Już nigdy nie wyrzucisz. Wybije mszyce co do jednej

Już nigdy nie wyrzucisz. Wybije mszyce co do jednej

Mszyce to zmora każdego właściciela ogródka
Mszyce to zmora każdego właściciela ogródka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.05.2023 10:35

Mszyce to niewielkie owady, które żywią się sokami produkowanymi przez rośliny. W trakcie posiłku wysysają z nich także cenne składniki odżywcze, przez co rośliny marnieją. Podpowiadamy, jak w bezpieczny i naturalny sposób pozbyć się mszyc z ogrodu.

Mszyce są tak małe, że ciężko zauważyć je gołym okiem. Przypominają maleńkie muszki, o zielonych, białych i niekiedy czarnych odwłokach. Pomimo niewielkich rozmiarów, są w stanie dokonać naprawdę poważnych zniszczeń, włącznie z całkowitą dewastacją plonu. Podpowiadamy, jak pozbyć się mszyc z ogrodu, nie używając przy tym silnych środków chemicznych.

Jak pozbyć się mszyc?

W niemal każdym sklepie ogrodniczym znajdują się preparaty odstraszające i wybijające mszyce. Chociaż są bardzo skuteczne, bazują na silnych składnikach chemicznych, które w kontakcie z roślinami, mogą je uszkodzić. Co gorsza, wspomniane składniki przechodzą też na opryskane owoce i warzywa, które później zjadamy. Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie.

Na szczęście, tych szkodników można się pozbyć, stosując domowe opryski bazujące na innych roślinach czy nawet przyprawach. Ich przygotowanie zajmuje mniej niż 10 minut, a do tego, tak naprawdę nic nie kosztuje. Jeśli w twoim ogrodzie pojawiły się mszyce, wypróbuj jeden z poniższych sposobów. Są naprawdę skuteczne i w pełni bezpieczne.

Wystarczy pestka od awokado. Tak wypędzisz mszyce z ogrodu

Awokado to popularne owoce, które rosną wyłącznie w ciepłym klimacie. Obecnie, można dostać je w większości marketów i dobrze zaopatrzonych warzywniaków. Owoc awokado obfituje w składniki, takie jak kwasy omega 6, 3 i 9, a także w liczne witaminy, włącznie z witaminami A, C, E czy z grupy B. Jak się okazuje, pestka, która znajduje się w środku awokado, odstrasza mszyce z roślin, nie niszcząc ich przy tym.

Do przygotowania oprysku przeciw mszycom potrzebujesz zasuszonej pestki awokado — wystarczy wyjąć ją ze środka owocu i pozostawić na co najmniej 3 dni na słońcu, np. na parapecie. Następnie zasuszoną pestkę trzeba zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i ugotować w litrze wody. Po dwóch minutach gotowania, wywar trzeba zdjąć z gazu, wystudzić. Preparat nadaje się do użycia po 12 godzinach. Przed użyciem, trzeba rozcieńczyć go w 5 litrach wody. Oprysk trzeba stosować regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Mszyce będą trzymać się z daleka każdej rośliny, która została potraktowana tym preparatem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta