Kiążeczka zdrowia

Trzeba jej strzec jak oka w głowie. To pierwszy dokument malucha, a zawarte w nim dane są bardzo trudne do odtworzenia.

Kiążeczka zdrowia

18.08.2005 | aktual.: 11.06.2018 14:58

Niepozorny zeszycik, który maluch otrzymał przy wypisie z oddziału noworodkowego, to prawdziwy skarb – zawiera komplet najważniejszych informacji dotyczących jego zdrowia i rozwoju. *
*
Cenna dla lekarza...

Dzięki książeczce „wakacyjny” lekarz nie działa po omacku – wiedząc na przykład, że dziecko przeszło już odrę, szuka innych przyczyn wysypki. Gdy wie, że jest uczulone na penicylinę, nie przepisze mu Augmentinu.
* ...rodziców... *Dzięki książeczce także Wy nie musicie przetrząsać domu w poszukiwaniu dokumentu dotyczącego zdrowia malucha, jego szczepień czy zaleceń lekarskich. Ani zastanawiać się, co właściwie pół roku wcześniej powiedział ortopeda albo alergolog. Wystarczy, że zajrzycie na odpowiednią stronę.

*...i dziecka *Dane zawarte w książeczce mogą się przydać także w dorosłym życiu. Na przykład informacja o przebytej w dzieciństwie różyczce pozwala odetchnąć z ulgą mamie spodziewającej się własnego dziecka. Przejście tej choroby uodpornia bowiem na całe życie, a więc ciężarnej nie grozi ponowna infekcja.

Wszystko, co najważniejsze *Wzór dziecięcej książeczki zdrowia opracowało Polskie Towarzystwo Pediatryczne przy współpracy Instytutu Matki i Dziecka. Czy wiesz, czemu służą informacje, które można w niej znaleźć?
- *
Dane dotyczące rodziny.
Niektóre przypadłości (np. alergia)
mogą występować rodzinnie, a więc krzyżyk postawiony w odpowiedniej rubryce sprawia, że można diagnozować malca pod odpowiednim kątem. Ma to znaczenie także ze względu na profilaktykę. Notatka o występującej w rodzinie otyłości pomaga pediatrze chronić przed nią dziecko.
- Okres prenatalny i okołoporodowy. Informacja, np. o niedotlenieniu podczas porodu, pozwala szybko reagować na wszelkie, nawet drobne nieprawidłowości w rozwoju ruchowym. Dzięki temu dziecko może być w porę rehabilitowane. Strony dotyczące okresu okołoporodowego zawierają także informacje o badaniach przesiewowych (np. słuchu) i pierwszych szczepieniach – przeciw żółtaczce typu B i gruźlicy.
- Okres niemowlęcy. Dane zebrane podczas badań profilaktycznych przeprowadzanych w tym okresie (waga i wzrost, obwód głowy i klatki piersiowej, rozmiary ciemiączka) pozwalają m.in. ocenić, czy maluch rośnie w odpowiednim tempie i czy właściwie dobrano mu dawkę witaminy D. Książeczka zawiera informacje dotyczące stanu zdrowia, sposobu żywienia, a także wszelkie zalecenia i wyniki badań specjalistycznych (np. ortopedycznego, okulistycznego i innych).
- Karta rozwoju psychoruchowego. Zaznacza się w niej, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować, chodzić itd. Dzięki temu w porę można wychwycić ewentualne problemy. Kartę wypełnia lekarz, jednak może to zrobić także mama, bo to ona spędza z dzieckiem najwięcej czasu.
- Bilanse. Gdy do gabinetu trafia dziecko z anginą czy świnką, lekarz nie ma czasu, by przebadać je od stóp do głów. Od tego są bilanse, podczas których ocenia się rozwój dziecka i wyłapuje to, co odbiega od normy.
- Szczepienia, uczulenia, choroby zakaźne. Ważne dane zawierają strony poświęcone szczepieniom, uczuleniom i przebytym chorobom zakaźnym. Wpisy dotyczące uczuleń mogą nawet uratować życie, bo alergia na niektóre pokarmy lub leki może skończyć się niebezpiecznym wstrząsem anafilaktycznym.
- Porady ambulatoryjne i leczenie szpitalne. Notka alergologa dotycząca uczulenia dostarcza cennej wiedzy laryngologowi leczącemu nawracające zapalenia ucha. Stron przeznaczonych na tego rodzaju wpisy jest zbyt mało, by umieszczać tam informacje o każdym przeziębieniu. Dlatego wpisuje się tam tylko to, co najważniejsze: dane dotyczące poważniejszych schorzeń albo leczenia specjalistycznego. Pozostałe informacje można zapisywać w zwykłym zeszycie.

*Gdy zaginie *Odtworzenie wszystkich zawartych w książeczce danych jest prawie niemożliwe. Trzeba jednak zrobić wszystko, by odzyskać chociaż część z nich.
- Otrzymasz ją na oddziale noworodkowym po uiszczeniu odpowiedniej opłaty.
- Uzyskasz je w punkcie szczepień. Koniecznie poproś o przepisanie ich do nowej książeczki.
- Te, w których leczyło się Twoje dziecko. Poproś w nich o udostępnienie dokumentacji i/albo przepisanie najważniejszych informacji – zwłaszcza tych, które dotyczą poważniejszych schorzeń, chorób zakaźnych i przewlekłych Twojego malucha.

*To ważne! *Gdy rodzice nie są małżeństwem, wypisujący książeczkę lekarz umieszcza w rubryce „dane” nazwisko matki (dokument powstaje przed sporządzeniem aktu urodzenia, a ustne oświadczenie nie wystarczy, by wpisać nazwisko ojca). Jeśli według sporządzonego aktu maluch nosi nazwisko ojca, można pokazać jego odpis pediatrze i poprosić go o wpisanie do książeczki właściwych danych.

Beata Turska
Konsultacja: dr Lilianna Baran, pediatra neonatolog, Akademia Medyczna we Wrocławiu

Komentarze (0)