Śpisz tyle godzin? Lekarz mówi o ryzyku przedwczesnej śmierci
Sen ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W zabieganym świecie często zapominamy o jego znaczeniu. Ekspert bije na alarm i tłumaczy, co może się stać, gdy odpoczynek trwa za krótko.
04.11.2024 | aktual.: 05.11.2024 09:02
Odpowiednia długość snu ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. To właśnie podczas spania organizm odpoczywa i regeneruje się, co wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Wysypany człowiek potrafi łatwiej się skoncentrować i być bardziej kreatywny. Z kolei ciągłe niewyspanie i chroniczny niedobór snu mogą skutkować wieloma zaburzeniami natury fizycznej i psychicznej.
Oprócz bólu pleców i głowy, osoby niewysypiające się doświadczają braku energii, problemów z pamięcią czy trudności w podejmowaniu decyzji. Mogą też nadmiernie się stresować, być bardziej nerwowe i cierpieć z powodu wybuchów niekontrolowanej złości. Okazuje się jednak, że skutki niedoboru snu mogą być znacznie poważniejsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odpowiednia ilość snu ma ogromne znaczenie
Według brytyjskiej służby zdrowia (NHS) zalecana ilość snu dla osób dorosłych wynosi od 7 do 9 godzin na dobę. Inaczej jest w przypadku seniorów, którym wystarcza krótszy sen, który może trwać około 6-7 godzin. Niezależnie od wieku, ważne jest to, aby nie dopuszczać do sytuacji, w której snu w ciągu doby jest stanowczo za mało.
Doktor Dan Friederich opublikował filmik na TikToku, w którym wyjaśnił, dlaczego sen jest tak ważny dla naszego dobrego samopoczucia. Podkreślił, że zbyt krótki wypoczynek w ciągu nocy, powtarzany notorycznie, może negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, a nawet prowadzić do przedwczesnej śmierci.
- Jeśli myślisz, że możesz przeżyć, śpiąc tylko od czterech do pięciu godzin każdej nocy, czeka cię przedwczesna śmierć – ostrzega.
Lekarz Dan Friederich podkreślił jednak, że zbyt długi sen u osoby dorosłej także nie jest wskazany, a nawet szkodliwy. "Jeśli śpisz dłużej niż dziewięć godzin, to również jest to szkodliwe dla twojego zdrowia, ale spanie krócej niż pięć godzin dziennie jest najgorszą rzeczą, jaką możesz sobie zrobić" – zaznaczył.
O tym, że niewielka ilość snu niekorzystnie wpływa na naszą codzienność przekonał się chyba każdy, kto choć raz się nie wyspał. Zdenerwowanie i rozkojarzenie to tylko niektóre stany odczuwane po nieprzespanej nocy.
Jak poprawić jakość snu?
Warto zacząć od wprowadzenia kilku prostych nawyków, które znacząco wpłyną na nasz sen. Regularne godziny zasypiania i budzenia się mają kluczowe znaczenie. Staraj się zasypiać i budzić o tej samej porze, nawet w weekendy. To pomoże ustabilizować rytm dobowy.
Stwórz przyjemną atmosferę w sypialni. Ciemne, ciche i chłodne pomieszczenie sprzyja lepszemu wypoczynkowi. Zainwestuj w wygodny materac oraz poduszki, które wspierają kręgosłup. Regularnie zmieniaj pościel, by zawsze była czysta i pachnąca.
Dobrym pomysłem będzie rezygnacja z korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem. Niebieskie światło emitowane przez telefony czy komputery może zaburzać produkcję melatoniny, czyli hormonu snu. Zamiast tego spróbuj się wyciszyć i np. przeczytaj książkę lub posłuchaj relaksującej muzyki. Postaraj się także zrezygnować z ciężkostrawnych potraw tuż przed snem.
Czytaj także: "Nocny rozwód" coraz popularniejszy. Poprawia jakość snu
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl