Blisko ludziKochaj bezpiecznie

Kochaj bezpiecznie

Różne metody antykoncepcyjne mają skuteczność na innym poziomie. Ryzyko zajścia w ciążę określa wskaźnik Pearla. Jaką pewność mogą nam dać nowe osiągnięcia w dziedzinie antykoncepcji?

Kochaj bezpiecznie
Źródło zdjęć: © ophelia

19.07.2006 | aktual.: 30.05.2010 19:02

Różne metody antykoncepcyjne mają skuteczność na innym poziomie. Określa ją wskaźnik Pearla, który informuje, jakie ryzyko zajścia w ciążę istnieje podczas stosowania danej metody. Gdy wynosi 1, oznacza to, że na 100 kobiet, które stosowały daną metodę antykoncepcyjną przez rok, w ciążę zaszła jedna. Im niższy jest wskaźnik Pearla - tym metoda oczywiście skuteczniejsza. Jaką pewność mogą nam dać nowe osiągnięcia w dziedzinie antykoncepcji?

Plaster antykoncepcyjny
Jak zapewniają producenci, ta metoda jest skuteczna w 99% przypadków. Niestety nie każda kobieta będzie mogła z niej skorzystać. Plaster nie działa na kobiety ważące około 100 kg i więcej. Aby uniknąć nieplanowanej ciąży wystarczy przykleić plaster do skóry -brzucha, pośladków czy górnych części ciała - i wymieniać go regularnie co tydzień. Za każdym razem powinno to być jednak inne miejsce. Nie wolno plastra przyklejać na piersiach, ani nosić w okresie menstruacji.

Plaster - jak podają producenci - emituje te same hormony, jak tradycyjne pigułki, czyli progestagen i estrogen. Zaletą tego środka jest to, że ominięty zostanie żołądek i wątroba, czyli będzie można podać mniejszą dawkę hormonów. Wadą może być to, że w porównaniu do implantów czy iniekcji charakteryzuje się dość krótkim okresem działania - zaledwie 7 dni !

Zastrzyk hormonalny
Wskaźnik Pearla wynosi 0,1-0,5 na 100 kobiet w ciągu roku. Jest to forma antykoncepcji, która polega na powolnym uwalnianu hormonu podanego domięśniowo. Dostępne są dwa rodzaje hormonów: medroksyprogesteron - Depo-Provera i norstysteron - Noristerat.

Depo-Provera podawany jest co 12 tygodni. Pierwszą dawkę podaje się w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, u kobiet karmiących 4-6 tygodni po porodzie. Stosując tę formę antykoncepcji trzeba pamiętać, że wszystkie niedogodności trzeba znosić tak długo, jak długo działa lek - a więc 2-3 miesiące. Powrót do płodności po odstawieniu leku może trwać nawet do 12 miesięcy, bez względu na to czy przyjęłaś jeden, dwa czy dziesięć zastrzyków. Pierścień dopochwowy
Wskaźnik Pearla wynosi 0,3 na 100 kobiet w ciągu roku. Jest to łatwa forma antykoncepcji, która polega na zakładaniu do pochwy elastycznego krążka, który powoli uwalnia hormon.

Zakładany jest do pochwy przez samą kobietę na okres 3 miesięcy. Może w tym czasie być wyjmowany na krótko tj. 1-2 godz., co nie zmniejsza jego skuteczności. Działanie antykoncepcyjne polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego oraz atrofii błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Nadmienić trzeba, że ok. 50% kobiet stosujących hormonalny krążek dopochwowy zachowuje jajeczkowanie. W Polsce ta forma antykoncepcji jest niedostępna.

Implanty hormonalne
Wskaźnik Pearla tej metody wynosi 0,2- 1,5. Polega na powolnym uwalnianiu progestagenu ze zbiorniczków umieszczonych pod skórą. Implanty są wszczepiane w czasie miesiączki (najlepiej w pierwszym dniu miesiączki) pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia lub przedramienia.

Czas ich działania wynosi 5 lat i po tym czasie powinny zostać usunięte. Obecnie są prowadzone badania nad wprowadzeniem implantów, które po zakończeniu swego działania ulegną samorozpuszczeniu! Preparat dostępny to Norplant.

Nowe pigułki
W świecie opracowywane są pigułki hormonalne, które można stosować 1 raz w tygodniu. Ich działanie polega głównie na zapobieganiu zagnieżdżenia się zarodka. Przez pierwsze trzy miesiące tabletki stosuje się 2 razy w tygodniu, a następnie 1 raz w tygodniu.

Trwają również badania nad możliwością stworzenia tabletki dla mężczyzn i kobiet. Wykorzystany zostanie tu hormon występujący u obu płci i wpływający na wytwarzanie spermy i powstawanie komórki jajowej.

Sterylizacja
Jest metodą pozbawienia płodności, prawie nieodwracalną. W Polsce niedozwoloną i karalną. Sterylizacja dotyczyć może mężczyzn i kobiet. U kobiet polega na uniemożliwieniu dotarcia komórki jajowej do macicy, a zatem na uszkodzeniu, zamknięciu lub usunięciu jajowodów. U mężczyzn sterylizacja polega na podwiązaniu lub wycięciu nasieniowodów.

Przewaga zabiegu przeprowadzonego u kobiet polega na jego natychmiastowej skuteczności. W przypadku sterylizacji mężczyzn trzeba kilku miesięcy obserwacji. Po zabiegu konieczne jest badanie nasienia - pierwsze badanie ok.12 tygodni po operacji. Jeżeli dwa kolejne badania nasienia wykażą brak plemników, mężczyznę można uznać za niepłodnego.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)