ModaKapelusz - królewskie nakrycie głowy

Kapelusz - królewskie nakrycie głowy

Kapelusz - królewskie nakrycie głowy
Źródło zdjęć: © AFP

20.04.2006 13:09, aktual.: 29.05.2010 12:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

21 kwietnia królowa Elżbieta II obchodzi swoje 80. urodziny. Przez ponad 50 lat jej panowania świat zmienił się nie do poznania.

21 kwietnia królowa Elżbieta II obchodzi swoje 80. urodziny. Przez ponad 50 lat jej panowania świat zmienił się nie do poznania.

Rewolucja seksualna, rozwój techniki, rozluźnienie obyczajów, przemiany społeczne i polityczne nie zaszkodziły jednak wizerunkowi monarchii brytyjskiej. Po półwieczu Elżbieta II wciąż stanowi symbol stabilności i model władcy. Dama w gustownym kapeluszu nadal budzi zaufanie i jest ostoją w burzliwych czasach.

Mimo tego że jej dworem niejednokrotnie wstrząsały skandale, trójka jej dzieci rozwiodła się, a ona sama nieraz pojawiała się na łamach brukowej prasy, brytyjczycy wciąż ją szanują, podziwiają i uważają za sumienie narodu.

Królowa stała się również uosbieniem klasycznej elegancji i dystyngowanych manier. Szczególnie charakterystyczne są dla niej kostiumy, dyskretnie dopełniające całości stroju perły i rękawiczki, a także nieodłączne kapelusze. Tym ostatnim jest wierna praktycznie przez całe swoje życie. Kapelusze oczywiście zmieniały się wraz z modą. Królowa nosiła zarówno te z bardzo szerokimi, jak i z wąskimi rondami. Raz ich ozdoby były ledwie widoczne, by innym razem przyciągać wzrok obserwatorów. Wydaje się jednak, że to gustowne, niewielkie toczki najbardziej przypadły do gustu angielskiej monarchini.

W swej miłości do kapeluszy Elżbieta II nie jest osamotniona. W tym nakryciu głowy chętnie pokazują się również inne królowe, jak na przykład duńska królowa Małgorzata II.

Może warto zatem wziąć przykład z królowej i pomyśleć o kapeluszu jako o ciekawym uzupełnieniu wiosennej kreacji? Trudno bowiem o bardziej kobiece i szykowne nakrycie głowy. Pasuje zarówno do płaszcza, sukienki, jak i kostiumu, wystarczy tylko dobrać odpowiedni model, pamiętając przy tym o kilku prostych zasadach.

Na kapelusze o dużych rondach mogą sobie pozwolić tylko kobiety wysokie, gdyż niższym odejmie jeszcze centymetrów. Duże kapelusze nie będą się też dobrze prezentować z futrem - takie połączenie odejmie sylwetce lekkości.

Kapelusze letnie powinny zaś być wykonane z delikatnych materiałów, takich jak różnego rodzaju plecionki, słomki, przewiewne, lekkie tkaniny w pastelowych kolorach. Zimą z kolei powinnyśmy zrezygnować z dużej ilości ozdobników na rzecz bardziej dyskretnych dodatków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także