Trwa ładowanie...

Kiedy najlepiej zrobić tatuaż? Czy lato to dobry czas?

Nie każda pora roku jest dobra na zrobienie tatuażu. Niezbyt trafionym pomysłem jest wykonanie tatuażu latem, ponieważ wówczas nasza skóra najbardziej narażona jest na działanie promieni słonecznych. Kiedy więc najlepiej odwiedzić salon tatuażu?
Share
Tatuaż najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowym.
Tatuaż najlepiej wykonać w okresie jesienno-zimowym. Źródło: Pixabay.com
d2j1ihd

Kiedy najlepiej zrobić tatuaż?

Najlepszym czasem na zrobienie tatuażu jest jesień, zima i wczesna wiosna. Umotywowane jest to stosunkowo słabym promieniowaniem słonecznym. W tych porach roku zazwyczaj nosimy cieplejsze ubrania, które ukrywają świeży tatuaż. Gdy zdecydujemy się na wykonanie tatuażu od października do marca, to minimalizujemy ryzyko powstawania podrażnień i wyblaknięcia tatuażu.

Przy tym należy mieć na uwadze, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko zachorowania na grypę i inne choroby o podłożu wirusowym. O ile nie są one poważne, to nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do wykonania tatuażu. Jednakże choroby te mogą znacznie osłabić funkcjonowanie układu immunologicznego, a co za tym idzie, wydłużyć czas gojenia się tatuażu.

d2j1ihd

Wykonanie tatuażu w lecie - tak czy nie?

Niemalże wszyscy profesjonalni tatuażyści odradzają wykonywanie tatuażu w lecie i późną wiosną. Argumentują to przede wszystkim negatywnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego na skórę pokrytą tatuażem.

Ekspozycja świeżego tatuażu na słońce lub lampy w solarium zazwyczaj skutkuje blaknięciem barwników. Ponadto promieniowanie słoneczne stymuluje przepływ krwi, czego konsekwencją może być przemieszczanie się cząsteczek tatuażu. W praktyce oznacza to, że pod wpływem słońca tatuaż może się "rozlać".

d2j1ihd

Niektórzy tatuażyści zalecają, by nie wystawiać tatuażu na promieniowanie słoneczne przez miesiąc od jego wykonania. Bardziej radykalnym zaleceniem jest niewystawianie tatuażu na słońce nawet przez pół roku.

Oprócz ekspozycji na słońce niezbyt dobrym pomysłem przy świeżym tatuażu jest zażywanie kąpieli morskich i w wodzie chlorowanej. Niewskazane jest również plażowanie i seanse w saunie.

Tatuaż a słońce

Jeśli mimo przeciwwskazań zdecydujemy się na wykonanie tatuażu latem, to powinniśmy poznać podstawowe zasady dbania o niego. Podstawą, a zarazem absolutnym minimum jest ochrona tatuażu przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego. Ochrona ta powinna być dwufalowa.

Z jednej strony należy zasłaniać ją ubraniem wykonanym z lekkich i przewiewnych materiałów (lnu, bawełny lub wiskozy). Po zagojeniu tatuażu, czyli po ok. 10 dniach, należy posmarować go kremem z filtrem o faktorze 50. Ponadto podczas największych upałów (pomiędzy godz. 11.00 a 16.00) najlepiej pozostać w domu.

d2j1ihd

Podziel się opinią

Share
d2j1ihd
d2j1ihd