Jutro rozpoczyna się Jarmark św. Dominika
Jest ciekawski i krzykliwy jak przekupki, kolorowy niczym jarmarczne stragany, a zarazem dostojny i życzliwy, jak dobry gospodarz. Mowa o honorowym obywatelu Jarmarku św. Dominika - kogucie przebierańcu.
28.07.2006 | aktual.: 25.06.2010 20:32
W tym roku odpowiedzialną rolę maskotki Jarmarku św. Dominika przejął 19-letni Krzysiek Cichowski, mieszkaniec Gdańska i przyszły informatyk. - Jestem idealnym kandydatem na koguta - mówi kogut Krzysiek. - Wstaję razem z kurami, zaraz skoro świt wydaję okrzyk witający słońce, w moim kurniku jest zawsze porządek, a mój donośny głos jest w stanie zagłuszyć hejnalistę.
Ten brzuchaty gość z kolorową grzywą i długim pióropuszem wraz z kompanami-kogutami i klikonami-krzykaczami przejedzie dziś ulicami Trójmiasta, głosząc, że już jutro rozpoczyna się Jarmark św. Dominika!
Jarmark św. Dominika się rozrasta. W tym roku po raz pierwszy na kupieckiej mapie pojawi się plac Kobzdeja - mały parczek, pomiędzy Basztą Jacek a Targiem Węglowym. Tutaj nie tylko staną trzy potężne, kolorowe, kogucie lampiony, którym artystyczny wymiar nadała Kayah, Marek Kamiński z żoną Katarzyną i rysownik Wojtek Kołyszko, ale także mini - domek Dominika, rzeźby gdańskich lwiątek, dla dzieci świat gier i rebusomanii oraz ukochane przez wszystkich słomiane 2-metrowe kogucisko - maskotka Jarmarku 2005. Pozostałe atrakcje Jarmarku św. Dominika odbywać się będą na Scenie Europejskiej przy Targu Węglowym, Scenie przy Zielonej Bramie na Długim Targu, w pełnej artystów Szafie Gdańskiej przy Długim Targu i Scenie Dominikańskiej na placu Dominikańskim. Nie trzeba chyba przypominać, że jarmark to przede wszystkim wielkie handlowanie i wielkie kupowanie. Zapraszamy od soboty na Główne Miasto.
Festiwal Małego Dominika
To już XI Europejski Festiwal Małego Dominika, który na tegorocznym Jarmarku potrwa wyjątkowo aż 3 dni. Wśród wielu atrakcji przeznaczonych dla naszych milusińskich znajdzie się m.in. konkurs piosenki o Nagrodę Bursztynowego Kogucika, polegający na zaśpiewaniu lub zatańczeniu do muzyki z filmów fabularnych, animowanych i programów TV z lat 80. i 90. Festiwalowi towarzyszyć będzie również kolorowa parada Traktem Królewskim i Dominikański Festiwal Tańca.
Festiwal Szekspirowski
Wybitne spektakle szekspirowskie z całego świata, warsztaty, koncerty, wystawy, konkursy, spotkania z twórcami i happeningi uliczne będą towarzyszyły jubileuszowemu X Festiwalowi Szekspirowskiemu w Gdańsku. Urodzinową edycję wzbogacono o Międzynarodowy Konkurs na Najlepszy Spektakl Szekspirowski, w którym nagrodę przyzna publiczność. W rywalizacji wezmą udział spektakle m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Korei, Niemiec, Islandii, Anglii, Polski, Rosji, Turkmenistanu.
250 urodziny Mozarta
Miłośników muzyki klasycznej czeka istna uczta. W tym roku obchodzimy 250 urodziny W. A. Mozarta, jednego z tzw. trójki wielkich klasyków wiedeńskich. Na pierwszym koncercie "Czar wiedeńskich salonów" zostaną zaprezentowane najsłynniejsze arie mistrza, muzyka z wiedeńskich ogródków oraz wirtuozerska gra na gitarze Walerego Filipowa. Na kolejne koncerty, odbywające się pod wspólną nazwą "Piątki Wiedeńskie", zaproszeni zostali wyśmienici śpiewacy i skrzypkowie.
Dźwięki Północy
Tysiące młodych Skandynawów zaczęło grać, śpiewać i tańczyć, jak ich wiejscy przodkowie, ale - dostosowując stare wzory do wymogów współczesnej kultury masowej. Jeżeli chcesz posłuchać efektów tych kombinacji, udaj się wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w magiczną podróż świata dźwięków, rytmów, smaków i brzmień. Tam tradycja zmiesza się z nowoczesnością, a ekspresja leżąca u podstaw muzyki korzennej, niezależnie z jakiego regionu świata pochodzi, porwie z pewnością niejednego słuchacza.
