka z wędliną i ogórkiem. Do tego sok z marchewki i banana.

Uwagi dla taty:
Nie daj się namówić na słodycze, przed tobą perspektywa obiadu...

Wspólna zabawa w domu
Trzylatki, czterolatki, a nawet pięciolatki lubią bawić się w dom, w lekarza, strażaka itp. Doskonale potrafią rozdzielać role pomiędzy domowników. A zabawę traktują z całą powagą i zaangażowaniem.

Uwagi dla taty:
Nie usprawiedliwiaj się bólem głowy, włącz się do zabawy synka czy córeczki. Zobaczysz jak rozśmieszy cię monolog pociechy, która wcieliła się w rolę tatusia. Potrafi zadziwić swoją wnikliwością obserwacji zwłaszcza, jeżeli ty będziesz mamusią.

Obiad
Np. zupa pomidorowa, smażony kotlet z cielęciny z kaszą, zielona sałata z jogurtem. Sok brzoskwiniowy.

Uwagi dla taty:
Na początek wybierz menu łatwe do przygotowania, abyś nie spędził pół dnia w kuchni nad przypalonym sosem. Pozwól maluchowi uczestniczyć w robieniu obiadu. Kiedy będziesz nakładać posiłek na talerze, twoja pociecha może np. rozłożyć na stole: serwetki, widelce i łyżki.

Spacer po parku
Małe dziecko uwielbia obserwować świat: ludzi, rośliny, zwierzęta. Wyprawa do parku jest dla niego dużym przeżyciem, nowym doświadczeniem wykraczającym poza doznania z osiedlowego codziennego podwórka.

Uwagi dla taty:
Nie zapomnij wziąć suchego chleba, aby maluch miał czym karmić łabędzie i wiewiórki. Przypatrz się swojemu dziecku, ile w nim spontanicznej radości i ciekawości świata, zawsze możesz się od niego uczyć. Podwieczorek
Soczysty arbuz lub kisiel owocowy ze słodką śmietanką i herbatnikami.

Zajęcia wieczorne
Rysowanie farbami, lub kredkami np. ulubionych bohaterów bajkowych. Dzięki nim maluch rozwija swoje zdolności manualne i wyobraźnię.

Uwagi do taty:
Ze zdziwieniem odkryjesz, jakie talenty tkwią w twoim potomku, dlatego nie wymiguj się od wspólnej zabawy, sadzając dziecko przed telewizorem z włączonym stałym pasmem kreskówek.

Kolacja
Serek owocowy i bułeczka z masłem, szklanka mleka.

Uwagi dla taty:
Maluch może być zmęczony i kapryśny, prawdopodobnie będziesz musiał go nakarmić, wykazując przy tym dużo cierpliwości.

Zasypianie
Ważny jest rytuał zasypiania. Najpierw mycie, potem czytanie bajeczki. Dziecko powinno czuć bliskość osoby dorosłej, dzięki temu bez lęków pogrąży się we śnie.

Uwagi do taty:
Jesteś w błędzie sądząc, że hasło marsz do łóżka, tatuś musi zadzwonić do wujka Stefana, zakończy dzień opieki nad dzieckiem. Możesz być pewny, że pociecha natychmiast zacznie marudzić, wiercić się w łóżeczku i wymyślać tysiące powodów, dlaczego jeszcze nie może spać. Miej więc pod ręką kilka ulubionych bajeczek brzdąca (nie twoich...) i do dzieła...

Agnieszka Paczek Małgorzata Romańska