Kiedy dziecko ma nadwagę
Często mamy dzieci, które maja nadwagę, pocieszają się, że maluchy z tego wyrosną. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego dziecku trzeba pomóc. Jak to zrobić? Oto rady specjalisty.
16.03.2006 | aktual.: 17.03.2006 12:22
Często mamy dzieci, które maja nadwagę, pocieszają się, że maluchy z tego wyrosną. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dlatego dziecku trzeba pomóc. Jak to zrobić? Oto rady specjalisty.
Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że aż 9 proc. polskich dzieci w wieku 6-17 lat ma nadwagę, czyli masa ciała przewyższa o 10 proc. wagę odpowiednią dla wzrostu. (To, czy waga jest prawidłowa, można odczytać u lekarza z siatki centylowej). Prawie 4 proc. dzieci cierpi na otyłość (czyli waży aż o 20% więcej, niż powinno)! Skutki tego są fatalne - u dzieci dochodzi do zniekształceń stawów kolanowych i płaskostopia. Ciśnienie krwi wzrasta, a serce jest stale przeciążone. Otyłość może też doprowadzić do poważnych chorób (np. cukrzycy).
Dlaczego dzieci tyją:
- Złe nawyki żywieniowe Dzieci, które w domu nie zjadają porządnego śniadania, potem sycą głód chipsami, batonikami i popijają je colą.
- Brak ruchu Zamiast wyjść na spacer, dzieci przesiadują godzinami przed telewizorem lub komputerem. Niechętnie uczestniczą też w szkolnych lekcjach WF-u.
- Problemy jakie przeżywa dziecko Objadanie się jest sposobem obrony, ucieczką przed kłopotami(np. szkolnymi), z którymi dziecko nie potrafi sobie poradzić.
Jak zapobiegać nadwadze u dzieci:
- Przede wszystkim zadbajmy, by dziecko jadło regularnie prawidłowe posiłki.
- Jeśli zje pożywne, smaczne i zdrowe śniadanie czy obiad z pewością nie będzie już miało ochoty na tuczące przekąski.
- Starajmy się nie przekarmiać dziecka. Często rodzice i dziadkowe wmuszają w dziecko obfity posiłek. Dzieci zazwyczaj szybko się przyzwyczajają do zjadania większych porcji. To powoduje rozepchnięcie żołądka, a wtedy dziecko potrzebuje coraz większych porcji jedzenia, by zaspokoić głód.
- Nie kupujmy wysokokalorycznych przekąsek (np. paluszków, chrupek, chipsów, słodyczy). Zastąpmy je owocami lub warzywami (np. jabłkami czy marchewkami).
- Zachęćmy dziecko do aktywności fizycznej. Pamiętajmy jednak przy tym, że sami jesteśmy dla niego największym wzorem. Znajdźmy więc czas przynajmniej na regularne spacery, a każdy dzień zaczynajmy od prostej gimnastyki.
- Nigdy nie podawajmy dziecku środków zmniejszających apetyt. Pediatrzy odradzają również stosowanie u dzieci ziołowych preparatów o przeczyszczającym działaniu. Takie metody nie likwidują złych nawyków.
- Starajmy sie wesprzeć swoją pociechę w walce z nadwagą. Dzieci, które cierpią na otyłość, często czują się gorsze, samotne. Dlatego jak najczęściej okazujmy dziecku, jak bardzo je kochamy, chwalmy, gdy zrezygnuje ze zjedzenia czegoś tuczącego.
Pani Domu nr 48/00