Kiedy skóra wzywa pomocy
Pomimo tego, że ludzka skóra składa się z wielu warstw, jest bardzo wrażliwa na działanie różnych czynników.
03.05.2013 | aktual.: 15.05.2013 13:43
Pomimo tego, że ludzka skóra składa się z wielu warstw, jest bardzo wrażliwa na działanie różnych czynników. Są to zarówno czynniki zewnętrzne takie jak: urazy, warunki pogodowe czy środki chemiczne, jak i wewnętrzne, do których możemy zaliczyć nieprawidłowe funkcjonowanie pewnych organów.
Z niepokojem obserwujemy na skórze wszelkie zmiany. Pogorszona kondycja skóry, nowe zjawiska, które na niej występują, bolesność czy dyskomfort to sygnały, że ze skórą dzieje się coś złego. Nie zawsze zmiana diety czy inne domowe sposoby są w stanie przywrócić skórze normalny i zdrowy wygląd. Czasem jest tak, że jedyną skuteczną interwencję oferują odpowiednie zabiegi lub środki farmaceutyczne.
WYKWITY SKÓRNE
Najbardziej powszechną dolegliwością, szczególnie w okresie dojrzewania są skórne zmiany trądzikowe. Trądzik to efekt wydzielania zbyt dużej ilości łojotoku, który w konsekwencji zatyka pory skóry i tworzy brzydkie krosty. Może być wynikiem zmian hormonalnych, a w przypadku osób dorosłych trądzik może być także reakcją na stres, niehigieniczny tryb życia, niewłaściwą dietę lub stosowanie niektórych leków. Trądzik to uporczywa dolegliwość z racji tego, że zmiany są zazwyczaj zlokalizowane na widocznej powierzchni skóry twarzy. Przy poważnych zmianach trądzikowych, domowe sposoby i dokładniejsza pielęgnacja niewiele mogą pomóc. Często jedynym ratunkiem okazują się silne leki przepisywane na receptę, dzięki którym można później uniknąć trwałych szpecących blizn po trądziku.
Dość popularną dolegliwością skórną jest łuszczyca objawiająca się łuszczącymi się, różowymi lub czerwonymi i suchymi plamami na skórze. Przyczyną tworzenia się plam łuszczycowych jest zachwianie prawidłowego cyklu komórkowego, a dokładniej – jego znaczne przyspieszenie. Łuszczyca wymaga nie tylko zmiany trybu życia na mniej stresujący i zdrowszy, ale przede wszystkim przyjmowania odpowiednich leków i korzystania z dobroczynnych zabiegów kosmetycznych.
Oprócz łuszczycy i trądziku występuje szereg innych skórnych chorób. Wszelkie plamy, pęcherze, guzy, łuszczenie się skóry lub świąd powinny być znakiem alarmowym. Egzema, trądzik różowaty, grzybica to tylko niektóre przykłady poważnych schorzeń. Przyczyny zmian mogą być różne – od stanów zapalnych, przez alergie, zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, aż po czynniki genetyczne. Dokładnym zdiagnozowaniem i leczeniem takich zmian powinien zająć się dermatolog. Często od właściwego leczenia zależy to, czy powyższe wykwity nie pozostawią po sobie trwałych śladów.
ZŁA KONDYCJA SKÓRY
Zła kondycja skóry powoduje dyskomfort, ale mimo to bywa ignorowana. Pieczenie i podrażnienie skóry, brak elastyczności, zaciemnienie pod oczami, poczucie ściągnięcia, wysuszenie lub nadmiar wydzielanego łojotoku to tylko niektóre przykłady dolegliwości, które bagatelizujemy. A jednak nawet delikatne podrażnienie może być początkiem poważnego schorzenia. Podrażniona skóra może być efektem złej diety czy alergii. Ściągnięcie, przesuszenie lub przetłuszczanie się skóry to objaw zaburzeń w funkcjonowaniu naskórka. Jeśli nie reagujemy na pogorszoną kondycję skóry, możemy doprowadzić do pogłębienia dolegliwości, a w ostateczności po pierwsze – odebrać sobie ładny wygląd (np. przez wcześniejsze pojawienie się zmarszczek), a po drugie – zapoczątkować skórne choroby (np. trądzik), które są już o wiele trudniejsze od wyleczenia. Z tego powodu każda oznaka pogarszania się stanu skóry powinna być konsultowana z kosmetyczką, a w przypadku poważniejszych problemów – z lekarzem dermatologiem. Czasem właściwa porada i
zalecenie kosmetyczne mogą zlikwidować na zawsze dyskomfort odczuwany przez skórę.
USZKODZENIA SKÓRY
Uszkodzenia skóry mogą się pojawiać jako skutek zdarzeń mechanicznych, jak i też mogą być konsekwencją wcześniejszych zmian skórnych np. trądziku. Każde uszkodzenie skóry wymaga interwencji. Jeśli mamy do czynienia z drobnym urazem np. skaleczeniem lub otarciem, wystarczy odpowiednie zdezynfekowanie ranki. W przypadku większych urazów – naruszających głębokie warstwy skóry – wymagana jest odpowiednia interwencja lekarska. Od tego, czy rana zostanie odpowiednio zaopatrzona zależy późniejszy wygląd uszkodzonej skóry, a także jej kondycja. Najczęściej, po dużych urazach zostają blizny. Te jednak mogą być niewielkie i prawie niewidoczne, nie tylko dzięki właściwej interwencji chirurga, ale również dzięki odpowiedniej pielęgnacji zabliźniającej się rany. Dzięki właściwemu dbaniu o bliznę np. przez używanie odpowiednich maści i plastrów można nie dopuścić do przerostu blizny i w rezultacie znacznego oszpecenia wyglądu skóry i jej bolesności. Z tego powodu ważna jest szybka reakcja na źle zabliźniającą się ranę.
To inwestycja w przyszły wygląd, a przede wszystkim w dobre samopoczucie.
Anna Kuliberda