Kiedy dziecko ma nadwagę

Często mamy dzieci, które maja nadwagę, pocieszają się, że maluchy z tego wyrosną. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego dziecku trzeba pomóc. Jak to zrobić? Oto rady specjalisty.

16.03.2006 | aktual.: 17.03.2006 12:22

Często mamy dzieci, które maja nadwagę, pocieszają się, że maluchy z tego wyrosną. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego dziecku trzeba pomóc. Jak to zrobić? Oto rady specjalisty.

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że aż 9 proc. polskich dzieci w wieku 6-17 lat ma nadwagę, czyli masa ciała przewyższa o 10 proc. wagę odpowiednią dla wzrostu. (To, czy waga jest prawidłowa, można odczytać u lekarza z siatki centylowej). Prawie 4 proc. dzieci cierpi na otyłość (czyli waży aż o 20% więcej, niż powinno)! Skutki tego są fatalne - u dzieci dochodzi do zniekształceń stawów kolanowych i płaskostopia. Ciśnienie krwi wzrasta, a serce jest stale przeciążone. Otyłość może też doprowadzić do poważnych chorób (np. cukrzycy).

Dlaczego dzieci tyją:

  1. Złe nawyki żywieniowe Dzieci, które w domu nie zjadają porządnego śniadania, potem sycą głód chipsami, batonikami i popijają je colą.
  2. Brak ruchu Zamiast wyjść na spacer, dzieci przesiadują godzinami przed telewizorem lub komputerem. Niechętnie uczestniczą też w szkolnych lekcjach WF-u.
  3. Problemy jakie przeżywa dziecko Objadanie się jest sposobem obrony, ucieczką przed kłopotami(np. szkolnymi), z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić.

Jak zapobiegać nadwadze u dzieci:

  1. Przede wszystkim zadbajmy, by dziecko jadło regularnie prawidłowe posiłki.
  2. Jeśli zje pożywne, smaczne i zdrowe śniadanie czy obiad z pewością nie będzie już miało ochoty na tuczące przekąski.
  3. Starajmy się nie przekarmiać dziecka. Często rodzice i dziadkowe wmuszają w dziecko obfity posiłek. Dzieci zazwyczaj szybko się przyzwyczajają do zjadania większych porcji. To powoduje rozepchnięcie żołądka, a wtedy dziecko potrzebuje coraz większych porcji jedzenia, by zaspokoić głód.
  4. Nie kupujmy wysokokalorycznych przekąsek (np. paluszków, chrupek, chipsów, słodyczy). Zastąpmy je owocami lub warzywami (np. jabłkami czy marchewkami).
  5. Zachęćmy dziecko do aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak przy tym, że sami jesteśmy dla niego największym wzorem. Znajdźmy więc czas przynajmniej na regularne spacery, a każdy dzień zaczynajmy od prostej gimnastyki.
  6. Nigdy nie podawajmy dziecku środków zmniejszających apetyt. Pediatrzy odradzają również stosowanie u dzieci ziołowych preparatów o przeczyszczającym działaniu. Takie metody nie likwidują złych nawyków.
  7. Starajmy sie wesprzeć swoją pociechę w walce z nadwagą. Dzieci, które cierpią na otyłość, często czują się gorsze, samotne. Dlatego jak najczęściej okazujmy dziecku, jak bardzo je kochamy, chwalmy, gdy zrezygnuje ze zjedzenia czegoś tuczącego.

Pani Domu nr 48/00

Komentarze (0)