Festiwal Carillonowy
Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce posiadającym carillony. Jeden z nich znajduje się w Ratuszu Głównomiejskim, drugi, czyli zespół dzwonów koncertowych, w kościele św. Katarzyny. Odwiedzając Jarmark św. Dominika nie można przegapić rozpoczynającego się w przyszły piątek VIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego, w którego repertuarze znajdzie się wspaniała literatura na carillon od barokowych kompozycji Jana Sebastiana Bacha po XX-wieczne utwory Artura Rubinsteina.
Unikatowe instrumenty
Grają na byle czym, ale nie byle jak. To już III Międzynarodowy Festiwal Gry na Instrumentach Unikatowych, w czasie którego nie tylko poznamy najdziwniejsze instrumenty, ale też wysłuchamy, jakie cuda można z nimi wyczyniać. Muzycy rodem z Kociewia zagrają między innymi na fletni pana, najstarszym dętym instrumencie świata, o którym pierwsze wzmianki datuje się na 2500 r. p. n. e. Oprócz muzyki festiwalowi towarzyszyć będą występy kabaretowe i wystawy kociewskiego rzemiosła i rękodzieła.
Dusza Jarmarku
"Kino pod Niebem" i "Dusza miasta" to dwa cykle spotkań zorganizowane przez gdańskich dominikanów. W tym roku pokaz filmów odbędzie się pod wspólnym tytułem "zmysły". I tak "węch" zostanie zaspokojony "Jasminum" J. J. Kolskiego, a smak "Historiami kuchennymi" B. Hamera. W ramach cyklu "Dusza Miasta" planowane są wykłady poświęcone przestrzeni i historii Gdańska, prowadzone m.in. przez Jerzego Sampa, Jacka Dominiczaka, czy Pawła Huellego. Każdego wieczoru ojcowie będą oprowadzać turystów po zakamarkach swojego klasztoru.
Święto Chleba
Minipiekarenki i cukierenki, wspólne wypiekanie chleba, pokazy, degustacje i konkursy oraz wiele, wiele innych mącznych atrakcji będzie czekało na gości Jarmarku podczas corocznego Święta Chleba. Tym razem 2-dniowe świętowanie odbędzie się na Trakcie Królewskim, pomiędzy Neptunem a Zieloną Bramą. W programie oprócz spektakli teatralnych, koncertów muzycznych i parad, znalazła się również zbiórka pieniędzy na renowację Ołtarza św. Klemensa Dworzaka Patrona Piekarzy i Cukierników oraz na odbudowę kościoła św. Katarzyny.
StrongMan Show
Najwięksi siłacze Polski specjalnie na Jarmark św. Dominika zjadą do Gdańska, by zaprezentować wybrane konkurencje zawodów StrongMan. Wśród nich znajdzie się między innymi "spacer farmera", czyli przenoszenie dwóch walizek o niebagatelnej wadze 120 kg. Również publiczność będzie mogła wziąć udział w konkurencjach, a na najsilniejszych czekają atrakcyjne nagrody.
Gospel znaczy dobra nowina
Największym wydarzeniem tegorocznego Jarmarku św. Dominika będzie koncert Missa Gospel's, dzieła łączącego tradycję liturgiczną i muzyczną kościoła katolickiego z amerykańską tradycją pieśni gospel. To zarazem połączenie europejskich, afrykańskich i amerykańskich rytmów ze współcześnie rozwijającymi się muzycznymi kierunkami, jak jazz, folk czy soul. Kompozycje Włodzimierza Szomańskiego wykona Magdalena Szczerbowska i Marek Bałata przy akompaniamencie chóru Uniwersytetu Gdańskiego "Non Serio".
Dzień Rycerstwa
Rycerze opanowują Gdańsk. Najpierw w iście średniowiecznym stylu odbędą walkę, później zaprezentują wojenne rzemiosło i rycerskie uzbrojenie. Po prezentacjach zaproszą uczestników na wykład o rycerstwie w historii gdańskiej i XVII-wieczną inscenizację szkoły muszkieterów i wojsk napoleońskich. Na deser uzbrojeni organizatorzy urządzą średniowieczne tańce i zabawy, po których goście się rozejdą w poszukiwaniu rycerzy w gdańskich zabytkach. Zwycięzca otrzyma certyfikat "Dominikański Pasjonat Rycerstwa".
Tunning komputerów
Czy można wychłodzić wiecznie zgrzany komputer za pomocą freonu? Dowiesz się, odwiedzając Targ Węglowy, gdzie 18 sierpnia rozpocznie się 3-dniowa impreza "Na wysokich obrotach". Program przewiduje między innymi turniej gry na laptopach, pokaz komputerowych modyfikacji czy właśnie prezentację ekstremalnego chłodzenia komputerów za pomocą suchego lodu, freonu i azotu. Zarówno na amatorów, jak i na zawodowych komputerowców czeka wiele niespodzianek.